İDM Başkanı Ecz. Burhan İsen; “Kanser hastalarına yenilikçi ilaçları hızla ulaştırıyoruz”

kanserKanserle ilgili bilinç ve farkındalığın artırılması amacıyla dünya çapında kutlanan 4 Şubat Kanser Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İlaç Dağıtım Merkezi  (İDM) Başkanı Ecz. Burhan İsen  “Kanser vakaları dünya genelinde artan bir sağlık sorunu. Yenilikçi ilaçların, kanser tedavisinde etkin bir role sahip olduğu biliniyor. Bu nedenle kanser tanısı konulan hastaların yaşam oranlarını ve yaşam kalitesini artırmak için en kısa zamanda bu ilaçları temin edip hastalarımıza ulaştırıyoruz” dedi.

Ülkemizde bulunmayan veya çeşitli sebeplerle üretimi yapılamayan ilaçları yurtdışından temin eden İDM Başkanı Ecz. Burhan İsen, “Dünya Kanser Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, istatistiklere göre ülkemizde her yıl yaklaşık 97 bin erkek, 62 bin kadın olmak üzere toplam 159 bin kişi kansere yakalandığı ifade etti. İsen, Sağlık Bakanlığı verilerine göre erkeklerde en sık akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanserinin görüldüğünü ancak bu vakaların çok büyük bir kısmının akciğer, meme, kolorektal ve serviks kanserleri gibi önlenebilir kanserlerden oluştuğunu kaydetti.

 Kanser ilaçlarına talep artıyor  

Kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların ülkemizde zor bulunduğuna dikkat çeken Ecz. Burhan İsen, bu nedenle kendilerine kanser ilaçlarının temini için çok fazla talep geldiğini belirtti. Yasadışı yollarla ilaç ticareti yapan yerler yerine İDM gibi ruhsatlı /yetkili merkezlerden ilaçlarını temin etmeleri gerektiğini hatırlattı. Hastaların aylarca ilaç beklemesi ve ilacına ulaşmasındaki sıkıntıları gidermek için çalıştıklarını söyleyen İsen, hedefe yönelik tedavi yapan yenilikçi ilaçları dünyanın neresinde olursa olsun bulup getirdiklerini ifade etti.

Yenilikçi ilaçlar kanser tedavisinde etkin bir role sahip

Kansere yönelik yenilikçi ilaçların tüm kanser hücrelerini yok eden ilaçlar olmasalar da tedavi imkânlarını ciddi oranda artırdığını belirten İsen, “Araştırmalara göre kanser vakalarında ölüm oranlarının düşmesinde erken tanı ve sağlıklı yaşam bilincinin yanı sıra yenilikçi ilaçlar ve tedaviler de etkili. Bu ilaçlar, hastanın yaşam kalitesini artırıyor, ömrünü uzatıyor. Bir yandan da gereksiz ameliyatları, uzayan tedavileri engelleyerek kamunun sağlık harcamalarını azaltıyor” dedi. Geliştirilen etkin ilaçları en kısa zamanda ve güvenli yollarla vatandaşlara sunmak için çabaladıklarını ifade eden İsen, “Bu ölümcül hastalıkla mücadelede amacımız, vatandaşlarımızın diğer ülke vatandaşlarıyla aynı zamanda ilacına erişmesini sağlamak” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here