Fujifilm İleri Teknolojilerini Tanıttı


7-10 Mart tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana şehrinde düzenlenen 20. Avrupa Radyoloji Kongresi’nde (ECR) tanıtıldı.

Fujifilm Avrupa Medikal Sistemler Bölümü, dijital görüntüleme ve görüntü işleme alanında geliştirilen ileri teknolojilerini 7-10 Mart tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana şehrinde düzenlenen 20. Avrupa Radyoloji Kongresi’nde (ECR) tanıtıldı. Fujifilm de bu etkinlikler yer aldı ve yeni sistemlerini tanıttı.

Amulet Innovality S-View

AMULET Innovality’nin iki farklı modda (Standart ve Yüksek Rezolüsyon) tomosentez görüntüleme özelliği ön plana çıkıyor. Bu özelliklerden herhangi biri kullanılarak elde edilen verilerden; ‘S-View’ görüntü işleme kapasitesi ile sentezlenmiş iki boyutlu mamografik görüntüler oluşturulabiliyor.  Fujifilm Europe GmbH’nin Avrupa Pazarlama Müdürü Hidetoshi Izawa, ‘S-View’ hakkında yaptığı değerlendirmede: “Radyologlar bu yeni görüntü işleme teknolojisi sayesinde, hastayı ilave bir radyasyona maruz bırakmak zorunda kalmadan; memenin genel yapısını rutin mamografik görüntüleme ile hemen hemen aynı şekilde değerlendirebiliyorlar.” dedi. Tomosentez kesit görüntüleri ile birlikte ek bir tanı aracı olarak kullanılacak olan ‘S-View’ görüntüsü ile görüntünün yorumlanması ve tomosentez görüntülemede görülen yapıların, daha aşina olunan iki boyutlu görüntülere dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

‘S-View’ işleme özelliğinin kullanıma sokulmasıyla birlikte Fujifilm’in zaten kapsamlı olan dijital mamografi sistemleri çok daha gelişmiş bir hal alıyor. Bu sistemlerin içeriğinde; 3D stereotaktik dijital mamografi, hem 15 hem de 40 derecelik açılarda tarama yapabilen tomosentez görüntüleme, biyopsi incelemeleri ve rutin dijital mamografi tetkikleri yer alıyor.

Sanal Ağ

Fujifilm’in Sanal Ağ özelliği, bir ağın kullanılmadığı görüntülerde dağılımın etkisini azaltmak suretiyle daha yüksek görüntü kontrastı elde etmeye yönelik yenilikçi bir görüntü işleme özelliğidir. Kullanıcıların, sanal ‘ağ oranını’ tercihleri doğrultusunda seçmelerine imkan tanıyan bu özellik sayesinde her bir tesis, nihai görüntünün kalitesi üzerinde azami denetim elde etmektedir. Bu sayede de Sanal Ağ, fiziksel bir ağla ilişkilendirilebilecek hizalama kusurlarının önüne geçebilmektedir.

Genel Radyoloji Tomosentez Özelliği

Radyolojik görüntülemede Tomosentez görüntülerinin Fujifilm’in FDR AcSelerate ürününden elde edilen verilerle yeniden oluşturulması yıllardır uygulanan bir yöntemdi. Yakın bir zaman önce AcSelerate sistemine tomosentez görüntülemesi için otomatik ekspojur kontrolü eklendi. Fujifilm bu yeniliği sayesinde, teknisyenlerin her bir muayene için en uygun dozu belirlemesini kolaylaştırdı. Tanı için her zaman gerekli olan kaliteli görüntüler, artık hastayı aşırı x-ışınına maruz bırakmadan elde edilebiliyor.

Dual Energy Substraction

Fujifilm’in gelişmiş görüntü işleme teknikleri ayrıca FDR AcSelerate’deki Dual Energy Subtraction (ikili enerji çıkarımı) işlemleri için de kullanılıyor. İkili enerji çıkarımı; standart radyografik görüntü, sadece kemik görüntüsü ve yumuşak doku görüntüsü şeklinde üç farklı görüntü halinde yeniden işlenen iki görüntü elde edecek şekilde tasarlandı. Bu sayede akciğerlerdeki anomaliler tespit edilirken karşılaşılan engeller ortadan kaldırıldı. ‘Çoklu aşamalı kayıt’ özelliğinin kullanımı ile birlikte Fujifilm, ikili enerjili görüntülerde hareketin etkisini tespit edip ortadan kaldırmayı ve böylece ayrıntıların, özellikle de hareketin kaçınılmaz olduğu kalp çevresindeki alanın detayının arttırılmasını amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here