Erdoğan müjdeyi verdi:

0
1910

Sağlık meslek liselerini bitirenler, hemşire yardımcısı olarak göreve başlayacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmasında sağlık meslek liselerine değindi. Kahramanmaraş AK Parti 6. Olağan İl Kongresinde yaptığı konuşmada bu okul türlerinden hemşire yardımcısı olarak mezun olacak öğrencilerin hemşire olabilmesi konusuna açıklık getiren Erdoğan şunları söyledi: “Sağlık meslek liselerini bitirenler, hemşire yardımcısı olarak göreve başlayacak. Ondan sonra terfi edeceksiniz, terfi ettikçe de hemşire ve daha sonra da hemşirelikte terfiye başlayacaksınız.”  

Açıklamasında artık bu okullardan mezun olan öğrencilerin süreç içerisinde hemşire olabileceklerinin altını net bir şekilde çizen Cumhurbaşkanı’nın açıklaması; öğrenciler, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandı.2013 yılından bu yana İstanbul’da Esenyurt, Avcılar ve Beylikdüzü bölgelerine hizmet veren Doğa Hastanesi ve Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Nabi Kırmızı, konuya ilişkin bu okul türlerinin önemi, geleceği ve halihazırda karşılaştığı sıkıntılara değindi.

KIRMIZI:’’KENDİ İÇERİSİNDE BİR TERFİ SİSTEMİ UYGULANARAK HEMŞİRE OLABİLME YOLLARI DA AÇILIYOR’’

Birkaç yıl öncesine kadar sağlık meslek liselerinde Hemşirelik, Ebelik, Acil Tıp Teknisyenliği, Radyoloji Teknisyenliği,  Anestezi ve Re animasyon Teknisyenliği, Diş Teknisyenliği ve Laborantlık gibi birçok bölümde eğitim verildiğini belirten Nabi Kırmızı 2014 yılında yapılan bir değişiklikle sağlık meslek liselerinin yapısının değiştirildiğini söyledi. Yapılan düzenleme ile sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı gibi bölümlerle sınırlandırılması, kontenjanların kısıtlanması ve stajlarda zorluklara kadar birçok konuda da haksız muameleye tabi tutulduğunu ifade eden Kırmızı, Cumhurbaşkanı’nın açıklaması ile birlikte sağlık meslek liselerine olan ilgi ve teveccühün artacağını öngördüğünü söyledi.

Atanma ve terfi hususuna da değinen Kırmızı şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımıza bu konuya eğildiği ve bir çözüme kavuşturduğu için müteşekkiriz. Yaptığı açıklama ile sağlık meslek lisesi mezunlarının kadro alabilecekleri ve atamalarının yapılabileceği vurgulanırken kendi içerisinde bir terfi sistemi uygulanarak hemşire olabilme yolları da açılıyor.”

ARTIK HEMŞİRE YARDIMCILARI HEMŞİRE OLABİLECEK

Doğa Hospital markasıyla 2012 yılında kurdukları hastane ile bölgede sağlık sektörünün önemli bir oyuncusu olduklarını belirten Kırmızı, takip eden 2013 yılında Özel Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi’ni de açarak sağlık alanında eğitim konusuna da eğildiklerini belirtti. Sağlık meslek liselerinin önemine değinen Kırmızı şöyle devam etti:

“Kurduğumuz lise ile sağlık sektörüne eleman yetiştirirken aynı zamanda hem kendi hastanemiz üzerinden hem de sektördeki ilişkilerimizden faydalanarak oluşturduğumuz etkileşim ağı ile istihdam konusunda da öğrencilerimize yardımcı olmayı hedefledik. 2014 yılında yapılan değişiklikle hemşire değil hemşire yardımcısı mezun eder hale geldik. Elbette mezuniyette yaşanacak kadro belirsizliği sağlık meslek liselerine olan talebi etkiledi. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama bu belirsizliği ortadan kaldıran özelliği ile hem eğitim hem de sağlık sektörü için çok önemli. Artık hemşire yardımcıları atanabilecekleri gibi, hemşire de olabilecek. Bu konuda gösterdiği hassasiyetten ötürü Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz.”

Sağlık alanında uzun dönemli akademik ve kariyer planlamasının önemine de dikkat çeken Kırmızı, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle sağlık alanlarında verilen eğitimin kalitesinin çok yüksek olması elzem. Bu yüzden erken yaşlarda bu işe gönül vererek sağlık meslek liselerine kayıt yapan öğrencilerin akademik ve kariyer anlamında önlerinin açılması gerekli. Uzun dönemli bir eğitim ve kariyer planlamasının bu alanda eğitim gören öğrencilerimize yönelik sınavsız geçiş ve ek puan uygulamalarını da içermesi üniversitelerin ilgili bölümlerindeki eğitim öğretim kalitesini de yükseltecektir. Bu konuda da yetkililerden ilgi bekliyoruz. Çünkü bu tür destekleyici uygulamaların olması bu liselerin işlevselliğini artırdığı gibi yüksek okullar ile liseler arasındaki koordinasyonu da artırarak daha bütüncül bir yapıya kavuşulmasını ve daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.”

#receptayyiperdogan, #cumhurbaskani, #saglik, #saglikmesleklisesi, #guncel, #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here