Dünya Jinekologları Antalya’da Toplandı


Dünya’dan 1000 Jinekolog, Antalya’da gerçekleştirilen 1. Uluslararası Ortadoğu Jinekolojik Endoskopi Kongresi ve 5. Ulusal Jinekolojik Endoskopi Kongresi’nde biraraya geldi. Kongrede, dünyanın farklı coğrafyalarından gelen jinekologlar, dünyadaki robotik yöntemler ve laparoskopi ile ilgili yeni teknik ve uygulamalar masaya yatırıldı.

Jinekolojik Endoskopi Derneği ( JED ) ve Middle East Society for Gynecologic Endoscopy (MESGE) işbirliği ile düzenlenen 1. Uluslararası Ortadoğu Jinekolojik Endoskopi Kongresi ve 5. Ulusal Jinekolojik Endoskopi Kongresi, 24 Nisan Çarşamba günü Antalya Susesi Hotel’de başladı. Dünyanın farklı coğrafyalarından yaklaşık 1000 kişinin katıldığı kongrede dünyadaki robotik yöntemler ve laparoskopi ile ilgili yeni teknik ve uygulamalar masaya yatırılıyor. Kongrede, Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı (JED) Prof. Dr. Fatih Şendağ, Ortadoğu Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı (MESGE) Prof. Dr. Mohamed İbrahim, Avrupa Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı (ESGE) Prof. Dr. Rudi Campo ve American Jinekolojik Laparoskopistler Derneği (AAGL) 2. Başkanı Prof. Dr. Ceana Nezhat’ın katılımıyla bir basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, Türkiye’nin dünyadaki endoskopik yöntemler ve laparoskopi ile ilgili yeni teknik ve uygulamaların tartışıldığı ve tüm gelişmelerin duyurulduğu bir kongreye ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Prof. Dr. Şendağ, laparoskopinin, özellikle jinekolojik ameliyatlarda iş gücü kaybını ve komplikasyonları engellemesi ve hastanede kalma maliyetleri açısından avantajlarının göz önünde bulundurulduğunda geleceğin ameliyat yöntemi olacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here