Yerli medikal cihaz üretiminde güç birliği

BTSO sağlık teknolojisinde ‘Kümelenme’ atağı ile yerli medikal cihaz üretiminde güç birliği yapacak.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) yeni bir kümelenme projesine daha imza atıyor. BTSO, ithalatın yoğun olarak yaşandığı medikal sektöründe yerli üretimi teşvik için sektör temsilcilerini ‘kümelenme’ projesinde buluşturacak. Türkiye’nin önemli sanayi başkentlerinden Bursa, kümelenme modelleri ile daha güçlü konuma yükseliyor. BTSO uzay, raylı sistemler, bebe ve çocuk konfeksiyonu, havacılık ve savunma alanında başlattığı kümelenme faaliyetlerinin ardından yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Kümelenme faaliyetleri ile firmalar, ortak sorunlarına çözüm üretiyor, altyapılarını geliştiriyor ve uluslararası rekabette avantaj sağlıyor.

Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi’ne doğru

Sağlık turizmi alanında önemli merkezlerden birisi olan Bursa, BTSO öncülüğünde medikal teknolojileri alanında da atılım peşinde. Bursalı firmalar, ithalatta önemli bir paya sahip olan medikal cihazların yerli olarak üretimine teşvik için kümelenme projesinde buluşuyor.

Bakan Müezzinoğlu’ndan destek

BTSO’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen İstişare Toplantısına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da BTSO Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi kurulması çalışmalarına destek verdi. Medikal cihaz ve medikal ürünlerin ithalatının Türkiye’de önemli cari açık unsurlarından birisi olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’nin ve Bursa’nın üretim noktasında başarılı çalışmalara imza atabileceğini kaydetti. Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’de medikal cihazlar üretiminde yerli büyük markalara ihtiyaç olduğunu da kaydetti.

İlk adım atıldı

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun tam destek verdiği Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi projesinde BTSO ilk stratejik toplantısını gerçekleştirdi. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Meclis Üyesi ve Sağlık Konseyi Üyesi Mustafa Esgin’in de katıldığı toplantıda, kümelenme projesi için fikir alışverişinde bulunuldu. Yapılan görüşmeler sonucunda önümüzdeki günlerde Bursa’da medikal sektörün şu anki durumunun masaya yatırılacağı geniş kapsamlı bir toplantı düzenlenmesi planlandı.

“Bursa’nın önemli bir gücü var”

Bursa’nın medikal sektöründe önemli bir merkez olabileceğini belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı , kümelenme projeleri ile birlikte Bursalı firmaların BTSO öncülüğünde güçlerini birleştirdiğini kaydetti. Sektörde yer alan firmaların birlikte hareket etmesinin önemine işaret eden Burkay, “BTSO olarak firmalarımızın ufkunu açacak, yeni sektörlere yönlendirmeyi istiyoruz. Sağlık Bakanımızın da destek verdiği Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi Projesini başlattık. Bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye sanayisine yön veren Bursa’da medikal ürünlerin üretimini her zaman destekliyoruz. Bu konuda Bursa’nın önemli bir gücü var” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here