Dünya dişhekimlerinin sorumluluklarını İstanbul Deklarasyonu belirleyecek


1 milyon dişhekimini temsil eden Dünya Dişhekimleri Birliği FDI’ın 101. Dünya Dişhekimliği Kongresi 28-31 Ağustos’da İstanbul’da gerçekleşecek. Kongre sonunda ağız-genel sağlık ilişkisinin bütünlüğünü vurgulayan ve dişhekiminin genel sağlıktaki rolünü tanımlayan “İstanbul Deklarasyonu” yayınlanacak. 

Ağrıyan bir dişin aslında birçok genel hastalığın habercisi veya tetikleyici olduğunu pek kimse bilmez. Oysa ağız ve diş sağlığı; genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. İşte Dünya Sağlık Örgütü’nün de raporlarına yansıyan bu bilimsel gerçek dişhekimlerinin tıp alanındaki etkinliğinin arttırılmasını öngörüyor. Son yıllarda tartışıladuran bu konu 28-31 Ağustos’da İstanbul’da düzenlenecek olan Dünya Dişhekimliği Kongresi FDI 2013’te karara bağlanacak. Kongre sonunda yayınlanması beklenen İstanbul Deklarasyonu ile dişhekimlerine bazı hastalıkların erken teşhisinde sorumluluk yüklenmesi hedefleniyor.

FDI 2013 İstanbul Kongresi’ne başkanlık edecek olan TDB (Türk Dişhekimleri Birliği) Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel; İstanbul Deklarasyonu’nun önemini şu sözlerle anlattı: ‘’Tüm dünya dişhekimlerinin gözü kulağı İstanbul’da düzenleyeceğimiz kongrede. Kongre sonunda yayınlanacak olan İstanbul Deklarasyonu dünyaya ilan edilecek. Deklarasyonda hedef; dişhekiminin genel sağlık alanındaki mesleki sorumluluklarının genişletilmesi ve sistemik hastalıkların erken teşhisinde sorumluluk sahibi olması. Bu kararlar İstanbul Deklarasyonu ile hayata geçirildiğinde; genel sağlığın korunması ve genel sağlıklılık halinin sürdürülmesi, geliştirilmesi gibi ilkeler dünya dişhekimlerine temel oluşturacak. Tüm dental ve medikal kuruluşların multidisipliner bir yaklaşım göstermesi hedefleniyor. Sonuç olarak bir dişhekimi, muayenehanesine gelen bütün hastaların genel sağlığından da sorumlu olacak. Bu tablo ağız ve genel sağlık ilişkisinin kurulmasında benimsenen yeni yaklaşımı bize anlatıyor. Unutulmamalı ki ağız ve diş hastalıkları; ülserden kalp krizine, diyabetten kansere birçok hastalığın sebebi olabiliyor.”

FDI 2013 İstanbul; bu yıl Avrupa’da yapılan en büyük kongre olacak!

Asırlar boyu medeniyetleri buluşturan; evrensel kültüre, sanata, bilime köprü olan İstanbul, 101. Dünya Dişhekimliği Kongresi’ni topraklarında ağırlayacak. 1 milyonu aşkın diş hekimini temsil eden, 203 yıllık köklü bir meslek federasyonu olan Dünya Diş Hekimleri Birliği, 28-31 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul’da toplanacak. TDB Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel’in başkanı olduğu bu büyük organizasyona Türk Dişhekimleri Birliği evsahipliği yapacak.FDI 2013 İstanbul Kongresi’ne katılacak diş hekimi sayısı 113 ülkeden 7 bine yaklaştı. Kongreye gönderilen bilimsel bildiri sayısı ise 1300’e ulaştı. Kongre hakkındaki diğer bilgiler ise şöyle:

•Kongre kapsamında 71 konferans, 7 panel, 54 sözlü bildiri oturumu, 29 kurs, 16 uzmanla buluşma toplantısı düzenlenecek.

•Kongre kapsamında 2 gün sürecek Dünya Ağız Diş Sağlığı Forumu’nda FDI 2020 Vizyonu tartışılacak.

•Avrupa ve Amerika’nın önde gelen eğitim kurumlarında öğretim üyesi olan 40’ın üzerinde yabancı konuşmacı katılacak.

•Uluslarararası platformda başarılı Türk akademisyenler ile ülkemizin çeşitli diş hekimliği fakültelerindeki 60’ın üzerinde öğretim üyesi ve başarılı diş hekimi konuşmacı olacak.

•FDI 2013 İstanbul Kongresi’nde yapılacak olan FDI Parlamentosu’nda, üye olan ülkelerin ve uluslararası derneklerin yaklaşık 350 temsilcisi bir araya gelerek diş hekimliği meslek politikalarını tartışacaklar.

•Diş Hekimliği Fuarı Expodental 2013’e 300 yabancı firma katılacak; dişhekimliği endüstrisindeki yeni teknolojiler yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik alanda sergilenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here