Dr. Mehmet Öz Kısa İstanbul Ziyaretinde Basın Mensuplarıyla Buluştu!

Bu yıl üçüncü kez Emmy ödülü kazanan “The Doctor Oz Show”un başarılı sunucusu Dr. Mehmet Öz, 4 Temmuz Çarşamba akşamı Reina’da düzenlenen bir yemekte basın mensupları ile bir araya geldi. Kilo aldıran 5 büyük hataya karşılık, kilo vermenin 7 sihirli formülünü açıklayan Dr. Öz, Sağlık Bakanlığı’nın obeziteye karşı başlattığı mücadeleye de destek verdiğini belirtti.

Digiturk Home Tv’de hafta içi her gün izleyici ile buluşan ve yayına başladığından bu yana her yıl olduğu gibi bu yıl da The Doctor Oz Show ile “En Bilgilendirici Talk Şov” Emmy ödülünü alarak adından söz ettiren Dr. Mehmet Öz, 4 Temmuz’da Reina’da düzenlenen yemekte basın mensupları ile buluştu.
Home TV’nin gündüz kuşağı yayınlarının vazgeçilmezi olan “The Doctor Oz Show” ile sağlıklı yaşam reçeteleri vererek topluma bilinç kazandırmayı hedefleyen Dr. Mehmet Öz, düzenlenen yemekte, Türk halkında değişim oluşturacak konuları açıklarken, kilo almanın nedenleri ile zayıflamanın formüllerini açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz haftalarda obeziteye karşı başlattığı mücadeleye de destek veren Öz, halkı bilinçlendiren bu hareketin önemine değindi.
Digiturk 17’nci kanalda hafta içi her gün 13.00 ve 19.00’da yayınlanan “The Doctor Oz Show” ile gündemden düşmeyen Mehmet Öz, Reina’da gerçekleşen buluşmada sağlıkla ilgili yedi ölümcül hata ve kilo aldıran hataların yanı sıra kilo verme problemi, çözümleri ve porsiyon ayarlama rehberini de açıkladı.

DR. MEHMET ÖZ – KONUŞMA BAŞLIKLARI

SAĞLIKLA İLGİLİ YEDİ HATA 

1-   Sabah esneme yapmamak

Esneme hareketleri yapmanın kalp krizi riskini azaltma, stresi hafifletme ve kan dolaşımına yardımcı olması gibi birçok faydası vardır.

2-   Sabah kahvaltısını ihmal etmemek

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu herkes duymuştur ve bu doğrudur. Kahvaltıyı öğün olarak atlamanın birçok negatif sonucu vardır.

3-   Geç kalmamak

Bir yere geç kalmak hayatınıza önemli derecede stres ekler. Kronik enflamasyona ve yüksek tansiyona sebep olabilir. Yıllar geçtikçe kalp kaslarınız kalınlaşabilir, bu da yaşınız ilerledikçe bir çok sağlık problemine sebep olur.

4-   Bilinçsizce yemek yemek

İş yerinde birçok kişi öğleden sonra saat 3 civarında bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyar. Bu atıştırmalık genelde kalori yüklü olup bilinçsiz yeme kategorisine girer. Vücudumuza ne aldığımızı düşünmeden bir şeyler yemektir.

5-   Çok fazla oturmak

İstatistikler iş yerinde her oturduğumuz saatin ölüm oranını yüzde 11 artırdığını göstermiştir. Tüm gün oturduğunuz süre içinde 30 dakikalık bir aktivite zamanı oluşturun.

6-   Aile ve arkadaşlardan kopmak

Arkadaşlardan kopuk yaşamanın birçok sonucu vardır. Sevdiklerinizden izole yaşamak, bir stres kaynağıdır ve stresle sağlıklı ve yapıcı bir şekilde baş etmenizi engeller.

7-   Düzenli uyumak

Belirli bir uyku saati düzenine ve ritüeline sahip olmamak, kalitesiz ve yetersiz bir uykuya sebep olur. Yeterli uyku uyumamak diyabet hastası olmakla eşdeğerdir.

KİLO ALDIRAN 5 BÜYÜK HATA – (VÜCUTTA YAĞ BİRİKMESINE SEBEP OLAN)

1-   Diyet gazlı içecek tüketmek

Diyet gazlı içecekler sadece ağzınızda bir tat oluşturur, içeriğinde yapay tatlandırıcılar olduğu için aslında vücudunuzun tatlı ihtiyacını karşılamaz. Yerine bir bardak maden suyunun içine limon ekleyerek için.

2-   Çok fazla kalori azaltmak

Beslenmenizden çok fazla kalori azaltmak, aslında sizi şişmanlatır. Haftada 500 gram kilo vermek için beslenmenizden haftalık 3500 kalori kesmeniz demektir.

3-   Makarnaların üzerine eklenen yağ ve soslar

Makarna yemek sizi şişmanlatmaz. Kilo aldıran şey yediğiniz miktar ve üzerine eklediklerinizdir. Doğrusu, makarnanın üzerine 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve biraz tuz ekleyebilirsiniz.

4-   Akşamları fazla yemek

Akşam 8 den sonra hiçbir şey yememeyi bir kural haline getirin demiyorum. Ancak, akşam genellikle daha fazla yemeye meyilliyiz ve yerken aldığımız kalori miktarını doğru hesaplayamıyoruz. Aslında size kilo aldıran yemek saatiniz değil, alınan kalori miktarındaki yanlış hesaplamadır.

5-   Yağı azaltılmış gıdaları tüketmek

Besinden yağ oranı düşürüldüğü zaman tadı azaldığı için, ekstra şeker veya kimyasallar ekleyerek, tadı geri kazandırılmaya çalışılır. Bu katkı maddeleri tam yağlı yiyecekleri yemekten bile daha fazla şişmanlatır.

KİLO PROBLEMİNİ ÇÖZECEK 3 ÖNERİ

Kilo verme programınızın artık işe yaramadığına inansanız bile kilo vermeye devam edebilirsiniz

Kilo verme programı uygulayan kişiler çoğunlukla bir çıkmazda takılıp kalırlar, kilo vermeleri durur ve kilo vermeyi bırakırlar. Bu duraksama genellikle rejiminizin ilk ayından sonra olur. Daha az kalori ve daha çok egzersiz gerçeğine alışan vücudunuz tembelleşmeye başlar. Ancak, bu problemi çözmek için uygulayabileceğiniz etkili değişiklikler var. İşte karşınıza çıkan duvarı yıkmak ve kilo vermeye devam etmek için yapabilecekleriniz,

  1. 1.   Güne bu karışımla başlayın

Bu karışım hem lezzetli, hem de metabolizma hızlandırıcı bir kahvaltılık.  Bu karışım süzme yoğurt, muz, çilek, tatlandırılmamış hindistan cevizi, çekilmiş keten tohumu, ve benim gizli malzemelerinden biri; matcha yeşil çay tozu (pudrası). Bu karışımı yedikten sonra güne yağsız protein ve iyi yağlarla başlamış olacaksınız.

  1. 2.   Kalori alımını sabit tutmayın

İstikrarlı bir şekilde rejiminize devam ediyor olabilirsiniz ancak her gün aynı miktarda kalori almak kilonuzun aynı yerde kalmasına neden olabilir. Örneğin, vücudunuz kendini günde 1200 kaloriye alıştırır ve zayıflamayı durdurur. Kilo vermeye devam etmek için, aldığınız kalori miktarını çeşitlendirin.

  1. 3.   Suyu “yiyin”

Yapılan son bir araştırma, su içeren yiyecekleri tüketen kadınların ilk 6 ayda düşük yağ diyeti uygulayan kadınlardan yüzde 33 daha çok kilo verdiğini gösterdi. Hem su açısından zengin hem de besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edin. Kavun gibi meyveler ve kereviz, yeşil marul gibi sebzeler bol miktarda su ve vitamin içerir. Düşük sodyumlu et suyundan yapılan çorbalar da iyi bir seçenek olabilir. Bol su içeren besinleri tüketerek aslında hem daha çok yiyecek tüketmiş hem de aynı zamanda kaloriyi azaltmış olursunuz.  

KİLO VERDİREN KAHVALTILIK KARIŞIM

Her zaman yaptığınız kahvaltı yerine güne bu metabolizma hızlandırıcı karışımla başlayarak sabahtan yağ yakmaya başlayın. Protein açısından zengin ve iyi yağlar içeren bu karışım matcha yeşil çay, dolayısıyla biraz da kafein içeriyor. Böylece güne enerjik ve taptaze bir başlangıç yapmış oluyorsunuz. Bu karışım kilo vermesi duraklayanların tek ihtiyacı olan şey olabilir…

Malzemeler

½ bardak az yağlı süzme yoğurt

1 muz

½ bardak çilek

Bir tutam tatlandırılmamış hindistan cevizi

Çekilmiş keten tohumu (istenilen miktarda)

Bir tutam matcha yeşil çay tozu (pudrası)

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri karıştırın. Afiyet olsun.


TÜRK HALKINDA DEĞİŞİM OLUŞTURACAK KONULAR

“The Dr. Oz Show” bu yıl dünya çapında izlenmeye başladığından izleyicilerimizin başarı öykülerini paylaşarak sağlık alanındaki konularımız sınırları aştı. İzleyicilerimizi eyleme çağıran bugüne kadar yapmadığımız çok büyük bir proje gerçekleştiriyoruz. Büyük bir adım attık ve sağlığını en iyiye dönüştüren kişiye 1 milyon dolar ödül vereceğimizi açıkladık. Bunun, izleyicilerin senesi olmasını ve kişilerin kendilerine öncelik vererek, kilolarını ve sağlıklarını kontrol altına almalarını istedik. Bu sizin seneniz olacak ve siz buna değersiniz. Her insanın kendi sağlığını elden geçireceği 7 adımı öğreteceğiz.

1-   Bir arkadaşınızla paylaşın

Bu yolda yalnız başarıya ulaşamayacağınızdan herkesin yanına bir arkadaş seçmesini istiyoruz. Yapılan araştırmalar, kilo kaybeden ve uzun vadede bu kilosunu koruyan kişilerin grup olarak kilo kaybedenler olduğunu göstermiştir.

2-   Vücut kitle indeksini hesaplayın

Vücut kitle indeksinin önemini öğrenin. Eğer sağlıklı bir vücut kitle indeksine sahip değilseniz sizden vücut ağırlığınızın % 10’unu kaybetmenizi istiyoruz.  En çok korktuğumuz kanser, diyabet, felç ve kalp krizi risklerini azaltmak VKİ de düşüş ile orantılıdır.

3-   Düzenli olarak doktora görünün

Birçok kişi düzenli doktora gitmez. Doktorunuzla düzenli bir diyaloğunuz olursa onunla dürüst bir şekilde kilo probleminizi sorun oluşturacak boyuta gelmeden konuşabilirsiniz. Doktora soracağınız soruları öğrenin ve kan basıncı(tansiyon), kolesterol ve glikoz rakamlarının doğru oranlarını bilin.

4-   Aile geçmişinizi öğrenin

Bu tamamen koruyucu hekimlikle ilgilidir. Eğer aile geçmişinizi bilirseniz, hayat koruyucu tarama yöntemlerini geç kalmadan yaptırabilirsiniz. Özellikle, 60 yaşından önceki ailede sık görülen hastalıkları öğrenin.

5-   Daha fazla uyuyun

Herkesin günde en az 30 dakika daha fazla uyumasını istiyoruz. Yarım saat erken uyumaya gidin. Uyku azlığının kilo almada ve enerjinizi azaltmada önemli gizli bir faktör olduğunu biliyoruz.

6-   Stres ile baş etmeyi öğrenin

Herkesin kilo almada stresin ne kadar önemli bir faktör olduğunu anlamasını istiyoruz. Stresinizi daha iyi yönetebilecek yeni ve pratik yollar öğrenin. Stres abdominal yağ (karın yağları) oluşumuna sebep olan nöroendokrin sistemini etkileyebilir. Dolaylı olarak stres, çok fazla yağlı ve şekerli gıda tüketimi ve hareketsizliğe neden olur.  Derin nefes alma egzersizleri ve kendiniz için 5 dakika sessiz bir ortam oluşturmanız stres ile baş etmede yardımcı olacaktır.

7-   Yeni egzersiz alışkanlıkları edinin

Haftada 5 kez, günde 30 ile 60 dakika arasında yapılan tempolu yürüyüş kalp hastalıkları riskini % 40 oranında azaltır. Bu aktivitenin günlük rutininizin bir parçası olmasını sağlayın.

PORSİYON AYARLAMA REHBERİ

Uygun porsiyon ölçüsünü  ayarlarken yiyeceğin miktarı yaşınıza, cinsiyetinize, hareketliliğinize ve vücut kitle endeksinize (BMI) göre olmalıdır. Amerika Tarım Bakanlığı besin piramidini her besin grubu için ayrı tavsiye edilen porsiyonları belirten “the dinner plate” yani yemek tabağı dedikleri yeni bir sembolle değiştirdi. Adından da anlaşılacağı gibi tabak şeklindeki bu simge 4 bölüme ayrılmış ve her bölümde vücudumuz için gerekli olan 4 besin grubu gösterilmiş: meyve, sebze, tahıl ve protein. Süt ürünleri grubu tabağın dış tarafına bardak şeklinde konumlanmış olsa da dengeli beslenme programının sınırları içerisinde yer alıyor.

Doğru bir porsiyon ölçüsünün nasıl göründüğünü bilmek de çok önemlidir. İşte doğru miktarlarda yiyebilmeniz için nasıl göründüğünü canlandırmanıza yardımcı olacak ipuçları,

Besin Grubu: Süt Ürünlerini (Süt, Yoğurt ve Peynir)  günde 3 bardak tüketin

1 bardak süt: küçük karton (yaklaşık226 gram)

45 grampeynir

½ bardak dondurma

Püf noktası: Yağsız veya az yağlı ( yüzde 1) süt, yoğurt veya peynir tüketin. Az yağlı ve yağsız süt ürünleri tam yağlı süt ürünleriyle aynı miktarda kalsiyum, protein ve D vitamini içerir ama daha az yağ, doymuş yağ ve kalori içerir.

Besin Grubu: Sebzeyi günde 2-3 bardak boyutunda tüketin.

1 orta boy patates: Bilgisayar faresi boyutlarında (yaklaşık156 gram)

1 ölçü havuç: Yaklaşık 12 bebek havuç

1 bardak brokoli veya herhangi yeşil sebze: Hokey topu büyüklüğünde

Besin Grubu: Meyveyi günde 1.5 – 2 bardak boyutunda tüketin.

1 orta boy elma: Beysbol topu büyüklüğünde (yaklaşık7 cmçapında)

½ bardak çilek: Yaklaşık 7 çilek

½ bardak üzüm: Yaklaşık 16 üzüm

Püf Noktası: Öğünlerinizin hepsinde yemeğinizin yarısı çeşitli meyve ve sebzelerden oluşmalıdır. Amerika Tarım Bakanlığı’nın “My Plate” yani “tabağım” örneğine göre tüketiciler kronik hastalık risklerini azaltmak için meyve-sebze tüketimini artırmalılar. Lif, A, C, E Vitaminleri bakımından zengin meyve ve sebzeler sindirim borusundan yağ birikintilerini yok ederek vücudu arındıran antioksidanlar içerir.

Besin Grubu: Protein (Balık, Kümes Hayvanları, Kuruyemiş, Yumurta ve Baklagiller)  Günde 140-184 gram tüketin.

56-85 gramtavuk: Bir deste oyun kartı boyutlarında

1/4 bardak badem: Yaklaşık 23 badem

2 yemek kaşığı yerfıstığı ezmesi: 2 pinpon topu kadar

Püf Noktası: Sosis, sucuk gibi işlenmiş etler yerine yağsız et veya kümes hayvanlarını tercih edin. Yağsız etlerin besleyici değerleri daha yüksektir. Kas ve kemikleri güçlendiren, enerjiyi artıran, vücudun metabolizmasını düzenleyen ve kan dolaşımında oksijen taşıyan alyuvarların oluşumuna yardımcı olan demir, magnezyum, çinko, B Vitaminleri gibi gerekli besin maddelerini içerirler.

Besin Grubu: Tahıllar (Ekmek, Gevrekler, Pirinç ve Makarna) Günde 140-226 gram tüketin.

1 dilim ekmek: Bilgisayar disketi boyutlarında

1 bagel (açma boyutlarında simit): Ton balığı konservesi büyüklüğünde

½ bardak pirinç/makarna: Ampul büyüklüğünde

Püf Noktası: Tahıllarınızın en az yarısı esmer pirinç, akdarı, yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği, kepekli gevrek vb gibi tam tahıllardan oluşmalıdır. Tam tahıllı ürünlerde bulunan lif hastalıklarla savaşır ve sindirimi güçlendirir. Aynı zamanda kolesterolü düşürmeye, atıkların sindirim borusundan aşağıya aktarılmasına ve kan pıhtılarının oluşumunu engellemeye yardımcı olurlar.

Besin Grubu: Şeker ve Yağları günde 5-7 çay kaşığı kadar tüketin.

1 tatlı kaşığı tereyağı: Pul boyutlarında
2 yemek kaşığı salata sosu: Pinpon topu kadar
1 yemek kaşığı mayonez: Poker çipi kadar

Püf Noktası: Yemeklerinize çeşni koymayı kısıtlandırmaya çalışın ama bu grubu tamamen ihmal etmeyin. Zeytinyağı, kanola yağı ve badem yağı gibi bazı yağlar düşük oranda doymuş yağ içerirler ve hem kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olan hem de kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düzenleyen tekli doymamış yağlar bakımından zengindirler.

Tabağınıza ne kadar yemek koyduğunuza dikkat etmek, ağzınıza ne kadar yemek koyduğunuz üzerinde daha çok kontrol sağlar. Porsiyonları ayarlarken dikkatli olarak daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here