Kök hücre çocuksuz çiftlerin yeni umudu


Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, kök hücrenin tüp bebek tedavisinde kullanılmasının önümüzdeki on yıl içinde mümkün olacağını belirtti.

Kök hücreler, tüm organ ve dokularda olgun hücrelerin kaynağını oluşturuyor ve kök hücre çalışmalarıyla tedavi seçenekleri tıp dünyasında gün geçtikçe daha da heyecan uyandırıyor. Hem bilim dünyasını hem de çocuk sahibi olamayan çiftleri heyecanlandıran tüp bebek tedavisindeki kök hücre çalışmaları için Dr. Hakan Özörnek, bu yöntem ile hiç sperm ya da yumurta hücresi bulunmayan kişilerde de sperm ya da yumurta elde etmenin mümkün olacağını duyurdu.

Dr. Özörnek, kök hücre çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Çocuksuzluk sorunu yaşayan çiftler için kök hücre çalışmaları önümüzdeki on yılda ciddi bir umut olacak. Kök hücreden yumurta ve sperm hücrelerinin elde edilmesi mümkün olacağı gibi, endometrium denilen rahim içerisindeki, bebeğin yerleştiği tabakanın onarılması veya desteklenmesinde de kök hücreden yararlanılabilecek.”

Tüp bebek tedavisinde en önemli sorunlardan birinin döllenen ve nakledilen embriyoların rahim duvarına yapışmaması olduğunu hatırlatan Dr. Hakan Özörnek, bu gibi sorunlarda alternatif tedavi biçimi olarak kök hücre tedavilerinin ön plana çıkacağını söyledi.

Dr. Özörnek, kök hücrenin özellikle kanser nedeni ile kemoterapi görecek veya kemik iliği nakli yapılacak genç erkeklerde üreme potansiyelinin devamı için de kullanılabileceğini söyledi. Dr. Özörnek, bu yöntemle ilgili şunları söyledi: “Depolanan kök hücreler kanser tedavisinin tamamlanmasından sonra testis içine nakledilerek sperm yapımı tekrar başlatılabilir. Ancak burada akıllara, kök hücre ile birlikte yeniden kanser hücreleri vücuda verilebilir mi diye bir soru geliyor. Özel filtrelerden geçirilen kök hücreler nakil edilirse böyle bir risk de kalmaz görüşündeyiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here