Lösemili Çocuklar Moral Depoladı

78 ülkede kutlanan “11. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası” Ankara Kuğulu Park’ta kutlandı. Çocuklar gün boyunca birbirinden renkli dakikalar geçirdi.

 

 

 

 

 

LÖSEV’in düzenlediği. “11. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası” Ankara Kızılay’da, 11 yıldır 78 ülkede 132 kuruluş tarafından kutlanıyor. Bu sene, “Yaşamak O Kadar Güzel ki” sloganıyla yola çıkan LÖSEV, Kuğulu Park’taki etkinlikte yüzlerce gönüllüsüyle bir araya geldi. Çocuklar gün boyunca birbirinden renkli dakikalar geçirdi.

 

Lösante Lösemili Çocuklar Hastanesi’nde tedavi gören çocuklar, gönüllüler tarafından pembe ve mavi renkli araçlarla parka getirildi. Sahnede şiir okuyan lösemili çocuklar, “Kanseri yenmek istiyorum” diyerek ellerindeki balonları havaya bıraktı. LÖSEV Başkanı Üstün Ezer, çocuklar için lösemi hastalığının zor bir süreç olduğunu belirterek, “Özellikle çocuklarda görülen lösemi, dünyanın en zor hastalığıdır. Hiçbir çocuğumuzun bunu yaşamasını istemeyiz. Onları hayata bağlayan en önemli unsur moraldir. Bu yüzden gönüllülerimizin desteğiyle de lösemili çocuklar bu hafta büyük moral topluyor” dedi.

Moral en büyük ilaç

Ezer, lösemi tedavisinde dünya ortalamasının üstünde bir tedavi başarısı elde ettiklerine dikkati çekerek, “Lösemiyi yüzde 90’ı aşan bir oranla tedavi edebiliyoruz” diye konuştu. Kemoterapi sürecinde çocukların psikolojik destekle ayakta kalabildiklerini dile getiren Ezer, “Onları hayata bağlar, umut aşılar ve hayatın güzellikleri ile buluşturursanız onlara en büyük ilacı vermiş olursunuz” diye konuştu.
İki yıldır lösemi hastası olan 14 yaşındaki Hakan Eke de lösemiden korkmadığını ve bu hastalığı yeneceğini belirterek, “Derdi veren Allah şifasını da verir. Bu yüzden moralimizi bozmaya gerek yok” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here