General Electric İnovasyon Yarışması Yenilikçi Fikirleri Bekliyor


GE Türkiye, düzenlediği İnovasyon Yarışması ile sağlık sektörü ve enerji verimliliği alanlarında en parlak fikirleri gün ışığına çıkarmayı amaçlıyor. GE, başarılı fikirleri 100 bin ABD doları tutarında para ödülü ile destekleyecek.

General Electric (GE), Türkiye’nin 2023 vizyonuna verdiği destek konusundaki kararlılığının uzantısı olarak İnovasyon Yarışması düzenledi. GE Türkiye Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy, “Yenilikçiliğin Türkiye’nin rekabet gücünü artırmasında oynadığı önemli role olan inancımızla yerel inovasyon çalışmalarını destekliyoruz” dedi. TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen GE Türkiye İnovasyon Yarışması, öğrencileri, girişimcileri, mucitleri ve işletmeleri hedefliyor. Enerji verimliliği ve sağlık alanlarındaki sorunları çözmek için güçlü, yenilikçi fikirlerin ve girişimlerin ortaya çıkmasına imkan sağlaması ve bu fikirlerin hayata geçirilmesinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Büyük Ödül 100.000 ABD Doları

Duyurusu Ekim ayında yapılan ve Aralık ayında tamamlanması planlanan yarışmanın  toplam ödül olan 100.000 ABD doları sağlık ve enerji kategorilerinin kazananları arasında paylaştırılacak. Bunun yanı sıra, her iki kategoride birincilik ödülü kazananlar farklı bir deneyim yaşatma ve vizyonlarını geliştirme hedefiyle masrafları GE tarafından karşılanmak üzere, GE Küresel Araştırma Merkezleri’nden birini ziyaret etme hakkı elde edecek.

İnovasyon Yarışmasında enerji ve sağlık kategorilerinde yenilikçi çözümler bekleniyor. Birinci kategorinin konusu, endüstriyel enerji verimliliği olarak belirlendi. Sanayi tesislerindeki enerji kullanımını ve tüketimini saptamak, takip etmek ve görüntülemek için sensör, kablosuz ve/veya cep telefonu teknolojilerini içeren yenilikçi çözümler önerilmesi isteniyor.

Sağlık kategorisinde ise yarışmacıların, kırsal alanda sağlık hizmetlerine erişime yönelik inovatif çözümler sunması bekleniyor. Hangi yenilikçi teknolojiler ve çözümler insanların kaliteli sağlık hizmetlerine daha rahat erişimini sağlayabilir ve Türkiye’nin kırsal alanlarında genel olarak daha olumlu bir hasta deneyimi oluşturabilir; bu soruların çözümüne yönelik fikirler bekleniyor.

Projeler Halk Oylamasına da Açık

Yarışmaya başvuran projeler, GE ve TÜBİTAK tarafından seçilecek olan 5 kişilik bir jüri tarafından değerlendirilecek. Yarışma süreci www.geinnovationchallenge.comadresi üzerinden herkes tarafından da izlenebilecek ve sunulan fikirler oylamaya açık olacak. Erken başvuruda bulunan adayların projeleri daha uzun süre görünür olacağı için oy toplama ve kazanma olasılıkları da yüksek olacak. Yarışmaya başvurular bu yıl Aralık sonuna kadar yapılabilir.

İnovasyon Barometresi Araştırması: Şirketler İnovasyona İnanıyor

GE’nin yerelleşmiş yenilikçi girişimleri, Türk iş dünyasının inovasyona bakış açısı ile paralel bir gelişim izliyor. Türkiye’de bu yıl üçüncüsü yapılan GE İnovasyon Barometresi Araştırması’na göre üst düzey yöneticilerin yüzde 92’si yenilikçiliği büyüme için stratejik bir öncelik olarak tanımlıyor. Türk şirketlerinin yaklaşık yüzde 80’i yeni teknolojiler geliştirmeyi başarılı inovasyonun önemli itici gücü olarak gördüklerini belirtmişler; bu oran dünya ortalamasından 14 puan fazladır. Anketi yanıtlayanların yaklaşık yüzde 88’i ortaklıkların önemini vurgulayarak şirketlerinin işbirlikleri vasıtasıyla inovasyona açık olduklarını ifade ettiler.

GE Türkiye’de Yeni Bir İnovasyon Merkezi Kuracak

GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin 2015 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. GE, yaptığı bu çalışmalarla Türkiye’de yürütülen yerel inovasyon, Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmekteki kararlılığını bir kez daha ortaya koyuyor. GE yapacağı yatırımlar, işbirliği anlaşmaları ve yeni projelerle, Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan, ülkemizin ihracat ve üretim alanlarındaki yetkinliğini artırmak için yenilikçilik, ar- ge ve yüksek katma değer oluşturma odaklı hedeflerini temel alıyor.

GE 60 Yıldır Türkiye’ye Yatırım Yapıyor

General Electric, 150 yıldan fazla süredir, 300 bini aşan çalışanı ile faaliyet gösteren ve özellikle toplumların altyapı ihtiyaçlarına yönelik teknoloji ve çözümler sunuyor. Türkiye’de 60 yılı aşkın süredir faaliyette olan GE, kamu ve özel sektöre yönelik olarak sağlık, enerji, havacılık, aydınlatma ve ulaştırma alanlarında teknoloji çözümleri sağlıyor. Türkiye’nin gelişmekte olan pek çok alanında uzun vadeli ortaklıklara imza atıyor. GE gaz türbinleri Türkiye’de bugün doğalgazdan elde edilen elektriğin yüzde 50’sinden fazlasını üretiyor.  GE ayrıca gaz motorları, rüzgâr türbinleri, buhar türbinleri de bulunuyor. Türkiye’deki uçakların yüzde 60’ı GE teknolojileri ile uçuyor ve her gün çok sayıda hastanede 15.000 civarında GE Sağlık ürün ve çözümleri kullanılıyor. GE’nin devam eden yatırımları bu önemli büyüme alanlarındaki ortaklıklarını daha da güçlendirecek ve dolayısıyla Türk halkı için yeni fırsatlar oluşturulmasına katkı sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here