Doktorlar cebe girecek       

dreamstime_15833537 Her daim sağlık durumunu kontrol eden ‘yapay zeka’ sayesinde doktorlar cep telefonu kadar yakın olacak. Bu yeni sistem gereksiz ziyaretleri azaltıp, doktorların yükünü hafifletecek. 

Sabah uyandığınızda kendinizi berbat hissediyorsunuz. Telefonunuzdaki aplikasyon size uykunuzun düzensiz olduğunu bundan dolayı kendinizi kötü hissediyor olabileceğinizi söylüyor. Oysa sizin hissettiğiniz yorgun fazlası. Tuvalete gidiyorsunuz, kendi kendinize idrar testi yapıyorsunuz. Değerler iyi ama telefonunuz idrar yolu enfeksiyonu olabileceğinize dair nitrit fazlalığı konusunda uyarıyor. Daha fazla tetkik yapıyorsunuz. Örneğin kan tahlili. Telefonunuz size D vitamininin biraz daha yüksek olması gerektiğini söylüyor. Kalp ritminiz yerinde, kandaki oksijen oranı olması gerektiği gibi ama inflamasyon oranı normalin biraz üstünde.  Sonra burnunuzdan aldığınız örnek sonucu neden kendinizi kötü hissettiğinizi anlıyorsunuz: Grip olmuşsunuz. Telefonunuzdaki ‘grip haritası’na baktığınızda görüyorsunuz ki komşularınızın çoğu aynı dertten muzdarip.

“Giyilebilir Teknoloji”

New Scientist dergisinde yeni yayımlanan makaleye göre hastalıklara tanı koyma yöntemi değişiyor. Bu bahsedilen tanı koyma yöntemlerinin bir kısmı hali hazırda akıllı telefonlar sayesinde kullanılıyor ama çoğu sadece uyku kalitesi, diyet ve fiziksel aktivite gibi göstergeleri kontrol ediyor.

Yakında hayatımıza girmesi planlanan ve ‘giyilebilir teknoloji’ olarak kabul edilen teknolojiyle ise bir damla kan, tükürük veya burundan alınan örnekle tıbbi teşhiste de bulunulacak.

Yani insanın doktorunu cebinde taşıyacağı, kendi kendine teşhis koyabileceği günler yakında!

Aralık’ta Türkiye’de

Önümüzdeki aralık ayında San Diego’daki bir şirketin çıkaracağını duyurduğu küçük bir kutu içinde sunacağı aletler sayesinde aşağıdaki tespitleri doktora healthcare_technologygitmeden kendi kendinize yapabileceksiniz.

  • Vücudunuzdaki D vitamini oranı,
  • İnflamasyon olup olmadığı,
  • Kadınlık Hormonu seviyesi,
  • Testosteron hormonunu seviyesi,
  • Kalp ritmi,
  • Kandaki oksijen miktarı

Bütün bunların sağlıklı bir toplum ve doktora daha az gitmek için üretildiği söyleniyor. Teknoloji sayesinde elde edilen datalarla doktora gidildiğinde ise işlerin daha da kolaylaşacağı kaydediliyor.

Tabii bunlar işin iyi tarafları. Bir de kötü tarafları var. Örneğin bu testin sonuçların güvenilirliğinin yanı sıra teşhisin paniğe neden olup olmayacağı tartışılıyor. İlk ev tanısı olarak kabul edilen gebelik testi 1978’de ABD’de ortaya çıktı; bugün ise pek çok ev testi satışta. Ancak bu testler sadece direkt hastalığı söylüyor. Başka bir hastalıkla bağlantı kurma konusunda ise iş sizin sezgilerinize kalmış. Peki, sizin sezgileriniz de doğru değilse? Yeni cihazların tıpkı doktor gibi olacağı, semptomları girdiğinizde size makul bir teşhis koyacağı kaydediliyor.

Tabii normal çıkan değerin gerçekten normal olup olmadığını ya da bunun başka bir rahatsızlığa yol açıp açmayacağını doktordan başka kimsenin bilmeyeceği de kesin! Doktora gidilmediği takdirde hastalığın ilerleyebileceği gerçeğini sakın unutmayın!

Fotoğraf çek, nabzını kontrol et

Uygulama mağazalarında özellikle spor yapanlar için ideal bir uygulama bulunuyor. Cardiio adlı aplikasyonla akıllı cihazınızın kamerasını kullanarak nabzınızı ölçebilirsiniz. Böylece spor esnasında temponuzu kalp atışınıza göre düzenleyebilirsiniz. Aplikasyonun gösterdiği çerçeve içine yüzünüzü koyarak ya da kameraya parmağınızla dokunarak kolayca o anki kalp ritminizi ölçebiliyorsunuz. MIT laboratuvarlarında geliştirildiği belirtilen uygulama yüzünüzde meydana gelen renk değişikliğini tespit ederek bu ölçümleri gerçekleştiriyor.

Acaba bu ilaç doğru seçim mi?

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de kullanıma sunulan ilaçların, üzerindeki karekodu okutarak sisteme kayıtlı olup olmadığını sorgulayabileceğiniz ve ilaç hakkında detaylı bilgilere erişebileceğiniz bir uygulaması bulunuyor. Bu İlaç Takip Sistemi (İTS) sayesinde aldığınız ilacın sisteme kayıtlı olup olmadığını öğrenebilir, hakkında toplatılma kararı çıkarılmadığından emin olabilir ya da son kullanma tarihini denetleyebilirsiniz. Ayrıca tespit ettiğiniz sisteme kayıtlı olmayan ilacı uygulama üzerinden yetkililere bildirebilirsiniz.

Belirtileri hafife almayın

Hastalık anlarında size rehber olacak, akıl danışabileceğiniz birine ihtiyaç duyuyorsanız, doktorunuza ulaşmakta sıkıntı yaşıyorsanız size bir tavsiyemiz var. Hastalık Belirtileri adlı uygulamayı indirip doktora gitmeden önce bünyenizde neler olup bittiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Uygulama hastalıklar ve tedavileri, belirtileri ve modern tıp yöntemleriyle alternatif tıp tedavi önerilerinden oluşan bir liste sunuyor. Bulaşıcı, çocuk, göğüs hastalıkları gibi başlıklar altında toplanan hastalık türlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Uykunuzu bile kontrol ediyor

Sağlık durumunuzu kontrol altında tutmak, kilo vermek, kan değerlerinizi takip etmek, daha iyi uyumak istiyorsanız Play Store’da The Withings Health Mate adlı uygulamayı aratmanızı tavsiye ederiz. Uygulamaya öncelikle anlık durumunuzla ilgili verileri girmeniz gerekiyor. Aplikasyon sizin için en ideal değerleri hesaplıyor ve size bununla ilgili tavsiyeler verip uyarılarda bulunmaya başlıyor. Ayrıca uyurken verilerinizi kaydedip sizi bilgilendiriyor. Kan basınç değerinizden kilo kaybetme durumunuza kadar tüm verileri aplikasyonunuzla paylaşabilir, kendinize sanal bir yaşam koçu edinebilirsiniz.

Sağlığınız gözünüzde

Fotoğraflarda gözlerin farklı renk çıkması bir efekt ya da ışık yansıması olarak algılansa da hastalığın habercisi olabiliyor. Aplikasyon mağazalarında da kullanımı son derece kolay ve bir o kadar da faydalı bir uygulama bulunuyor.

The White Eye Detector (Beyaz Göz Dedektörü) adlı aplikasyonla gözlerinizde herhangi bir göz kanseri riski olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kameranızı açmak. Uygulama eğer sorun yoksa gözlerinizi algılayıp yeşil bir kutu içerisinde normal olduğuna dair sinyal veriyor. Sorun olan gözler kırmızı bir kutucuğun içerisinde gösteriliyor.

Psikolojik destek de veriyor

Odaklanma problemi yaşayanlar, konsantrasyonunu artırmak isteyenler ya da aşırı strese bağlı uykusuzluk problemi yaşayanlara tavsiyemiz Beyin Geliştirme Premium – Konsantrasyon Artırma ve Stresten Kurtulma adlı aplikason. Bilimsel olarak kanıtlanmış Binoral sesleri (Beyni rezonans ederek istenilen frekanslarla doğrudan ya da dolaylı olarak insan psikolojisini, fiziksel statüyü ve davranış şeklini etkilediği kanıtlanan sesler) kullanarak zihinsel istikrarı, konsantrasyon gücünü ve beyin sağlığını koruduğu söyleniyor. Özellikle sınava hazırlananlara, hafıza gücünü artırmaya çalışanlara, yaratıcılığa ihtiyacı olanlara, güne tazelenmiş olarak başlamak ve sakinleşmek isteyenlere tavsiye ediliyor.

Cihazların gelişim hızı

Çok değil kısa bir süre sonra makineler sağlık ve ilaçlar konusunda pek çok şeyi öğrenecek. Örneğin tükürük veya kan örneğiyle hasta olup olmadığını gösteren bir cihaz yakında kullanılacak: Cue. Beyaz renkli ve kibrit kutusu büyüklüğünde. Aldığınız örnekler sonucunda akıllı telefonla uygun hale getirdiğinizde grip, inflamasyon, kalp-damar sağlığı, testosteron ve kadın doğurganlığı konusunda size bilgi veriyor. Üreticileri bunun bir tanı koyma cihazı olduğunu düşünmese de cihaz “İnflamasyon oranın sanki biraz yüksek mi? Yeşil smoothie içersen kendini daha iyi hissedebilirsin” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here