Diyaliz Gibi, Kalp Tedavisi de Mümkün


Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, ileri kalp yetersizliği olan hastaların haftada 2 – 3 gün birer saat Ritmik Masaj Tedavisi alarak yaşam sürelerini uzatabileceğini ve yaşam kalitelerini yükseltebileceğini açıkladı.

Geçirilmiş kalp krizlerinin kalbin kan pompalama gücünü azalttığı ve kalp yetersizliğine yol açtığı belirtiliyor. Bu hastalar başlangıçta yokuş ve merdiven çıkarken nefes darlığı çekerken, ileri dönemlerde ise nefes darlığı ve aşırı halsizlik nedeniyle odadan odaya gidemez, yatarak uyuyamaz duruma gelebiliyor. Vücutta toplanan sıvıyla, ayaklarda ve karında şişlikler oluşabiliyor. İlaçlarla rahatlatılamayan bu hastalar için yapay kalp ya da kalp nakli tedavileri önerilebiliyor.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, ilerlemiş kalp yetersizliği olan hastaların Ritmik Masaj (EECP) Tedavisinden büyük yarar gördüğünü belirterek şu açıklamayı yaptı. “ Bu tedavi,  vücudun belden aşağısına, kalp ritmi ile uyumlu olarak yapılan, derin adale masajı niteliğinde bir uygulama olup, kalbin kanla daha iyi beslenmesini, daha iyi dolmasını ve güçlü kasılmasını, daha rahat kan pompalamasını sağlamaktadır. Böylece, böbrekler daha iyi kanlanmakta, daha fazla idrar yapmakta,  kalp yetersizliği nedeniyle vücutta biriken sıvının atılması sağlanmaktadır. Tüm bu etkilerle, kalp yetersizliği olan hastalarda yetersizlik yakınmalarının ve bulgularının düzelmesi sağlanmaktadır” dedi.

Prof. Avcı,12 yıla yaklaşan Ritmik Masaj Tedavisi uygulamalarında, çok yüz güldürücü sonuçlar aldığını belirterek şöyle devam etti: “İleri derecede kalp yetersizliği olup, odadan odaya yürüyecek gücü kalmamış, aylardır uyuyamamış, ayda bir-iki kez acilen yoğun bakım ünitelerine kaldırılan, bazıları bir türlü evine taburcu edilemeyen, kalp nakli listesinde sıra bekleyen hastalarımızın yüzde 90 ında, 35-50 saatlik EECP tedavi küründen sonra, ev içi eforları rahatça yapabilecek, masa başı görevlerine dönebilecek iyileşmelere tanık olduk. Bu sonuçlarımızı, ulusal ve uluslararası tıp kongrelerinde ve 12 Ekim 2013 de Pekin’de gerçekleşen 3. Uluslararası EECP sempozyumunda sunduk” dedi.

Prof. Avcı, ileri dönem kalp yetersizliği olan hastalar için EECP tedavisinin onları yeniden  yaşama döndüren, adeta can simidi niteliğinde, çaresiz kalp hastalarına çare olan bir tedavi olduğunu  belirterek  “böbrek yetersizliği olan hastaların haftada 2-3 gün diyaliz tedavisi alarak yaşamlarını sürdürmeleri gibi, kalp yetersizliği olan hastalar da, haftada 2 -3 saat, yetersiz durumdaki kalplerine ritmik masaj ile destek sağlayarak, yaşam sürelerini uzatabilmekte  ve yaşam kalitelerini yükseltebilmekteler” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here