Hacettepe’den Bir İlk Daha

Hacettepe Üniversitesi, teşhis ve tedavideki nitelikli insan gücünün yanı sıra teknolojik gelişmeleri de takip eden ilerici yaklaşımıyla sağlık sisteminin öncüsü olmayı sürdürüyor.

Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri, dünyanın belli başlı merkezlerinde bulunan ve modern teknolojiyle donatılmış düzeneklere sahip Novalis-Brainlab sistemini Türkiye’de ilk kez kurarak, cihaz parkını geliştirdi.

Bu yeni sistem, milimetre hassasiyetinde hızlı pozisyonlama yapıp, odaksal ışınlamanın (stereotaktik  radyoterapi) yanı sıra, küçük alanlarda çok hassas yoğunluk ayarlı radyoterapi uygulayabilmektedir. Sistem, gelişmiş lineer akseleratöre ek olarak oda tabanına gömülmüş X-Ray tüpleri, tavana monte edilen silikon panel dedektör ve entegre kızıl ötesi optik düzenek ile gelişmiş yazılım algoritmalarından oluşmaktadır. Bu sayede milimetrik doğrulukta pozisyonlama yapılarak ve solunum hareketlerini takip ederek yüksek hassasiyetle tedavi uygulanabilmektedir.

Yeni hizmete giren Brainlab’ın yanı sıra, Cyberknife,  4 adet lineer akselatör ve brakiterapi sistemleriyle kanser hastalarına en üst düzeyde tedavi uygulayan Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde bu cihazlar sayesinde, ışınlama sırasında normal dokular maksimum korunurken, tümörlü dokuya maksimum doz verilebilmektedir.

Söz konusu cihazlar, farklı enerji düzeyleri içeren X ve elektron ışınları üreterek hastanın ve tümörlü bölgenin özelliklerine göre tedaviyi daha iyi düzenlemekte ve elektronik portal görüntüleme özelliği sayesinde de hastaların tedavi alanları online görüntülenip, tedavileri sırasında kontrolleri de sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here