Çocuklarda Görülen Uyku Apnesine dikkat!


Çocuğunuz uykusunda horluyor, sürekli burnu tıkanıyor, gece uykusundan sık sık uyanıyor, yutma zorluğu yaşıyor ve akranlarına göre daha fazla hasta oluyorsa dikkat edin. Geniz eti ve buna bağlı olarak uyku apnesi problemi yaşıyor olabilir.

Çocukluk çağında solunum yolu ile vücuda giren mikroplara karşı bağışıklık sisteminin bir üyesi olarak çalışan geniz eti problemlerini ve tedavisini Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tayfun Demirel ile konuştuk.

Anne karnında 7. ayda tamamen oluşan ve 5 yaşına kadar büyüme gösteren geniz etinin vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olduğunu dile getiren Op. Dr. Demirel; ‘Çocuğunuzun çok sık geçirdiği enfeksiyonlar geniz etinin büyümesine yol açar. Özellikle sigara dumanına maruz kalan çocuklarda geniz eti büyümesi daha çok görülür. Kronik geniz eti ve bademciklerin büyümesi çocuklarda çeşitli derecelerde üst solunum yolu tıkanıklığına sebep olur. Ciddi tıkanıklıklarda kalp büyümesi, pulmoner vasküler hipertansiyon ve akciğerlerin az havalanması bile görülebilir. Bunların sonucu uzun vadede kalp yetmezliğidir. Fakat erken dönemde yapılan cerrahi ile durum tersine çevrilebilir.’ açıklamasında bulundu.

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi Uyku Apnesine Zemin Hazırlıyor!

Geniz eti ve beraberinde bademcik büyümesi olan çocuklarda tıkayıcı uyku apne sendromu çok sık görülür. Çocuk ile ilgilenen kişiden semptomların ciddiyetini içeren doğru hikayenin alınması tanıda çok önemlidir. Tanıklı nefes durması, aşırı sesli solunum veya horlama, kronik ağız solunumu, gece uykuda sık sık uyanma, gündüz uyuklama, gece alt ıslatma, sık kabus görme, kötü okul performansı, yutma zorluğu, hiponazal konuşma, ciddi tıkanıklık, bulgular arasındadır. Ciddi tıkanıklıklarda büyüme gelişmede bozukluk da görülebilir. Yetişkinlerde görülen uykuda nefes durması sendromuna zıt olarak kilo fazlalığı çocuklarda geniz eti-bademcik büyümesine bağlı oluşan uykuda nefes durması sendromunda bir faktör değildir. Geniz eti büyümesi, burun tıkanıklığı, uyku bozuklukları, ağız, diş ve yüz yapısında bozuklukların yanı sıra orta kulakta sıvı birikmesi, sık orta kulak enfeksiyonları, bunlara bağlı olarak işitme kaybı, kronik orta kulak enfeksiyonları ve burun drenajını bozarak veya sık enfeksiyonlara bağlı olarak çocuklarda kronik sinüzite sebep olabilir.

Geniz Eti Kendi Kendine Küçülmez…

Ciddi tıkanıklık bulguları olan çocuklara geniz etinin zamanla küçülerek kaybolacağını söylemek geriye dönüşümsüz komplikasyonların oluşmasına yol açar. Çok değerli olan büyüme, dil, yüz, çene ve diş gelişiminin negatif olarak etkilenmesinden sonra yapılacak bir cerrahinin bunları geri çevirmede etkisi çok az olacaktır. Bu nedenle şikayetleri olan çocuğun öncelikle burun veya ağız içinden açılı endoskop veya yumuşak fleksible endoskop ile geniz bölgesi muayenesi yapılarak tıkanmanın oranı tespit edilir. Sınırlı oranda ilaç tedavisinin ardından cerrahi tedavi yapılır. Cerrahi tedavinin zamanlaması çocuğun genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak aile, çocuk hekimi ve kulak burun boğaz hekimiyle birlikte belirlenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here