Kibir en büyük hastalık !

0
1916

İnsan beynini görüntüleyip, laboratuvar çalışması yapıyorlar

İbn Haldun Üniversitesi’nin (İHÜ) gerçekleştirdiği İlm-i Nefs ve Modern Psikoloji Diyaloğu konferanslarının ikincisinde “İnsanı Nasıl Anlarız?” sorusuna yanıt arandı. En çok merak edilen zihin ve beden uyumu konusundaki konferansta önemli bilgiler veren İHÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Medaim Yanık, “Beden ve zihnin nasıl uyumlu çalıştığını öğrenebilmek için biyolojik psikoloji uzmanları, insan beynini görüntüleyip laboratuvar ortamında yoğun çalışmalar gerçekleştiriyorlar.” dedi.

Konuşmasında, modern çağın hastalıklara dikkat çeken İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ise, “Modern psikoloji kalbî hastalıkları anlayamaz. Çağımızın en büyük hastalığı da kibir, haset, kendini beğenmişlik ve mal sevgisidir.” diye konuştu.

Şizofreniyi çözecek yöntemler geliştirdik

Prof. Yanık; modern psikolojinin kendi içinde üç büyük alanı olduğu ve bunlar üzerinden bilgi ürettiğini anlatarak, “Modern psikolojinin zihin veya beynin nasıl çalıştığını inceleyen dalına sinir bilim veya biyolojik psikoloji deniliyor. Biyolojik psikoloji uzmanları insan zihninin beden ile birlikte nasıl uyumlu şekilde çalıştığı üzerine tezler geliştirmiş, yoğun araştırmalar yapmışlardır.Bu uyumu anlamak için de beyni görüntülüyor ve bir dizi laboratuvar çalışması yapıyorlar.Günümüzde yapılan araştırmalar bize önemli bilgi birikimi kazandırdı. Tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar şizofreniyi, bipolar bozukluğu, obsesif bozukluğu biliyoruz. Aristo’nun bildiğinden, İbn-i Sina’nın bildiğinden kat kat daha fazla bilgiye sahibiz ve bunların tedavileriyle ilgili daha etkin yöntemler de geliştirmiş durumdayız.” dedi

Kibir en büyük hastalık

Konuşmasında modern çağın hastalıklarına dikkat çeken İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ise, modern psikolojinin kalbî hastalıkları anlayamayacağını ifade ederek modern psikolojinin insanı sadece biyolojik bir varlık olarak gördüğünü belirtti Fakat insan sadece biyolojik bir varlık değil, bir ruha sahip. İnsanın beden ve zihni deneylerle gözlemlenebilir. Ama ruh ve kalp gözlemlerle deneylerle anlaşılamaz. Modern psikoloji ruhu ve kalbi yok sayar. O nedenle çağımızın en büyük hastalığı olan kibir, haset, kendini beğenmişlik ve mal sevgisine eğilemez.Hatta bunun tersini bile söyleyebilir.” Dedi

Katılım herkese açık

Mukayeseli insan ontolojisi ve psikolojisinin işlendiği “İlm-i Nefs ve Modern Psikoloji Diyoloğu” programı 10 hafta boyunca her Çarşamba saat 16.00’da İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir Yerleşkesi Mukaddime salonunda sürecek. İnteraktif olan program, internet üzerinden canlı yayınlanmaya devam edilecek ve duyurulan hashtag ile sosyal medyadan gelen sorular, sohbetin ardından Prof. Şentürk ve Prof. Yanık tarafından yanıtlanacak. Katılımın herkese açık olduğu programda “İnsanın mahiyeti, nefsin mertebeleri ile akıl duygu ilişkisi, kalbin hastalıkları ve tedavi yolları, psikolojik gelişim, ruh-beden ilişkisi” gibi konular ele alınacak.

#kibir, #enbuyukhastalik, #hastalik, #manset, #guncel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here