Güvenlikli Teknolojiye Sahip Tıbbi Cihazlar Sağlık Çalışanlarının Maruz Kaldığı Riskleri Azaltıyor


Becton Dickinson (BD), 10. Ulusal Acil Tıp Kongresi’nde Yeni Nesil Güvenlikli Teknolojiye Sahip Tıbbi Cihazların Sağlık Çalışanlarının Meslek Yaşamlarının geliştirilmesine sağladığı katkının önemini vurguladı.

Acil Tıp Uzmanları Derneği’nin (ATUDER) 15–18 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da organize ettiği 10. Ulusal Acil Tıp Kongresi’nde, acil tıp ünitelerinde karşılaşılan çeşitli riskleri gündeme getirmek ve bu riskleri önlemek üzere çözümler sunmak için konunun uzmanı isimler, sektörel paydaşlar ve karar vericiler bir araya geldi.

Dünyada ilk güvenlikli şırıngayı geliştiren firma olan Becton Dickinson, acil ünitelerinde kullanılan sarf malzemelerinin kalitesinin sağlık çalışanı güvenliği üzerindeki etkilerini ve yeni nesil güvenlikli teknolojiye sahip tıbbi cihazların korunma açısından önemini vurguladı.

1994 yılında acil vakalar ile ilgili olarak ilk teşhisin konması ve hastaya ilk müdahalenin yapılabilmesi amacıyla kurulan acil üniteleri bugün, 20 bini aşkın sağlık çalışanı ile yaklaşık olarak yıllık 90 milyon hastaya hizmet veriyor. Acil ünitelerinde kullanılan medikal sarf malzemelerinin kalitesi ve kullandığı teknoloji; sağlık çalışanlarının güvenliği ile kaliteli sağlık hizmetlerinin sunumu açısından büyük bir önem arz ediyor.

BD Türkiye Genel Müdürü Cem Yıldırım Durukan, “Acil ünitelerindeki sağlık çalışanlarının meslek risklerinin başında kan yoluyla bulaşan hastalıklar geliyor. Hepatit B (HBV), hepatit C (HCV), insan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV) ve Kırım Kongo Kanamalı Ateş virüsü dahil olmak üzere kanla bulaşan tehlikeli patojenlere maruz kalmak, acil ünitelerindeki sağlık çalışanlarını ciddi bir sağlık riski altında bırakıyor. Yeni nesil güvenlikli teknolojiye sahip ürünler, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı kesici-delici alet yaralanmaları ve kan sıçraması gibi mesleki risklerden korunması noktasında büyük bir avantaj sağlıyor. 117 yıldır tıbbi cihaz pazarında faaliyet gösteren Becton Dickinson, sağlık sektörünün önde gelen sorunlarından olan iğne batma yaralanmaları ve kan sıçraması nedeniyle kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunma için yardımcı olmayı hedefliyor,” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here