Dünyanın En Mutlu Verici Şeyi: Üretim Yapmak

0
6763

Masiva Medikal Murat Koç: ‘makinanın sesini duymak, üretimin ortaya koyduğu ürüne dokunmak, onu seyretmek, onu koklamak dünyanın en mutlu verici şeyi!’ Yani “sabırla zorlanan, azimle aşılan, cesaretle ulaşılan, her başarı güçlü bir inancın en güçlü gururuna sahiptir”

Çocuk sahibi olmadan önceki insanla, çocuk sahibi olduktan sonraki insan arasında çok büyük bir fark vardır; Bakış açısı, insanlarla ilişkisi, ekonomi ile ilişkisi bütün hayatını etkiler. Üretimde böyledir; bir ressam resmi yaptığı zaman, sergilendiğinde resme uzaktan bakan insanları gördüğü zaman yaşadığı mutluluk üretimin bir sonucudur.

Masiva ne demek?

Tasavvufta Yaradan’dan başka bütün varlıklara verilen ad.

Öncelikle sizi ve firmanızı biraz tanıyabilir miyiz?

Adım Murat Koç. Masiva Medikal tekstil grubunun işletme müdürüyüm. Aynı zamanda satış pazarlama direktörlüğünü yapıyorum. Firmamız 2015 yılında kurulmuş. İlk kurulduğumuzda 8 makine ile başladık, şuan 21 makinaya sahibiz. Başta kurulurken hedeflediğimiz amacımıza ulaşmış bulunmaktayız. Bundan sonra planlarımız daha da büyümek, çeşitlerimizi genişletmektir. Şuan Diyarbakır’da tekstil organize sanayinin bitmesini bekliyoruz. Oraya müracaat edeceğiz, hem kapasitemizi hem ürün çeşidimizi arttıracağız.

Sağlık sektöründe hidrofil sargı bezi yeterli kalite ve standartlarda üretilip Türkiye genelinde ihtiyaca karşılık vermediğini düşünüyoruz. Biz Masiva Medikal Tekstil olarak gerekli olan tüm donanım ve teçhizatlar la standart ve kaliteyi ön planda tutarak Ülkeye katma değer katmak, yerli üretime katkıda bulunmak istiyoruz. Ayrıca Bölgeyi daha fazla bilinçli hale getirmek, bölgedeki insanlarımıza meslek kazandırmak, en büyük hayalimiz.

Masiva Medikal 3 yıldır var olan bir firma; 2015 yılında kuruldu.

Üretimde kıstaslarınız nelerdir?

Şuan hidrofil rulo sargı bezi üretiyoruz. Her üründe olduğu gibi bizde de standartlar var. Piyasanın istediği, ihtiyaç duyduğu bütün malzemelerin belli bir standardı var. Bu tabi tse ile iso ile belgelenmiş –ce ile belgelerine uyarak Viskon özellikli ürünler üretmek.Dokumanın 18-20 tel aralığı dediğimiz bir kıstas var. Biz üretimimizi 20 tel üzerinden yapıyoruz. Zamanında hızlı ve kaliteli üretim öncelikli hedefimiz.

Massar markamızı Türkiye’ye tanıtmak..

Hedef kitleniz kimler? Nerelerde çalışıyorsunuz?

Giresun, İzmir, Ankara, Kayseri ,İstanbul, Antalya, Erzurum, Mardin, Antep gibi toplamda 27 tane ile bayilerimiz aracılığıyla ürün gönderiyoruz. Yurt dışıyla ilgili çalışmalarımız var.

Diyarbakır’ la neden çalışmıyorsunuz?

Belirli bir sebebi yok aslında. Elbette Diyarbakır’la da çalışmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız temaslarımız sürüyor. Sizin vesilenizle onlara da bunu duyurmak isteriz.

Medikal sektördeki başlıca sorun sizce nedir?

Türkiye genelinde kalifiye eleman olmaması. Birde mevcut makinaların çoğu yurt dışından ihraç edilmiş sonradan Türkiye’de taklit edilerek üretilmeye başlanmış. Bu yüzden makine ustası bulmak yeterli verimi zamanında almak maalesef çok zor.

Ham maddemiz iplik ve Diyarbakır’da iplik üreten bir firmamız yok.. Aslında var ama kapasiteleri sadece kendi üretimlerine yetecek kadar. Dolayısıyla ipliği dışardan almak bize hem zaman hem de maliyet kaybı yaşatıyor.

#masiva, #masivamedikal, #muratkoc, #uretim, #güncel, #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here