Boyun fıtığında doğru bilinen yanlışlar

0
47

En genel sağlık sorunlarından biri olan boyun ağrıları, genellikle duruş sorunlarından kaynaklansa da bu ağrıların bazı durumlarda daha ciddi nedenleri de olabilir. Her boyun ağrısının farklı sebepleri olduğunu söyleyen Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım boyun fıtığı hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.


“Günümüz teknolojik yaşamında, gerek bilgisayarların, gerekse cep telefonlarının ortaya çıkardıkları duruş sorunları, boyun ağrılarını tetiklemektedir. Boyun fıtığı dediğimiz konu ise, tamamen bunlardan bağımsız, gerek bir travmaya bağlı olarak, gerekse nedeni belirsiz bir şekilde ortaya çıkan, genellikle ağrıya etkilenen sinirin uyardığı bölgede uyuşukluk veya kas kuvvet sorunları eşlik eden ciddiyeti değişik sınırlarda olan bir durumdur” dedi.

 1. Yanlış: Şiddetli ve herhangi bir kola vuran her ağrının sebebi, boyun fıtığıdır.
  Doğru: Boyunun hassas kas yapısı, uyku problemleri, yastık ya da yatak değişikliği, iş yoğunluğu, psikolojik sorunlar veya fibromiyalji gibi diğer etkenler de bu ağrılara sebep olabilir.

 

 1. Yanlış: Boyun ağrısında, mutlaka hemen ileri tanı yöntemlerine başvurulmalıdır.
  Doğru: Şu üç kriter ile karşılanmadan boyun ağrısında ileri tanı yöntemlerine başvurulmaz.
 1. a) Ağrının en az 6 hafta süreyle olması,
 2. b) Şiddeti belirli bir yoğunlukta kalması ya da ilerlemesi,
 3. c) Elde güçsüzlük, karıncalanma gibi nörolojik bulguların olması.

 

 1. Yanlış: Boyun ateli (boyunluk) takmak iyidir.
  Doğru: Kısa süreli kullanımda etkili olabilse de, gövde kaslarına dışarıdan verilen uzun süreli destek, kasları tembelleştirerek kuvvet kaybına yol açar. Bu durum da, ağrıların kalıcı olmasına sebep olabilir.
 1. Yanlış: Manipülasyon ve mobilizasyonlarla, fıtık yerine oturtulabilir.
  Doğru: Fıtığı tekrar eski durumuna getirecek bir yöntem, hali hazırda bilinmemektedir. Aksine, sağlık profesyonelleri hariç, bu yöntemlerin kullanılması, kalıcı sağlık problemlerine neden olabilir.

 1. Yanlış: Spor yapıyorum, bende fıtık olmaz.
  Doğru: Fıtıkların oluş mekanizmaları az çok bilinse de, hepsini açıklayacak ortak bir sebep yoktur. Özellikle kontrolsüzce yapılan ağırlık ve gövde hareketleri bile, fıtığa sebep olabilir. Bu nedenle, spor planlaması yaparken ilk hedefin var olan sağlığımızı devam ettirmek olduğu bilinmelidir.

 

 1. Yanlış: Omuzumda ve boynumda ağrı var, mutlaka fıtıktandır.
  Doğru: Bazı omuz yaralanmaları, boyun kaslarında kasılmaya neden olarak ağrıya sebep olur. Omuz sorunun giderilmesiyle, boyun da iyileşir.

 

 1. Yanlış: Her fıtık, mutlaka cerrahiye gitmelidir.
  Doğru: Fıtık hastalarının, cerrahiye gitme oranı dünya ortalamasında %3’tür. Uygun fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarıyla şikâyetlerden kurtulmak mümkündür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here