Google Gözlükle Türk Doktorun Gözünden Japonya’daki Doktora Anında Görüntü


“İleri Kardiyovasküler Çözümler 2014” Sempozyumu Bilimsel Bölümü Bilgi Üniversitesi’nde tüm gün boyunca devam ederken, google gözlükle canlı yayın 13.30 – 15.00 saatleri arasında Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Alp Burak Çatakoğlu tarafından eriyen stent takıldı.

Google Gözlükle yapılan canlı yayın ise Liv Hospital Ulus’tan 13.30 – 15.00 saatleri arasında gerçekleşti.

Google Glass teknolojisi Türkiye’de ilk kez uygulanıyor

13 Aralık günü Bilgi Üniversitesi’nde yapılan sempozyumun en önemli özelliği canlı yapılan ‘Koroner damara zor stentleme’ olgusu. Türkiye’de ilk kez Google Glass teknolojisi kullanıldı. Konferans salonunda, Türkiye’nin dört bir yanından katılan 170 katılımcının yanı sıra dünyadan 40 kardiyolog katıldı. Liv Hospital’da gerçekleşen işlem, Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu’nun gözüne taktığı Google Glass teknolojisi ile eş zamanlı olarak, Japonya’da bulunan kardiyoloji hekimlerine ve İstanbul’da konferans salonunda bulunan izleyici hekimlere yansıtıldı ve Japonya’dan tıbbi konsültasyon sağlandı. Tele tıp için kullanılan Google Glass sayesinde karşı taraftaki doktor, işlemi uygulayan doktorun gözünden gördü. İşlemi hem salondaki izleyiciler hem de Japonya’daki doktor canlı olarak izledi.

Google Glass Tele Tıp Alanında Kullanıldı

Canlı yayında  zor bir vaka Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu tarafından gerçekleşti. Liv Hospital’da yapılan işlem sırasında Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu’nun yanında Macaristan’dan hekimler yer aldı.  Canlı vaka esnasında Japonya ile bağlantı kuruldu.  Google glass üzerinde kamera bulunan, HD,  hem video hem de fotoğraf kaydedebilen bir gözlük. İnternete bağlanabildiği için google glass ile çekilen görüntüler canlı olarak dünyanın herhangi bir yerine iletebiliyor.  Dolayısıyla tele tıp için geliştirebilir bir cihaz. Sempozyumda da bu gözlük tele tıp anlamında kullanıldı.

Sempozyum Dört Oturumda Gerçekleşti

İlk oturumda girişimsel kardiyoloji oturumu oldu. Bu oturumda enfarktüslü hastalarda damarı tıkayan pıhtı ile mücadele teknikleri, yeni ilaçlar ve yeni cihazlar konuşuldu. İkinci oturumda koroner damar içerisinde anjiyonun ötesinde bir takım görüntüleme metodları tartışıldı. Üçüncü oturumun konusu,google glass ile işlem yapıldıktan sonra bifurkasyon stentlemede teknik detaylar tartışıldı. Dördüncü oturumda ise, aort ve mitral kapak tedavilerinde yeni bakış açıları konuşuldu.

Türk Kardiyoloji Derneği ile İşbirliği

Türk Kardiyoloji Derneği ve Liv Hospital iş birliğinde düzenlenen ‘’İleri Kardiyovasküler Çözümler 2014’’ konu başlıklı sempozyumda eriyen stentten, mitral kapak tamirinden, aort kapaklarından, ritim bozukluğuna kadar birçok konu ele alındı.

‘’İleri Kardiyovasküler Çözümler 2014’’ sempozyumu hem 12 Aralık halka açık olarak Liv Hospital’da hem de 13 Aralık cumartesi günü Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde gerçekleşti.

Yurt dışından da hekimler katıldı

Bu kapsamda 08.45’te başlayan program 18.00 da sona erdi. Tüm gün süren 4 ayrı oturumda 21 interaktif sunum ve 2 canlı olgu ile Türkiye’den ve yurtdışından kıymetli kardiyologlar ve kardiyovasküler cerrahlar ile buluştu. Toplam 34 konuşmacı katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here