Endüstriyel Tasarımcılar, Askeri Gereçler ve Tıbbi Cihazlar Sektörleri ile Buluştu!

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği’nin (ETMK) İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile yürüttüğü, Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) projesi kapsamında düzenlediği sektörel toplantıların “Askeri Gereçler” ile “Tıbbi Cihazlar” konulu altıncı ve yedinci toplantıları gerçekleştirildi.

 

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Derneği ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi işbirliği ile gerçekleştirilen toplantılara sektörlerin üst düzey yöneticileri, ETMK üyesi endüstriyel tasarımcılar ile sektördeki mühendisler, akademisyenler, OSTİM, OAİB Savunma Sanayi İhracatçıları Birliği, Savunma Sanayicileri Derneği (SASAD) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri katıldı. Ankara Ostim’de gerçekleştirilen toplantılarda katılımcıların her iki sektörden karşılıklı beklentileri ve sorunları konuşuldu, tespit edilen sorunlara çözüm önerileri getirildi.

‘Askeri Gereçler’ toplantısının moderatörlüğünü ETMK Ankara Şube Başkan Yardımcıları  Selim Gençoğlu ve Mehmet Yetkin, ‘Tıbbi Cihazlar’ toplantısının moderatörlüğünü ise ETMK Ankara Şube Sayman’ı Ayberk Yağız üstlendi.

‘Tıbbi Cihazlar’ konulu toplantıda tıbbi cihazlar sektöründe Ankara’nın hem tasarım hem üretim olarak önemli bir konumda olduğu belirtildi. Sektördeki hedef kitlenin doğru analizi, sürecin başından itibaren tasarımcının dahil olduğu AR-GE çalışmalarının artırılması gerekliliği, tıbbi cihazlar sektöründe küresel pazara ODM ürünler ile ihracat yapmak, tıbbi cihazlar tasarımı için uzmanlaşma gerekliliği sorunsalı hakkında konuşuldu ve bu konularda aşağıdaki kararlar alındı:

  • Pazarlama, mühendis ve tasarımcılar birlikte çalışarak tasarım stratejileri geliştirmelidir.
  • Mühendis – tasarımcı işbirliği başarılarak inovatif ürünler yapılmalıdır.
  • Firmaların tasarımcıları verimli kullanabilmesi için sürecin iyi yönetilmesi, pazarlama ve tasarım yönetiminin iyi yapılması gereklidir.
  • Üreticilerin Türk tasarımcılar ile birlikte çalışmasına yönelik stratejiler oluşturulmalıdır.
  • Üniversitelerde okuyan endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerine üretici firmalarda staj imkânı sağlanması; mezuniyet projelerinde firmaların da sorumluluk alması ve imkânlarını öğrencilere sunması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here