“Felç geçiren kişiye erken müdahale önemli”

“Felç geçiren kişiye erken müdahale önemli”
Beyin felci genellikle beyin enfarktüsü veya kanaması sebebiyle ortaya çıkan pıhtılaşma ile görülür. Kesin olmamakla beraber, felç geçirmeden saatler önce bazı belirtilerin tespit edilmesi mümkündür. Medline hekimlerinden Dr. Ferit Şeyhzade, felç geçiren kişiye erken müdahalenin hayati olduğunu ifade ediyor ve konuyla ilgili bilgilendiriyor.

Felçten önce gelen belirtiler nelerdir?
Tansiyonun yükselmesi, boyun tutulması, şiddetli baş ağrısı gibi belirtiler, bir ayağın tamamen kullanamadığının fark edilmesi, kan şekerinin düşmesi, omuz ağrısı gibi belirtiler felç geçirilmeden önce hastaların yaşadığı rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Bu sorunların büyük bir kısmını aynı anda yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

YKZZ Testi nedir?
Kişinin felç geçirmekte olup olmadığından emin değilseniz YKKZ testini uygulayabilirsiniz. Yüz, Kol, Konuşma ve Zaman kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu teste göre;

– Kişiden gülümsemesini istediğinizde yüzünün bir tarafında düşme gözlemliyor musunuz?

– Kişiden her iki kolunu da havaya kaldırmasını istediğinizde bir kolu aşağı doğru düşüyor mu?

– Kişiden belirgin bir cümleyi tekrarlamasını istediğinizde cümleyi doğru bir şekilde söyleyebiliyor mu?

– Kişi eğer bu belirtileri gösteriyorsa zaman kaybetmeden kişiyi bir sağlık kuruluşuna götürmelisiniz.

Tedavisi nasıl olur?
Tedavi inmenin nedenine bağlı olarak uygulanır. Felcin şiddetine göre hastanın nöroloji ve beyin cerrahi uzmanlarınca görülmesi gerekir. Hasta, gerekli görülürse yoğun bakıma alınır, kanaması varsa ameliyata alınabilir. Sonrasında ise fizik tedavi ve nörolojik rehabilitasyon uygulamaları devam ettirilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here