Borsa İstanbul’da Gong “TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler” İçin Çaldı


Medikal sektöründe faaliyet gösteren TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş., halka arzı dolayısı ile Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ile Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem görmeye başladı.

R&E Grup’un medikal sektöründe 1997 yılından beri faaliyet gösteren amiral gemisi TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş., 27 Haziran 2013 tarihinde Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman ve R&E Grup ve Tepa Yönetim Kurulu Başkanı Evren Karaca’nın katılımıyla düzenlenen gong töreni ile halka açıldı. TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda “TEPAS. E” kodu ile işlem görmeye başladı.

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler’in gong töreni öncesinde konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, 2013 yılında Pay Piyasası’nda 7 şirketin, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda (GİP) ise 4 şirketin paylarının halka arz edildiğini ve yaklaşık 24 milyon lira hasılat toplandığını belirtti. Hâlihazırda Pay Piyasası’nda 7 ve GİP’te 6 şirketin işlem görmesi amacıyla başvuru yaptığını kaydeden Seyman, Tepa Tıbbi ve Elektonik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile birlikte payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısının 416’ya ulaştığını bildirdi.

Pay Piyasası tarafında yapılan halka arzlardan toplamda 1,22 milyar lira kaynak toplandığını, bu kaynağın 319,9 milyon lirasının ortak satışı hasılatı, 897,3 milyon lirasının da sermaye artırımı hasılatı şeklinde gerçekleştiğini söyleyen Seyman, “Sürdürülebilir büyüme potansiyeline sahip medikal sektörünün oyuncularından biri olan TEPA, Anadolu’dan çıkarak yatırımlar gerçekleştirerek halka açılmış, Borsa İstanbul olarak başlattığımız Halka Arz Seferberliği’ne örnek olabilecek şirketlerimizden biridir. Dolayısıyla TEPA’ya başarılar diliyor, bu vesileyle diğer şirketlerimizi de sermaye piyasalarının sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

R&E Grup ve Tepa Yönetim Kurulu Başkanı Evren Karaca ise, gong treni öncesinde şunları söyledi: “Faaliyetine 2004 yılında tekstil ihracatı ile başlamış olan R&E Grup, bugün tekstil, inşaat, enerji, otomotiv, hayvancılık, perakende, sağlık ve gıda gibi en temel sektörlerde yapılan yurtiçi ve dışı yatırımlarla ve 300 milyon Euro tutarında ihracatıyla, hem ekonomik, hem de coğrafi olarak hızla büyümektedir. Bu yıl, tıbbi cihaz ve malzemeler sektöründe faaliyet gösteren Tepa Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin çoğunluk hisselerini satın alarak sağlık sektöründeki ilk yatırımımızı yaptık. Grup olarak en önem verdiğimiz hususlardan biri de cari açığın finansmanına katkı sağlayacak her türlü yatırımı yapmak. İhracatçı kimliğimiz kadar, sağlık sektörü için yurt dışından ithal edilen ürünleri, uluslararası alanda etkin ve bu konuda ciddi know how’a sahip kurumlarla işbirliği içinde ülkemizde üreterek hem katma değeri, hem de dövizi içeride bırakma misyonuyla hareket ediyoruz. Bugün, TEPA’nın halka arzı ile hedeflerimize ulaşma yönünde önemli bir adım atıyoruz. TEPA, grup şirketlerimiz arasından ilk halka arz ettiğimiz girişimimiz olacak. Hisseleri Gelişmekte Olan İşletmeler Pazarı’nda işlem görecek şirketimizin performansını hızla artırarak en yakın zamanda Ulusal Pazar’da işlem görecek duruma getirmek hem bize, hem de bize güvenerek hisselerimizi satın alan yatırımcılarımıza değer katacaktır. Şimdiden tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here