Çiğneme Alışkanlıkları ve Yüzde Simetri

Tek taraflı çiğneme alışkanlığı yüzde asimetriye sebep oluyor..

Aynanın karşısına geçin ve yüzünüze alıcı gözüyle bakın. Sağı ve solu birbiriyle aynı mı görünüyor yoksa bir tarafı daha mı şiş geldi gözünüze? Ağzınızı açıp kapayın ve bu sırada çenenizin simetrik açılıp açılmadığını gözleyin. Simetri kaybı, bazı fonksiyon kayıplarında ya da rahatsızlıklarda ağır ağır yüzünüze yerleşir. Dikkatli bir izleyici değilseniz farkına bile varmazsınız. Simetri yüz güzelliği ve sağlığı için çok önemlidir..

Günümüzde, yüz güzelliği ,her yaşta birey için önemli.. O sebeple 8 yaşından 80 yaşına kadar dişlerimizin sağlığı, cildimizin sağlığı ile ilgileniyoruz… Dişlerin sağlıklı olmasının yanında güzel bir gülümseme, kişinin kendine güvenini arttıran, sosyal hayatını kolaylaştıran bir etkendir..

Simetri, özellikle yüz güzelliği söz konusu olduğunda daha önemli bir konu haline gelir. Dış dünya ile iletişimimiz olan yüzümüzün tam ahengi ancak tam bir simetri söz konusu olduğunda sağlanabilir. Biz diş hekimleri olarak bir kişiyi muayene ederken öncelikle yüzündeki bazı noktaların ve dişlerinin simetrisini değerlendiririz. Kişisel kanım, yüz yumuşak ve sert dokularında simetri sağlanmadıkça, ideal bir gülümseme ve yüz estetiği sağlanamaz.

Simetri bozukluğu, genetik, doğumsal, travmatik sebeplerle oluşabilir. Ancak yüzümüzde asimetriye sebep olabileceğinden habersiz olduğumuz ve en sıklıkla rastlanan durum, tek taraflı çiğneme alışkanlığıdır…

Tek taraflı çiğneme çok çeşitli sebeplerle olabilir.

-Ağzın tek tarafında ağrılı, kanamalı iltihaplı bir dişin varlığı,

-Tek tarafta çekilmiş ve yerine protez yapılmamış dişsiz alanlar,

-Alışkanlıklar,

-Yüksek yapılmış yada doğru yapılmamış dolgu yada protezler..

-Çene eklemi rahatsızlıkları

Her ne sebepten olursa olsun, çiğneme tek taraflı olarak yapılıyorsa o taraftaki çiğneme kasımızın hacminde arış olur. Zaman içinde artarak, diğer tarafla arasında belirgin farklılıklar oluşmaya başladığında fark edilebilir.

Tıpta prensibimiz, sonucunu bildiğimiz durumların oluşmaması için önlem almaktır. Bu yüzden diş tedavilerimizin ve kontrollerimizin aksamaması, ilerde oluşabilecek daha ciddi sorunların önüne geçecektir..

Dr. Dt. Aylin Sezen Yalçın

Ortodontist

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here