Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:“ Sağlıkta dönüşüm programı birçok ülkede örnek alınıyor”


Bakan Yıldız, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konformal Radyoterapi Ünitesi’ni açtı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sağlıkta dönüşüm programının birçok ülkede örnek alındığını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konformal Radyoterapi Ünitesi’nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Gödekmerdan, 2003 yılında başlayan sağlıkta dönüşüm programı kapsamında daha iyi sağlık hizmetleri sunmak için hükümetin yoğun gayretlerinin artarak devam ettiğini söyledi. Son iki yılda 41 milyonun üzerinde yatırım yapıldığını dile getiren Gödekmerdan, “Sağlık Bakanlığımız hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan nitelikli sağlık hizmetlerinin artırılmasında her türlü imkanı bizlere sağlamaktadır. Sadece son iki yılda ve yine sadece Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğimize bağlı sağlık tesislerimize inşaat onarım, demirbaş alımı ve ileri teknik tedavide kullanılan cihazlar dahil olmak üzere 41 milyonun üzerinde yatırım yapılmıştır. Ameliyathaneler yenilenmiş, yoğun bakım üniteleri gözden geçirilerek yatak sayıları artırılmıştır” dedi.

Türkiye sağlıkta dönüşümde örnek alınıyor

Açılışta konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, özel sektör eliyle yatırımların devam ettiğini dile getirerek, Konformal Radyoterapi Ünitesi’nin hayırlı olması temen nisinde bulundu. Yıldız, “Radyoterapi ünitemiz hayırlı olsun. Allah lazım etmesin, lazım olduğunda da yokluğunu göstermesin. Bütün hastaneler için böyle bir temennide bulunulur. Biz enerji sektörü olarak liberalleşen ve özelleşen bir yapı sergiledik ve özel sektör eliyle bu yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 75 milyar doları geçti. Ne için enerji sektöründen bahsediyorum? Çünkü liberal yapıda özel sektörle beraber oluşturduğumuz her yatırım bizim kamu bütçemizden almadığımız ve onun yerine de sağlık gibi, adalet gibi, eğitim gibi sektörlere verdiğimiz bir paydır. Enerji sektöründe bundan 15 yıl önce kamu eliyle yapılan yatırımlar olunca yeri geldiğinde sağlık sektöründen dahi kesilirdi ama şimdi biz kamu bütçesinden herhangi bir yatırıma pay ayırmıyoruz. O yüzden sağlık sektörüyle ilgili herhangi bir gelişmede az veya çok sektörümüzün kamu bütçesi açısından faydası olduğuna inanıyoruz ve kanaatimizi bu tür bilgilerle teyit ediyoruz” diye konuştu.
Sağlıkta dönüşüm programının birçok ülkede örnek alındığını ve bakanların bu konuda eğitim verdiğini sözlerine ekleyen Bakan Yıldız, “Sağlıkta dönüşüm programlarıyla beraber şükürler olsun bir hastaya 6 buçuk dakikalık bir muayene süresi düşüyor. İnşallah daha iyi rakamlara doğru ilerleyeceğiz ama sağlıkta dönüşümden şu anda istifade etmeyen hemen hemen kimse yok. Bu sağlıkta dönüşüm programının birçok ülkede örnek alındığını biliyoruz. Şu anda bakanlarımız yurt dışlarında eğitimler veriyor” dedi. Yapılan konuşmaların ardından açılışı gerçekleştirilen radyoterapi ünitesini gezen Bakan Taner Yıldız, yetkililerden cihazlar hakkında bilgi aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here