Dişlerin Düzeltilmesinde Kişiye Özel Yöntem: Lingual Tedavi

Diş sağlığında her geçen gün bir yeniliğe imza atılıyor. Önceleri standart olarak üretilen ve kişilerin ağızlarına uyum sağlamasa da uygulanan diş telleri Dünya ve Avrupa Lingual Ortodonti Derneklerinin aktif üyesi Dr. Cem Caniklioğlu tarafından artık kişiye özel olarak üretiliyor.

Caniklioğlu’nun tedavi paralelinde kurduğu özel Lingual Tedavi laboratuvarında üretilen diş telleri hastaya uyum sağlıyor ve yaklaşık 1,5 yıllık tedavi sürecinde kolaylık sağlıyor.  Lingual Tedavide diş telleri dişin ön yüzeyine değil arkasına uygulanarak teller gizleniyor ve dışarıdan gözükmüyor.

Halk arasında görünmeyen diş telleri olarak da bilinen Lingual tedavi yöntemi yalnızca dişlerin düzenlendiği bir tedavi değildir. Tedavi planlamasında kişinin yaşı, yüz yapısı, profili ve gülme hattı da dikkate alınır. Tedavi görecek kişinin yaşı, ağız hijyeni, diş sıkma-gıcırdatma gibi alışkanlıkları dikkate alınarak vaka planlanır ve kişiye özel diş teli kalıbı hazırlanır. Bu sayede ağzın birebir ölçüleri alınarak hastanın kullanacağı tellerden oluşabilecek rahatsızlıklar minimize edilir ve tedavi boyunca hasta rahatlıkla tellerini kullanabilir. Tedavinin bir diğer ve en önemli önemi ise; teknikte kullanılan tellerin kesinlikle görünmüyor olmasına bağlı olarak hastanın sosyal hayatına özgürce devam edebilmesidir.

Dünya ve Avrupa Lingual Ortodonti Derneklerinin aktif üyesi Dr. Cem Caniklioğlu lingual tekniğin etkisine şöyle değiniyor: “ Lingual tedavide tedavinin hastaya uyumu esastır. Çünkü hayatımızı sürdürmek için vücudumuzda kullandığımız en önemli bölümlerden biri ağızdır. Ağzımızın konforu bozulduğu zaman sosyalleşmemiz, beslenmemiz, kendimizi ifade etmemiz zorlaşır. Bu nedenle çapraşık diş tedavisinde kişiye özel ürettiğimiz tellerini dişlerin görünmeyen yüzünden yani arkasından uygulayarak kişiye tedaviye uyum kolaylığı sağlıyoruz. Böylece uyumlu bir tedaviyle hem daha çabuk sonuca ulaşıyoruz hem de hastaya konfor sağlıyoruz. Ağız ölçülerine göre Lingual tedavi laboratuvarında hazırladığımız kişiye özel diş telleri hastalarımızdaki rahatsızlık hissini minimuma indiriyor.”

Başkaları tarafından fark edilmesi imkansız olan bu teknik sayesinde estetik kaygıları yüksek hasta grupları dış görünüşlerinden ödün vermeden dişlerindeki düzelmeyi daha tedavi başından itibaren adım adım izleyebilmekte, bir yandan düzgün dişlere sahip olurken diğer taraftan da tedavi sırasında özgürce gülümseyebilmektedirler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here