Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Ek Hizmet Binası Törenle Açıldı


Türkiye’de sağlık alanındaki değişimlere vurgu yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, artık hastanede rehin kalan vatandaşın asla söz konusu olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinin ek hizmet binasını törenle hizmete açtı. Yüksek İhtisas Hastanesinin ek hizmet binasını önünde düzenlenen açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, sağlık hizmetini, genel insan hakkı olarak gördüklerini belirterek, “Kırıkkale’de sayısı 40-50 bin arası emeklimiz var. Bunlar genellikle Makine Kimya Endüstrisi Kurumu işçiliğinden, ustalığından emeklidir. O zaman bir devlet, bir de sigorta hastanesi vardı, eczaneler ayrıydı, çok zor bir sağlık hayatı yürürdü Kırıkkale’de. Onun için Kırıkkaleliler bu gelişmelerin önemini çok iyi bilir. Şimdi artık hastane farkının kalmadığı, sigorta hastanesinin Sağlık Bakanlığının bünyesine geçti ve hizmet veriyor. Eczane farkı kalmadı. Buradaki vatandaşlarımız çok iyi biliyorlar. Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinin istisnayı bir hastane, içini gezdim, doğrusu hem odalar, teknolojisi, doktor kadrosu olarak bu bölgede çok önemli bir hastane” dedi.

Dünya standartlarında sağlık hizmeti

Türkiye’de sağlık alanındaki değişmelere vurgu yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, artık hastanede rehin kalan vatandaşın asla söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Müezzinoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “76 milyon insanımıza insanca, dünya standartlarında, medeni koşullarda en ileri teknolojiyle hizmetin en güzeli ile sağlık hizmeti sunmakta Allah’a şükürler olsun ki dünyaya örnek olacak ve dünyanın algılamakta zorlandığı başarılara imza attık. Bu başarılar milletimiz içindir, milletimize, vatandaşımıza hayırlı olsun diyoruz. Bütün bu başarılarda en büyük katkısı, emeği, alın teri, fedakarlıkları olan ve gece, gündüz demeden, cumartesi, pazar demeden, bayram, yılbaşı demeden özel günlerim demeden gece gündüz çalışan hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza, ebelerimize, hemşirelerimize gönül dolusu milletim ve şahsım adına gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum. Onları gönülden alkışlıyorum. İyi ki varsınız. Sizlerle bu ülkeyle ve millete hizmet etmek bizlerin onurudur, şerefidir.”

Sağlık turizminden 2,5 Milyar Dolar

Türkiye’de daha önceleri cebinde parası olan vatandaşların tedavi için Almanya, İngiltere ile Amerika’ya gittiğini ve yaklaşık 1,5 milyar dolar para harcadığını, şimdi ise o ülkelerin vatandaşlarının tedavi için Türkiye’ye geldiklerini ifade etti. Bakan Müezzinoğlu, “2013 yılına geldiğimizde yaklaşık 500 bin yabancı bunun içinde Almanya, İngiltere, İtalya’dan, Avrupa’dan, Balkanlardan, Rusya’dan Türki Cumhuriyeti’nden ve Arap ülkeleri dahil yaklaşık 500 bin yabancı ülkemize geliyor ve sağlık hizmeti alıyor 2,5 milyar dolar ülkemize sağlık turizminde para bırakıyor. Niye? Çünkü Türkiye’nin sağlık standarttı, hekimlik birikimi ve sağlıkta ki tecrübesi artık dünya standartlarında ve dünya standartlarının ötesinde hizmet kalitesi veren bir ülke sağlığını yönetiyoruz. Ve inşallah önümüzdeki dönemde 5 yıl sonra sağlık turizminde hedefimiz 10 milyar dolar. Yalnız 76 milyon vatandaşıma değil, yakın coğrafyamızda bir milyar nüfuslu coğrafyaya sağlık turizminde Türkiye’yi sağlıkta merkez yapacak ve 10 milyar doları, 5 yıl sonra 20 milyar doların üzerindeki hedeflere de inşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümünde 2023’de inşallah bu hedeflere birlikte ulaşacağız. Çünkü biz hekimlerimize güveniyoruz, sağlık çalışanlarımıza inanıyoruz, çünkü biz milletle beraber yürüyoruz. Çünkü biz AK Parti’yiz” dedi.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, AK Parti Milletvekili Ramazan Can, Kırıkkale Valisi Ali Kolat ile birlikte diğer ilgililer Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi ek hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here