Expomed’e 34.086 kişilik rekor ziyaretçi

0
2153

Expomed,  İstanbul’u 4 gün boyunca medikal sektörün kalbi haline getirdi

REED TÜYAP tarafından sağlık endüstrisinin tüm bileşenlerini bir araya getirmek için yola çıkan Expomed Eurasia Fuarı, 30 Mart-2 Nisan 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yoğun ziyaretçi ilgisiyle karşılaşan fuar, 4.972 uluslararası ziyaretçiyi ağırlayarak bir rekora imza attı. 673 firma ve firma temsilcisinin ürünlerini 32.645 m2 alanda sergilediği fuar; Kore, Çin, Tayvan, Almanya, İtalya, Yunanistan, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, İsviçre, Malezya, Pakistan, Hindistan ve BAE’den gelen katılımcılar önemli iş birliklerine zemin hazırladı. Alım heyeti programı kapsamında fuarı ziyaret eden firmalar ise katılımcı firmalarda memnuniyet oluşturdu. İnovasyon harikası ürünleri de takipçileriyle buluşturan fuar, katılımcılardan tam not aldı.

REED TÜYAP, Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği (SAYED) ve Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği işbirliğiyle gerçekleşen ‘Şehir Hastaneleri, Sağlık Turizmi ve Kamu Özel İşbirliği’ konulu sempozyumun ikinci gününde Kamu-Özel işbirliğiyle hayata geçirilen şehir hastanelerinin tüm detayları masaya yatırıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tosun yaparken; TBMM Sağlık Aile ve Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kazakistan Sağlık Gelişimi Genel Müdür Yardımcısı Kuzambayev Nurbol Irismatovich, Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsever Agayev, Kosova Sağlık Bakan Yardımcısı Kadir Hüseyin, Suudi Arabistan Sağlık Bakan Yardımcısı Fayyad Dandashi, Pakistan Pencap Eyaletinin Sağlık Bakanı Khawaja Salman Rafique, Bahreyn Sağlık Bakanı Faeqa Saeed Alsaleh, Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batraliev, Madagaskar Sağlık Bakanı Mamy Lalatiana Andriamanarivo ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Recep Akdağ, konuşmacı olarak yer aldı.

5Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Recep Akdağ; “Türkiye, sağlıkta dönüşüm programının ikinci dönemine başlıyor”

Genellikle tüm dünyada sağlık sistemi yöneticilerinin fazla para harcadığı gibi bir yanlış inanış olduğunu söyleyen Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aslında sağlığa yapılan harcamaların ülkelerin kalkınmasına yapılan harcama anlamına geldiğini söyledi. Finansman sağlayıcılarının bunu bir kalkınma kalemi olarak almaları gerektiğinin altını çizen Akdağ; “Sağlıkta dönüşüm programı adını verdiğimiz bu program, 10 yıl içerisinde büyük başarı gösterdi. Vatandaşımızın sağlıkta memnuniyeti yüzde 39’dan yüzde 75’lere ulaştı. Anne ve bebek ölümlerinde çok ciddi azalmalar yaşandı.  Bu oran, her yüz bin annede /hamilede yüzde 70’lerde iken yüzde 14’lere geriledi. Biz bakanlık olarak bu rakamı daha da aşağıya çekeceğiz. Öte yandan finansal koruma açısından Türkiye’deki sistem, oldukça mükemmel bir sitemdir.  Bugün 80 milyon vatandaşımız koruyucu bir kamu sağlık sigortası şemsiyesi altındadır. Vatandaşlarımız sağlık haklarına hem birinci basamak hizmetlerinde hem ikinci basamak hizmetlerinde mükemmel şekilde ulaşır. Oluşturduğumuz sistem hem ucuz maliyetli hem de herkesin ulaşabildiği bir sistemdir.” dedi.

Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Agheyev Elsevar; “Şehir hastaneleri dünyada nadir görülen bir sistem”

Azerbaycan olarak Türkiye’nin sağlık alanındaki reformlarını takip ederek yol haritası oluşturduklarını belirten Agheyev Elsevar, Türkiye’nin ilk olarak sigorta sistemini değiştirdiğini şimdi ise şehir hastaneleriyle yoluna devam ettiğini söyledi. Kamu-Özel işbirlikleri (PPP) modeliyle hayata geçirilen şehir hastanelerinin dünyada nadir görülen bir sistem olduğunun altını çizen Elsevar, Azerbaycan’da da sistemin hayata geçirilmesi için yoğun olarak çalıştıklarını belirtti.

Kosova Sağlık Bakan Yardımcısı Kadir Hüseyin; “Türkiye’nin sağlık reformlarını yakından takip ediyoruz”

Kosova Sağlık Bakan Yardımcısı Kadir Hüseyin ise dünyanın farklı ülkelerinden gelen dostlarla EXPOMED’de buluşmaktan mutlu olduğunu dile getiren Hüseyin; “Kosova hükümetinin önemli hedeflerinden biri AB üyeliğine girmek. Bunun için de hukuk ve sağlık alanında önemli reformlara imza atmamız gerekiyor. Ve bunu kısıtlı imkanlarımızla hayata geçirmemiz gerekiyor. Biz Kosova olarak balkanların en genç ülkelerinden biriyiz. Dolayısıyla tüm dünyanın özellikle de yakın komşumuz Türkiye’nin sağlık reformlarını yakından takip ediyoruz” dedi.

Pakistan Punjab Eyaletinin Sağlık Bakanı Khawaja Salman Rafique; “Çağın getirilerini sağlık sistemimize entegre ediyoruz”

Rafique, ülkesinin sağlık çalışmalarına imza atarken Türkiye’den esinlendiklerini söyledi. Bugüne kadar Pakistan’da mega projelere imza attıklarını belirten Rafique, çağın getirilerini sisteme entegre ederek yeni nesil bir sağlık sistemiyle çalıştıklarını belirtti. Türkiye sağlık sistemini yakından takip ettiklerini ve ilgili alanları kendi sistemlerine entegre ettiklerini aktaran Rafique, böyle bir organizasyonda olmaktan çok mutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Bahreyn Sağlık Bakanı Faeqa Saeed Alsaleh; “PPP modeliyle önemli projelere imza attık”

Alsaleh’da sempozyumun sağlık alanında önemli bir misyonu üstlendiğini belirtti. Bu tarz toplantıların yeni iş ortaklıklarına da vesile olduğunun da altını çizen ve Bahreyn olarak 10 yıldır PPP projelerini hayata geçirdiğini aktaran Alsaleh, farklı ülkelerin hayata geçirdiği projeleri detaylıca dinlemenin çok önemli olduğunu aktardı.

3Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batraliev; “Türkiye vatandaşlarına dünya standartlarında hizmet veriyor”

Sempozyumun bir diğer konuşmacısı olan Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batraliev, Türkiye’nin sağlık alanında vatandaşlarına üst düzey hizmet sunduğunu söyledi. Batraliev, 2002 yılından bugüne kadarki süreci, üstünde durulmuş bir stratejinin yansıması olarak değerlendirdi. Kardeş ülke olarak bu stratejiden önemli doneler aldıklarını söyleyen Batraliev, yol haritalarını bu donelerle oluşturduklarını sözlerine ekledi.

Madagaskar Sağlık Bakanı Mamy Lalatiana Andriamanarivo; “Sistemin ülkemizde uygulanabilirliğini yüksek olarak görüyoruz”

Andriamanarivo ise Madagaskar olarak Kamu-Özel işbirlikleri (PPP) modelini ülkelerinde yaygın olarak kullanmak ve herkesin ulaşabileceği bir sağlık sistemi kurmak istediklerini söyledi. Andriamanarivo; ”Sistemin ülkemizde uygulanabilirliğini yüksek olarak görüyoruz. Buraya geliş amacımız da biraz bu yüzden. Farklı ülkelerin deneyimlerini, bilgi birikimlerini yakından takip etme fırsatı bizim için çok önemli. Birlikten güç doğar ilkesiyle önemli bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

#Expomed #REEDTÜYAP #SAYED #ŞehirHastaneleri #sağlıkTurizmi #SağlıkBakanıRecepAkdağ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here