Göz hastalıklarını hafife almayın!

Batıgöz Sağlık Grubu Altunizade- İstanbul şubesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferda Çiftçi çocuklarda göz sağlığının önemini ve göz hastalıklarını hafife almamamız gerektiğini belirtti.


“Çocuğunuz sık sık gözlerini kırpıştırıyorsa, sıklıkla başı ağrıyorsa ya da okurken çabuk yoruluyorsa, belki de bu durum iyi görememesinden kaynaklanıyordur” diye konuşan Prof. Dr. Ferda Çiftçi, çocukların görme problemlerini yetişkinler kadar iyi ifade edemeyebileceğinin altını çizerek ebeveynler tarafından belirtilerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Çocuklarda göz hastalığı belirtileri

Çocuklarda göz sağlığı rahatsızlıklarında gözlenen yaygın belirtiler;

– Gözlerde zaman zaman yaşanabilen kayma ve şaşılaşma,

– Gözlerin fazla ovuşturulması ve kırpılması,

– Sık sık yaşanan baş ağrısı ve baş dönmeleri,

– Okurken satır kaybetme, başa dönme, harfleri karıştırma,

– Ders çalışırken uzun süre çaba gösterememe, çabuk dağılan dikkat olarak sıralanabilmektedir.

“Belirtilerden yalnızca birinin bile varlığı uzman bir hekime görünmek için yeterli görülmektedir. Her çocuğun, herhangi bir belirtisi olmasa bile senede 1 kez rutin göz muayenesinden geçmesi tavsiye edilmektedir.” şeklinde konuştu.

Çocuklarda yaygın rastlanan göz hastalıkları
“Birçok göz hastalığı kalıtımsal olarak çocuklara geçebilmektedir. Bu nedenle erken yaşlardan itibaren rutin göz muayenesi göz hastalıklarının erken tanı ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır.”

                  Prof. Dr. Ferda Çiftçi

Görme Tembelliği
“Görme tembelliği, her yaşta görülebilen bir göz hastalığı olmakla birlikte doğuştan gelen göz problemleri vaktinde tedavi edilemediğinde ortaya çıkma sıklığı azımsanmayacak düzeylerdedir. Görme tembelliği, iki gözde farklı düzeylerde oluşan görme bozukluğu nedeniyle, beynin iyi gören gözün ilettiği görüntüyü işleme alması ve diğer gözün zamanla tembelleşmesi seyri ile oluşmaktadır. Görme tembelliğinde, bir göz halen netlik işlevini yerine getirdiğinden özellikle çocuk hastalar tarafından durumun fark edilmesi daha zor olabilmektedir.

Şaşılık, hamilelik sürecinde göz kaslarının yeterince gelişmemesi, göz boyutundaki doğuştan yapısal problemler, erken doğum kaynaklı gelişim geriliği veya kalıtımsal nedenlerle gelişebildiği gibi, zaman içerisinde diğer göz kusurlarının göze verdiği hasarlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Şaşılığın göz tembelliğine neden olmaması için erken teşhis önem taşımaktadır.”

Hipermetrop
“Hipermetrop, ebeveynler tarafından belirtiler takip edildiğinde saptanması mümkün göz hastalıklarından biridir. Hipermetrop hastası çocuklar gözlerini sıkça kırpar, baş ağrısından şikâyet edebilir ve cisimleri net görebilmek için gözüne yaklaştırma ihtiyacı hisseder.”

Astigmat
“Astigmat, bir noktayı net bir halde değil, dağınık görmeye neden olan bir göz sağlığı problemidir. Çocukların ifade etmekte zorlanabileceği göz problemlerinden biri olan astigmatta çocuk gördüğü dağınık görüntüde bir sorun olduğunu anlamakta zorlanabilmekte ve bu nedenle tedavi gecikebilmektedir.”

Miyop

“Miyop hastası çocuklar net görememe kaynaklı olarak etrafına karşı ilgisiz olabilmekte, çok yüksek numaralı miyopların farkına varılamadığında çocuğun gelişmesi geri kalabilmektedir. Miyop, rutin göz muayenesi ile kolaylıkla tespit edilebilmekte ve görme kalitesi gözlük yardımıyla artırılabilmektedir.”

Çocuklarda göz sağlığı problemleri, çocukların sosyalleşmelerine ve okulda başarı göstermelerine engel olabileceğini belirten Prof. Dr. Ferda Çiftçi, “Hatta bazı göz hastalıkları ileri tablolarda geri dönüşü olmayan görme kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukta herhangi bir hastalık belirtisi gözlenmese dahi alanında uzman göz hekimlerine rutin muayene olmak ihmal edilmemelidir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here