EKSPOMED Ziyaretçiler İçin Yeni Fırsatlar Sunacak

Bu yıl 20. Kez kapılarını açacak olan Ekspomed Fuarı, bölgenin en etkini buluşma platformu olarak tanınıyor. Sağlık sektörünü bir araya getiren Ekspomed, yatırımcıların beklediği bir fuar haline gelmeyi başardı. Fuara yurt dışı pazarın ilgisi de her geçen gün artıyor. Bu ilgi Ekspomed 2013
Fuarı’nın önemini daha da artırdı. TÜYAP A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın, fuarın geldiği
nokta ve hedeflerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

EXPOMED Fuarı hakkında bilgi vererek fuarın bugün geldiği noktayı anlatır mısınız?
Bu yıl 4 Nisan’da 20. kez kapılarını açacağımız Ekspomed Fuarımız, sağlık sektörünün tartışmasız en kapsamlı ve etkin buluşma platformudur.
Bugün, sağlık sektörünü bir araya getiren en önemli ticari fuar haline gelmiştir. Özellikle sağlık konusunda reformların hızlandığı bu yeni dönemde, fuar önemini bir kez daha kanıtlamıştır. Tüm alıcı ve tedarikçilerin aynı çatı altında bulunacağı, son teknolojik gelişmelerin izlenebileceği Ekspomed Fuarı, sektörün ve sağlık yatırımcılarının beklenen bir fuarı haline gelmiştir.

Bu yılki fuara ilişkin hedefleriniz nedir? Fuara gelecek katılımcı sayısı nedir? Öngördüğünüz ziyaretçi sayısı kaç?
Fuarda bu yıl yoğun bir yabancı katılımcı ilgisi ile karşı karşıyayız. Özellikle toplu katılımlarda artış yaşıyoruz. Fransa, Almanya, Çin, Tayvan, Kore’den milli katılımlar var. Ayrıca toplu ülke katılımlarında da geçtiğimiz yıla göre artış yaşıyoruz. İspanya, Amerika, Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Pakistan, İsviçre, Tayland, İngiltere, İtalya’dan toplu katılımlar alıyoruz. Bu da fuarın uluslararası yönünün yükselişte olduğunun en önemli göstergelerinden biridir. Yaklaşık 1200 firma ve temsilciliğini fuarda görebileceksiniz.
Ziyaretçi konusunda da geçtiğimiz yıl 30 binin üstünde ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. Bu sene izlediğimiz pazarlama stratejimizle hedefimiz daha fazla nitelikli profesyoneli fuarda ağırlamak.
Yurtiçinde alım yapacak yetkiye sahip gruplara özel çalışmalar yaparak, etkin ziyaretçiyi fuara getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için izlediğimiz çok özel stratejilerimiz var. Klasik yöntemlerin dışında, kendilerine birebir ulaşarak davetlerimizi yapıyoruz.
T.C. Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü standlarıyla da fuarda yer alacaklar. İl Halk Sağlığı Müdürlüğünün de katkılarıyla da şu an sektörde kendi alımlarını yapan Aile Hekimlerini de fuara getireceğiz. Bununla birlikte kamu hastanelerinde alım yetkisi bulunan Kamu Hastaneler Birlikleri yetkilileri de davetlimizdir. Kısaca, sektörde alım kararlarına yön verecek kurumları, Ekspomed Fuarı kapsamında fuarda görebileceksiniz.
Fuarın ayrıca çok önemsediğimiz ve çalışmalarını titizlikle yürüttüğümüz bir yurtdışı alım grubu ayağı da var. Türkiye, Avrasya olarak adlandırdığımız bölgenin ortasında kalan bir köprü. Avrasya bölgesindeki ülkeler sahip oldukları dinamik nüfus yapıları, yüksek alım güçleri, ticaret potansiyelleri ile Türkiye’deki sağlık sektörünün en önemli bağlantıları arasındadır. Avrasya bölgesinde, Tüyap olarak çok gelişmiş bir yerleşik ofis ağımız mevcut. Bu bölgelerde birebir sürdürdüğümüz pazarlama çalışmalarıyla, sağlık sektörünün profesyonellerine, hastane sahiplerine ulaşıyoruz.
Son olarak medikal ürün ihracatında önemli bir pazar olan Azer’daydık. Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler yaptık. Sağlık Bakanı, Bakan Yardımcısını, yetkililerini, profesyonellerden de oluşan bir grupla ağırlamayı planlıyoruz. Bunun gibi çeşitli bölgelerde yaptığımız çalışma örneklemelerini arttırabiliriz. Aynı şekilde Irak, Libya, Sudan, Makedonya, Gürcistan, Mısır, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan’da da özel çalışmalarımız devam ediyor. Pazarlama çalışmalarımız sonucunda, yurtdışından 70 ülkeden, alım kararlarının verilmesinde etkin olan nitelikli ziyaretçileri ağırlamayı hedefliyoruz.
Fuarın Türkiye’de sağlık sektörüne yapılan yatırımlar açısından katkısı nedir?
Ekspomed Fuarı, küçük ve orta ölçekli firmaların da uluslararası pazarlara açılmasına hizmet eden, çok yönlü iş fırsatları oluşturan sağlık sektörünün önemli uluslararası ticaret platformudur.
Türkiye’de sağlık sektöründe, son 8 yılda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan reformlarla sağlık sisteminin kalitesi ve verimliliği yükselmiş ve yeni yatırım ihtiyaçları doğmuştur. Sağlıkta Dönüşüm Programı Çerçevesinde ülkemizde sağlık yatırımlarında ciddi bir artış yaşanıyor. Yeni kurulacak sağlık kompleksleri hayatımıza giriyor. Sektörün buluşma noktası, Ekspomed Fuarıyla, hastanelerin tüm yatırım ihtiyaçlarına yön verecek cihazlar, ürünler, malzemeler aynı çatı altında toplayacak.
Medical yatırımcı, satınalmacı, hastane müdürü, yeni sistemdeki Kamu hastaneler yetkilileri, üniversite hastaneleri rektör, dekanları, sektörün tüm lider firmalarının yer aldığı platformda, ürünleri kıyaslayarak, son teknolojiyi görerek, bilinçli olarak doğru kararı verecektir. Bu yıl Sağlık Bakanlığının da desteğiyle, bakanlık çatısı altında yer alan kurumları fuarımızda ağırlayarak, sektörü buluşturacağız. Ekspomed Fuarı, TC. Sağlık Bakanlığı’nın desteklediği, logosunun fuarla birlikte anılmasına izin verdiği tek medikal fuardır. Sağlık sektörü yatırımcıları bu fuarla ürünleri kıyaslayacak, uygun fiyatı mukayese edecek, alım yapacağı alanla ilgili en doğru yatırım kararını verecektir.

Bu soruların dışında vurgulamak istediğiniz noktalar varsa aktarır mısınız?
Şüphesiz, yapılan reformlarla sağlık sisteminin kalitesi ve verimliliği yükselmiş, yeni yatırım ihtiyaçları doğmuştur. Ekspomed Fuarı’nda bu yatırım ihtiyaçlarını karşılayacak, en son teknoloji ile donatılmış ürünleri sergileyeceğiz. Ancak başka bir nokta var ki altını çizmek istediğimiz, Ekspomed Fuarı’yla, hedeflediğimiz sadece alıcı ve satıcıların bir araya geldiği, yeni pazar fırsatları oluşturacak bir ticari platform olmayacak. Bu fuarla, bilim çevrelerini de harekete geçirmek, fuara bilimsel bir boyutta katmak da amacındayız. Bunun için, teknoloji kullanımında öne çıkan trendlerin izlendiği alanların fuara farklı bir boyut kazandıracağına inanıyoruz. Bilimsel etkinlikler ile daha da zenginleşecek olan Ekspomed Fuarının tüm katılımcı ve ziyaretçiler için yeni fırsatlar oluşturmasını diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here