Fiziksel Engelliler İçin Dünyada Bir İlk Türkiye’de Gerçekleşti

Tekerlekli sandalye kullananlara, özel taşıtlarında seyahat özgürlüğünü bir Türk firması olan Lamira sağlamaya başladı… Dünyada bir ilk olan, tamamen Türk sermayesi ve Türk işgücünün ortaya çıkardığı yeni akülü tekerlekli sandalye ile özel araçlar içinde seyahat etmek ızdırap olmaktan çıkacak.

Oturma yeri seviyesi kumanda panelinden alçalabilen akülü tekerlekli sandalye sayesinde engellilerin yolculuk sırasında karşılaştığı sorunlar da ortadan kalkıyor. Araç içi yüksekliklerin normal kullanıcılara göre tasarlandığını, ancak tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun yüksekliğin olmadığını gözlemlediklerini belirten Lamira Makina Genel Müdürü Sertel Şen, dünyada bir ilk olan ürünleri hakkında şu noktalara değindi: “Tekerlekli sandalye kullanan kişi araç içi yükseklikten dolayı tekerlekli sandalyesi üzerinde seyahat edemiyor, etse bile seyahat sırasında dışarıyı görmekte zorlanıyor ve virajlarda yanlara savruluyordu. Tekerlekli sandalye üzerinde seyahat etmekten vazgeçildiğinde ise, kişinin araç koltuklarından birisine elde taşınması gerekiyordu. Bu sorunun çözümü için oturma yeri seviyesi alçalabilen özel bir akülü sandalye tasarladık. Bu şekilde araç içindeki sorunlara çözüm getiren bir ürün ortaya çıkardık.”

2005 yılından bu yana engellilere yönelik sistemlerin imalatını, satışını ve uygulamasını gerçekleştiren Lamira Makina’nın Genel Müdürü Sertel Şen, engellilerin hareket ihtiyaçlarını karşılayan mobil çözümleri sunabilme doğrultusunda AR-GE çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here