Türk Doktora ABD’den Ödül

Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin düzenlediği ABD Kardiyoloji Kongresi’ne, ”Kan basıncının yüksekliğinin kandaki iltihaba ve hücrelere etkisi” çalışmasıyla katılan Sorgun Devlet Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mikail Yarlıoğlueş (32), ”Bildiri Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Dünyanın dört bir yanından 20 binin üzerinde doktorun katıldığı kongrede verilen 5 ödülden birini alan Yarlıoğlueş, yaptığı açıklamada, Türkiye adına gurur verici olan ödülü almanın mutluluğunu yaşadığını bildirdi.

Tedavi gören hipertansiyon hastalarında, kan basıncında gece saatlerinde beklenen düşüşün olmamasının kandaki iltihabi durumu arttırdığını bildiren Dr. Yarlıoğlueş, çalışma hakkında şu bilgiyi verdi:

”Hipertansiyon, halkımız tarafından da bilinen ve en sık rastladığımız hastalıklardan biridir. Hipertansiyon belirtisi olan kişilerde kalp damar riski de beraberinde artıyor. Yaptığımız çalışma, tansiyonu ne kadar düşürerek kontrol altına alabildiğimizle alakalıydı. Çalışmamız, kandaki iltihabi hücrelerin oranını açıklıyor. Bunu kan tahliliyle rahatlıkla açıklayabiliyoruz. Kandaki iltihabi hücrelerin oranını yüksek saptadığımız hastaların, kalp krizini riskinin de yüksek olduğunu bu çalışmada ortaya koyduk.”

(HT Sağlık)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here