COMPAMED Başarıya Doğru Yol Almaya Devam Ediyor


34 ülkeden gelen 645 adet serg sahiplerinin katılması, 11,600 metre kareden daha fazla alan yer ayırtılması, ayrıca fuarı ziyaret edenlerin sayıları ile ye bir rekor kırıldı.

COMPAMED, Düsseldorf’ta başarıya doğru yol almaya devam ediyor. MEDICA (4,554 adet sergi sahibi) dünyanın en büyük farmasötik fuarı- ile paralel organize edildi. Tıbbi teknoloji endüstrisine ürün tedarik eden firmalara yönelik 14 ila 16 Kasım tarihinde düzenlenen dünyanın önder ticaret fuarındaki salonlar ziyaretçi akınına uğradı. 34 ülkeden gelen 645 adet sergi sahiplerinin katılması, 11,600 metre kareden daha fazla alanda yer ayırtılması, ayrıca fuarı ziyaret edenlerin sayıları ile yeni bir rekor kırıldı. Toplamda 130,600 uzman ziyaretçilerin biletleri her iki etkinliğe giriş hakkı verdiğinden 16,000’nin üzerinde ziyaretçi COMPAMED’e de katılmış oldu. Messe Düsseldorf, Yönetim Müdürü Joachim Schäfer’e göre “Tedarikçiler tarafından sunulan hizmet çeşitlerine ilişkin ziyaretçilere etkileyici bir tanıtım yapıldı. Bir süreden beri endüstride sadece bireysel bileşenlerin üretimi yapılmıyor. COMPAMED’de yer alan sergi sahipleri ürün yaşam döngüsünün tüm aşamalarında işin ehli ortaklardır – ürün geliştirmeden başlayıp, imalat ve yedek parçaların yönetimine kadar”. Tedarikçinin iş sürecinin ile tedarikçilerin teknik tıbbi cihazları ile yakın entegrasyonu ile ilgili açıklamada bulundu (MEDICA fuarında). “Teknik tıbbi cihazların ve sistemlerin son derece kısa yenilikçi döneminde işbirlikçi bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır” diye devam etti Joachim Schäfer, “Avrupa ‘Med-Tech’ (Tıbbi Teknoloji) firmaları araştırma ve geliştirme için gelirlerinin ortalama yüzde sekizini yatırıma ayırmak-talar. Genellikle ürün raf ömrü yaklaşık iki yıldan biraz azdır. Bir imalatçı işinin devam etmesini teminen yenilikçi tedarikçilere de gereksinimi vardır”. Örnek olarak, 2E Mechatronic tıbbi teknolojide ilgi çekmeye devam eden minyatürizasyon alanında yenilikçi olarak addedilmektedir. “DeviceMed (Tıbbi Cihaz) Ödülleri” töreni ilk kez COMPAMED 2012’de sahnelendi, bu firma, mikro-ve nano- teknoloji kategorisinde geliştirdiği son derece ufak termal akış sensörü ile ödülü kazandı. “Bizim işletmemizde SMD çipi MID kutu-muhafaza içerisinde saklanmaktadır, şöyle ki, enjeksiyon kalıplama işlemi vasıtasıyla bir çevrim taşıyıcı imal ediliyor, bu PCB’siz çalışır” diye açıkladı Step-han Huttenlocher, 2E Mechatronic Ürün Müdürü. MID’in açlımı şöyledir: Kalıplanmış Ara Bağlantılı Cihazlar (Molded Interconnect Devices). Özel suni malzeme olan LCP (Likit Kristalin Polimerler) (Liquid Crystalline Polymers) kullanılır, içerisinde metalik bileşenler bulunur.

Lazer işlemine tabi tutulduğunda bunlar hemen hemen serbest kalıyor ve böylece gerekli olan iletken parçaların metalle kaplama işleminin üç aşamada gerçekleşmesi sağlanmış oluyor. Bir önceki modelden 20 faktör kadar daha küçük olup, bir uygulamalık solunum cihazıdır.

UÇ BİRİMLER İÇİN KÜÇÜK BİLEŞENLER

Sensirion AG bir adım daha ileriye giderek: İsveç firması, COMPAMED 2012’de dünyanın en küçük nemlendirme ve ısı sensörünü tanıttı. “Özellikle mobil uç birimler söz konusu olduğunda hiçbir zaman çok küçük olamaz” diyen Sensirion Pazarlama Bölümü Başkanı Andreas Meile şöyle devam etti: “Şimdiki iki x iki x 0.8 milimetrelik cihaza uygulanan “küçültme işlemi”. Bu küçücük cihaz 2013 yılın¬da İlkbaharda üretime girecek. Awaiba da en küçük boyutlar kullanıyor. Awaiba 3D kamera modülünü piyasaya sürdü – “NaEye Stereo” adlı bu cihazın ölçüleri sadece 1.0 x 2.2 x 1.4 milimetredir. Komple bir stereo kamera başlığı bu kompakt cihazın içerisine yerleştirilmiştir, 3D endosko-pide kullanılmaktadır, mikroinvasif ameliyatlarda kullanımı git gide önem kazanmaktadır. Bir çok örnekler arasın¬dan üç örnek. COMPAMED’de minyatürizasyon trendi kesintiye uğramamıştır.

Multivac ısıl şekillendirme ambalaj makinesi bir boy daha büyüktür, tam otomatik, hassas ürünlerin GNP uyumlu ve steril ürünlerin küçük ve büyük lot boyutlarında ambalajlanmalarına olanak sağlıyor. “Günümüzde, bölgesel ve diğer spesifik gereksinimleri karşılamak üzere ürünler daha da küçük miktarlarda üretilmektedir. Hızlı format değişimi yapabilmek için son derece gelişmiş özelliklere uygun olacak şekilde üretici firma ürünleri imal etmesi gerekmektedir, yükleme ve boşaltma esnasında güvenli hat temizliği ve akıllı otomasyon teknolojileri gerekmektedir”, diye izah etti Luc van de Vel – Tıbbi Cihazlar Başkanı, Multivac Kozmetik ve Farmasötik bölümü. Çok iyi temizlenmiş bir odada – hazır bir makine: bir önceki modele göre yüzde 50 ila Yüzde 100 daha hızlı çalışıyor, bu cihaza da Donanım Sağlayıcı kategorisinde    “Tıbbi Cihaz Ödülü”nü aldı (“DeviceMed Award”).

“BASILI ELEKTRONİKLER” TIBBİ TEKNOLOJİDE GİDEREK DAHA DA YAYGINLAŞMAKTADIR

Basılı Elektronikler tıbbi teknolojide giderek daha da yaygınlaşmaktadır. Birçok firma da bu alanda çalışmalar yap¬makta. Basılı elektronikleri mikro-yapısal yüzeyler ile birleştiren ilk firma CDA olmuştur. Önceden, CADA, basılı teknoloji kullanarak elektriksel iletken izlerini imal etmek için ilave parçalar entegre etti – anahtarlar, kondansatörler ve bobinler. Şimdi de fonksiyonel yüzeyler ve yapıları plastik taşıyıcılar üzerine entegre edilecekler. ” Şu andaki çözümler Hayat Bilimi mikrosıvı (Life Science) uygulamaları ile ilgilenenler içindir. Ayrıca bizdeki teknoloji ile optik ve elektronik fonksiyonları tek bir sistemde birleştirebiliyoruz” dedi Pia Harju, CDA İş Geliştirme Başkanı. Bundan sonraki aşamada ise muhtemelen basılı piller yer alacaktır.

“Basılı elektronikler birçok uygulama alanlarında uygulanabilmektedir, bu hususu göz önünde bulunduran, Messe Düsseldorf, buna ilişkin bir endüstri etkinliği organize etmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı sadece bu alan için bir platform oluşturduk, aynı zamanda bunları uygun cam işleme, plastik işleme, ambalajlama veya ilaçlar ile ilgili uzmanlık fuarlarına dahil etmekteyiz uzman” diyen CEO Joachim Schäfer,Messe Düsseldorf’un hedef pazar çözümleri olan basılı elektronikleri tedarikçilere sağlayabilmek üzere ideal bir başlangıç noktasında olduğunu söyledi.

YENİ MALZEME YOKSA COMPAMED DE YOK DEMEKTİR

Yeni bir poliüretan ham maddesi Bayer Material Science tarafından geliştirildi. Bu ham madde sayesinde özellikle yumuşak ve esnek köpükler üretilebilmektedir. Yüksek emiş özelliği ve olağanüstü sıvı tutulumu sayesinde modern yara pansumanları için nem yönetimi aşıcısından bugünün ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu köpükleri cilt tarafından tolere edilebilen cinsten yapışkan madde ile kaplamak mümkündür, bu yöntem alifatik poliüretan kimya bazlı da olabilmektedir. Hidrolik özellikleri ve ayarlanabilir yapışkan gücü sayesinde bu yapışkan maddeler çeşitli yara tedavilerinde kullanılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here