DİA İnşaat’tan “Dünyanın En Büyük Sağlık Kampüsü”


Türkiye’de ilk defa uygulanmaya başlanan Kamu-Özel Ortaklığı metodu ile hayata geçirilecek olan Bilkent Entegre Sağlık Kampusu projesi inşaatında ilk adım atıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geniş katılımlı bir törende, dev sağlık tesislerinin temelini attı. Yatırım süresi 42 ay olarak planlanan, ancak Başbakan Erdoğan’ın talebiyle yapım süresi 2016 Nisan ayına çekilen Sağlık Kampüsünde, çeşitli hizmetler de 25 yıl boyunca DİA İnşaat tarafından sağlanacak. Dünyanın tek seferde inşa edilecek en büyük sağlık kampusu olan, Avrupa’nın en büyük sağlık tesisi Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün temelleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Milletvekilleri ve DİA İnşaat Yönetim Kurulu Onursal Başkanı’nın da katılımıyla görkemli bir törende atıldı.

Ankara’nın gelişim aksında, yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilecek olan Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampusu Projesi, 9 dal hastanesini içeren, toplam 3 bin 662 yatak kapasitesine sahip bir entegre sağlık kampusu olacak. Bünyesinde; 562 yataklı Genel Hastane, 1144 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 441 yataklı Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, 588 yataklı Onkoloji Hastanesi, 507 yataklı Nöroloji Hastanesi, 300 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunduran kampüsün toplam kapalı inşaat alanı 1milyon 129 bin 289 metrekare olacak.

TESİSİN İNŞAATI NİSAN 2016’DA BİTİRİLECEK

Başbakan Erdoğan, butona basmadan önce ise yüklenici firma DİA İnşaat Yönetim Kurulu Onursal Başkanı  Sn.Abdolbari Gozal ile sıkı bir pazarlık yaptı. Sözleşmenin 42 ay üzerine olduğunu bildiren Başbakan Erdoğan, “Bir Türk’e bu yakışmaz. Dolayısıyla bunu öne çekmemiz lazım. 36 diyor müteahhit firma. Bakanım da 30 ayı geçmemeye çalışıyoruz, diyor. Önümüzde maket var. 24 saat mesai yapacağız. Aynı anda diğer bölümde de çalışmalar başlayacak. Proje zaten hazır. Süratle bu işi yürütmeliyiz. Şu mevsimi kaybetmemeliyiz. Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz” diye konuştu.

DİA İnşaat Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Gozal ise bu teklif üzerine, “Sizden alacağımız enerji ve duanızla 24 saat söz veriyoruz. Nefesimizle çalışacağız. 36ay hedefimiz. 30 ay başımız üstüne” yanıtını verdi.

Sıkı pazarlığın sonucunda Başbakan Erdoğan, “İnşaatın bitim tarihi bu durumda İnşallah 2016’nın nisanı demek oluyor. 2016’nın inşallah Nisan’ında bu büyük kampüsü şehir hastanesini hep birlikte açacağız. Hayırlı olsun diyor, temeli atıyoruz” diyerek, diğer protokol üyeleri ile birlikte temel atma butonuna bastı.

DİA Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Gozal, törenin sonunda Başbakan Erdoğan’a günün anlam ve önemine uygun olarak  özel bir“Steteskop” hediye etti.

DEV TESİSİ DİA ALTYAPI YATIRIMLARI VE İNŞAAT A.Ş. İNŞA EDECEK

Bu dev sağlık kompleksi, Yönetim Kurulu Başkanlığını Murat Çeçen ile Hassan Gozal’ın yürüttüğü DİA İnşaat tarafından inşa edilecek. Türkiye’de Mersin Entegre Sağlık Kampüsü ile yurtdışında yüksek yapılardan otellere dek geniş bir yelpazede inşaat projeleri yer alan DİA İnşaat, yatırım süresi 42 ay olarak planlanan Bilkent Sağlık Kampüsünde 25 yıl da çeşitli hizmetler gerçekleştirecek. DİA İnşaat, ünlü mimar Zaha Hadid tasarımı Heydar Aliyev Merkezini Türk mühendis ve mimarları ile hayata geçirerek Wallpaper dergisi tarafından “En İyi Tasarım Ödülü”ne layık görülerek, eşsiz mimarisi ile Time ve Financial Times gibi prestijli yayınlarda yerini almıştır. Ayrıca DİA İnşaat, tasarımını kendi mimari ekibiyle üstlenerek inşa ettiği Alev Kuleleri Projesi ile de MIPIM Ödülleri’nde  “Dünyanın En İyi Otel ve Turizm Tesisi Ödülü”ne sahip olmuştur. Engineering News Record (ENR) listesinde Dünya’nın en büyük 120nci uluslararası müteahhiti ve 191inci uluslararası tasarımcısı olarak yerini alan DİA İnşaat, 7500 çalışanı ve profesyonel yönetici kadrosuyla, Azerbaycan dışında K.Irak, Libya ve Türkiye’de de yeni projeleriyle faaliyetlerine devam etmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here