Eskişehir’in İlk “3 TESLA MR” Cihazı Devreye Sokuldu

0
1330


3 Tesla MR cihazı, Eskişehir halkına ve çevre illerden gelecek hastalara çok önemli bir hizmet sağlayarak önemli bir boşluğu dolduracak. 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Eskişehir halkına sunduğu kaliteli sağlık hizmetleri arasına bir yenisini daha ekleyerek, Türkiye’nin 17’nci, Eskişehir’in ilk “3 Tesla MR” cihazını devreye soktu. 3 Tesla MR cihazı, Eskişehir halkına ve çevre illerden gelecek hastalara çok önemli bir hizmet sağlayarak önemli bir boşluğu dolduracak. Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Berat Acu, ESOGÜ Hastanesi’nde 2012 yılı başından itibaren uygulamaya konan dönüşüm ve yenilenme sürecinde, çok önemli bir aşamayı ifade ederek cihazla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Operasyondaki Başarı Düzeyini Artırıyor

Yrd. Doç. Dr. Acu “Ülkemizdeki 17’nci, Eskişehir’deki ilk 3 Tesla MR cihazı kurumumuzda hizmet vermeye başlamıştır. 3 Tesla MR cihazı, çözünürlüğü yüksek görüntü kalitesine ve çok daha hızlı tetkik verebilme gücüne sahiptir. Cihaz, çok daha hızlı çalıştığı için, hastanın MR cihazında kalış süresini azaltmakta ve bu da hastanın konforunu ve toleransını artırmaktadır. 3 Tesla MR cihazı, beyin cerrahisi operasyonları başta olmak üzere vücutta cerrahın ulaşmasının zor olduğu bölgelerdeki tümörün büyüklüğü ve yönü konusunda daha doğru bilgiye ulaşmayı sağlamakta ve böylece operasyonların başarı düzeyini artırmaktadır. Tüm vücudun MR çekiminin yapılabilmesine imkan tanıyan cihaz, omurgaların da 3 ayrı bölümde değil, tek seansta çekilmesini sağlamakta ve bu da yine hastanın konforunu ve toleransını artırmaktadır. 3 Tesla MR cihazı, sahip olduğu yazılımlar ve sinyaller sayesinde, beyin cerrahi ve nörolojik hastalıkların tanısında kullanılan Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTI) ve Traktografi gibi ileri MR uygulamaları yapılabilmesine imkan vermektedir. Cihazın sahip olduğu MR Spektroskopi özelliği sayesinde doku karakterizasyonu yapılabilmektedir. 3 Tesla MR cihazı ile; Kalp MR’ı ve Kalp Perfüzyon-Difüzyon MR’ı gibi ileri MR uygulamaları yapılabilmekte, kalp ve vücudun diğer bölgelerindeki damarsal yapılar, sanal anjiyo ile görüntülenebilmektedir. Görüntü kalitesinin yükselmesi ve hızlı çekim yapılabilmesi, hastalarda ilaçlı çekimlerde kullanılan ilaç miktarının azalmasını ve buna bağlı olası yan etkilerin azalmasını sağlamaktadır. 3 Tesla MR cihazı doğru tanıya yönelik olarak; iki kat manyetik alan gücü oluşturarak, çok daha küçük lezyonların, çok daha erken tanınmasını sağlamaktadır ki erken tanı bilindiği üzere doğru ve sağlıklı sonuçlara daha hızlı ulaşılmasını mümkün kılmaktadır. 3 Tesla MR cihazı ile, X-ışını içermemesi nedeniyle gebelere de MR tetkiki yapılabilmekte olup, cihazın sahip olduğu hızlı MR sinyalleri sayesinde bebeğin hareketinden kaynaklanan görüntü bulanıklığının da önüne geçilebilmekte ve bebekte var olabilecek olası hastalık ortaya konulabilmektedir” dedi. Yrd. Doç. Dr. Berat Acu, 3 Tesla MR cihazının hizmete girmesiyle bir günde yaklaşık 80 hastaya hizmet verilebileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here