KAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Eksikleri Giderilecek


Hastane hakk
ında Başhekim Mithat Kaya’dan bilgiler alan Akdağ, hastanenin eksikliklerinin giderilmesi için yardımcı olacaklarının müjdesini verdi.

ağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Kafkas Üniver­sitesi (KAÜ) Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hasta­nesinde incelemelerde bulundu. Sağlık Bakan Prof. Dr. Recep Akdağ’ı hastane girişinde Rektör Prof. Dr. Sami Üzcan karşıladı. Sami Üzcan ile birlikte hastaneye geçen bakan Akdağ, burada poliklinikleri gezerek hasta­larla sohbet etti. Hastane hakkında Başhekim Mithat Kaya’dan bilgiler alan Akdağ, hastanenin eksikliklerinin giderilmesi için yardımcı olacaklarının müjdesini verdi Hastanedeki incelemeleri tamamlayan Sağlık Bakan Recep Akdağ, başhekimliğe geçerek burada Rektör Prof. Dr. Sami Üzcan, Başhekim Mithat Kaya, Sağlık il Müdürü Hasan Tuncer, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç, AK Parti il Başkanı Ensar Erdoğ-du’nun da katıldığı basına kapalı olarak durum değerlen­dirme toplantısı yaptı. KAÜ Araştırma ve Uygulama Hasta­nesi çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Akdağ, “Bizim elimizdeki mevcut kanunlar, üniver­site hastanesi ile Sağlık Bakanlığı hastanelerinin birlikte kullanımına müsaade ediyor. Bir de ortak çalışmaya müsaade ediyor. Şimdi Kars’taki yapı daha ziyade bir ortak çalışmanın iyi götürüleceği intibaını verdi bana” dedi

Vatandaşa Daha İyi Hizmet İçin Çalışmalar Yapılıyor

Akdağ, “Üniversite rektörlüğümüz buradaki dekanlık ve baş hekimliğimizle beraber il Müdürlüğümüz ve hastane

başhekimlerimiz Sağlık Bakanlığı hastanesinin başhe­kimleri oturup ortak çalışmayla vatandaşa daha iyi hizmeti nasıl götürürüz bunun çalışmalarını yapacak­lar. Bir örnek vereyim 5 kardiyoloji uzmanı hocası var üniversitede. 3’te devlet hastanesinde var. Şimdi üni­versitemiz burada kalp anjiyosu yapıp, işte müdahale işlerine yakında başlayacak. Hazırlıklarını aşağı yukarı tamamlamışlar. Ama bu işin tam da istediğimiz biçim­de yapılması için 24 saat yapılması ve 365 gün yapıl­ması lazım. 0 zaman burada en akıllıca işlere mesela bizde gidip devlet hastanesinde mi kuralım bunu hayır. Gücü birleştirmek ve oradaki uzmanlarında yerine göre gelip burada hizmet vermesini sağlamak. Tersin de sağlamaktır” diye konuştu.

Hastanelerin Ortak Çalışması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ daha sonra özetle şunları söyledi: “Belli alanlarda çalışacaklar arkadaşlarımız, kendi aralarında bir protokol taslağı oluşturacaklar. Bizde Bakanlıktan buna destek vereceğiz. Yani ben hakikaten Kars’ta gelinen noktadan dolayı çok mutlu­yum. Bugün Kars ile 10 yıl öncesini kıyasla belki 10 kat daha fazla hizmet verecek imkan var. Bazı alanları biraz daha geliştirecek durumdayız. Onu da 1-2 sene içerisinde üniversitemizle gerçekleştireceğiz. Üniver­site yönetiminin de bu hususta arzusu çok. Birlikte çalışmak, ortak çalışmak, vatandaşın lehine olan bir şey, herkesin yine kendi hastanesi, kendi sistemi var, onu bozmuyoruz. Üniversitenin kendi Eğitim Araştır­ma Hastanesi var. Sağlık Bakanlığı’nın kendi hastane­leri var. Ama ortak çalışılacak. Ortak çalışılınca vatan­daşın işi kolaylaşacak.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here