Btech Innovation üç boyutlu medikal üretimin öncüsü

Btech kanser, yaralanma ve kaza gibi sebeplerle kaybedilen kemik dokuları yerine kişiye özel protezler geliştiren bir teknoloji şirketi. Dünyada oldukça yeni olan bu dikeyde Türkiye’yi temsil eden girişim 2014 yılından bu yana medikal 3 boyutlu üretime odaklanıyor. Hacettepe Teknokent’te konumlanan Btech Innovation, endüstriyel 3 boyutlu üretim dikeyinde gelecek vaad ediyor. BTech Group’un sağlık alanındaki faaliyetlerini üstlenen yeni nesil girişim, 3 boyutlu baskı teknolojilerinde öncü rol üstleniyor.

Protezler ve fiziksel modeller

Üç boyutlu üretim konusunda tecrübeli bir ekip tarafından kurulan Btech Innovation, sıkça ihtiyaç duyulan kafa, yüz, çene, kalça ve diz bölgesi protezlerini üretiyor. Savunma sanayisinden yatırımcıların da desteğini alan girişim, bu protezleri üretmek için de özel geliştirilmiş titanyum ile üretim yapabilen 3 boyutlu yazıcıları kullanıyor. Btech‘in diğer bir faaliyet alanı ise 2 boyutlu radyolojik görüntüleri 3 boyutlu fiziksel modellere çevirmek. Bu modeller sayesinde cerrahlar ameliyatlara 3 boyutlu modeller üzerinde çalışma yapabiliyor. Hem önemli ameliyatlarda prova yapabiliyor, hem de tümörlü veya riskli bir bölge varsa bunu 3 boyutlu olarak tüm dokularla ilişkisini görebiliyor.

3 boyutlu baskı teknolojisinden faydalanan kaplumbağa

Genel Müdür Kuntay Aktaş‘tan aldığımız bilgiye göre Btech Innovation yaptığı çalışmalarla uluslararası kanalların da dikkatini çekmiş ki BBC ve Discovery Channel belgesellerine giren kaplumbağa çalışması da bunlardan biri. Dünyanın en büyük ikinci sağlık fuarı olan Arab Health’te bu sene ilk defa medikal ‘3D printing’ bölümü kurulduğunu paylaşan Kuntay Aktaş, bu fuarda yer alacaklarını ve küresel bir büyüme hedeflediklerini ekliyor. Türkiye pazarında ise diğer oyuncularla birlikte tecrübe paylaşımına dayalı ilişki sürdürdüklerini ve pazarı hep birlikte büyütmeye çalıştıklarını dile getiriyor. Kuntay Aktaş, şu anda ürettikleri 3 boyutlu protezlerin parasının hastalar tarafından ödendiğini ama devlet tarafından ödeme yapılmasına dair çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu da paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here