İyi Bir Gece Uykusunun İpuçları


Fizyorem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.Dr.Gülçin Gülşen, günlük yaşamda ciddi şekilde bel-boyun ağrınız olsa bile iyi bir gece uykusuyla bu acının hafifleyeceği bilgisini verdi.

Gülşen, insan vücudunun uykuyla enerji topladığını ve kas-iskelet yapısının uykuda dinlenme sonrası iyileşme sürecini hızlandırdığını söyledi. Prof.Dr. Gülçin Gülşen, iyi bir gece uykusu için de şu öneriler de bulundu.

Günlük yaşamda farklı nedenlere bağlı olarak sırt ve boyun ağrısı oluşabilir. Bu durum uyku düzenini bozar ve ağrıyla iyi bir uyku uyumak mümkün olmaz. Hatta bazı ağrı kesicileri rahatlamak amacıyla kullansanız bile, yan etkileri nedeniyle uykusuzluk sebebi olabilir. Böylece ağrıya bağlı gece boyunca iyi bir uykuyla dinlememiş vücut, kötü bir güne başlar.

İyi bir gece uykusunun ipuçları

Yatak seçimi çok önemli

Yatağınız vücut ağırlığını desteklemeli, vücudun şeklini alacak kadar yumuşak olmamalı, ya da sert bir zemin gibi baskı yapmamalı,orta sertlikte bir yatak seçilmelidir.Yatak ,iskelet sistemine uyumlu olmalı. Yatak tercihinde, zaman zaman popüler olan ürünlere değil, gerçekten sağlıklı olanlara itibar edilmeli. Yatak aksesuarlarına da aynı özen gösterilmeli.

Yatak seçimini ,tercih ettiğiniz markanın showroom mağazasında yatak üzerinde yatarak, sağa sola dönerek deneyerek yapın.

 

Yastık deyip geçmeyin

Gece boyunca boyun duruşunuzun doğru olması, iyi nefes alıp verme için en uygun yastığı seçmelisiniz. Yastık derken başınızı koyacak bir yastığın yanısıra vücudunuzu, dizlerinizi destekleyenyastıklar da tercih edebilirsiniz. Amaç güzel bir uyku.

Yastık seçiminde,yastığın boyun boşluğunu desteklemesine özen gösterilmeil.Boyun yüksekliği bireyden bireye değişeceği için yastık yüksekliği çok önemlidirı.Yatış şekli boyun ağrılarında,sırtüstü ya da yan olmalıdır.

Meditasyon ya da zihni özgür bırakmak

 Yatmadan önce rahat ve sakin bir ortamda basit bir meditasyonla zihninizi rahatlatabilirsiniz.Oksijenli bir ortamda uyumaya önem verilmelidir. Hayatınızdaki keyifli bir ana odaklanın ya da size mutluluk veren bir objeyi düşünün. Bir başkasının yapacağı minik bir masaj yine daha iyi bir uykuya sizi hazırlayabilir.

Alınan önlemlere rağmen uyku bozukluğu mevcut ise,mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Uykunun derin aşamasına geçemeyen kişilerde bazı hormonlar yeterince salgılanamamakta ve kas spazmı gelişmekte,bu da boyundaki problemlere sebep olabilmekte ya da arttırabilmektedir.

İdeal uyku pozisyonlarını deneyin

İdeal bir uykunun doğru pozisyonu var. Özellikle  yan şekilde, dizleri hafifçe karına çekerek yatılan pozisyonda omurga gerilimi düşürüyor ve rahat bir uyku sizi bekliyor. Yine uygun bir yastıkla boynu desteklemek, ayak bilekleri arasına kadar uzanan bir başka yastıkla karın bölgesi ve gögüs ağırlığını hafifletmek yapılması gerekenler arasında. Yana yatma pozisyonu rahat gelmiyorsa sırt üstü uyunabilir, burada da boyun altına iyi bir yastık seçimi, dizlerin altını hafif yükseltmek için küçük bir yastık koymak gerekir. Böylece bel üzerindeki basınç azaltılmış olur.

Yatarken yeme içmeye son verin

Eğer gece boyunca vücuttaki günlük faaliyetin devam etmesini istemiyorsanız yatmadan 2-3 saat evvel yeme-içmeyi bırakın. Günlük faaliyetten kastımız da vücudun enerji üretiminin sürmesi, sindirim sisteminin aralıksız çalışması, kalp gibi hayati organların dinlenmeye fırsat bulamaması. Gece boyunca uykunuzun bir kaç kez bölünerek tuvalet ihtiyacının belirmesi de rahatsızlık veren sonuçlardan.  Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise yatmadan önce kafein içerikli ve alkollü içeceklerden uzak durulması.

Uyku vücudun yenilenmesi için önemli bir bileşendir. Farklı etkenlere bağlı bel ve boyun ağrısı çekenlere iyi bir uyku zorunluluk gibi görünse de, uyku aslolarak beslenme gibi sağlıklı bir insan vücudunun da günlük ihtiyacıdır. Fizyorem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin iyi uyku için beş ipucuna ilave tedavi yöntemlerine, www.fizyorem.com ya da 216 349 90 96’dan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here