Roche DJSI’de 4. kez süper sektör lideri seçildi


Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde, bir kez daha sağlık sektörünün süper lideri seçilerek, bu başarıya üst üste 4. kez ulaştı.

Roche’un sorumlu iş uygulamaları ile uzun vadeli değer stratejisi global anlamda en yetkin kurumu tarafından onaylanması anlamına gelen bu liderlik, 2012’de olduğu gibi, 2009, 2010 ve 2011’de de Roche’un olmuştu.

Roche, şirketlerin sürdürülebilirlik performansları konusunda dünyanın en önemli referans kaynağı olarak kabul edilen Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI), sağlık şirketleri arasında üst üste 4. kez sektörün süper lideri seçildi. DJSI Dünya ve DJSI Avrupa Endeksleri, lider sürdürülebilir şirketlerin performanslarını, en kapsamlı biçimde, çevresel, sosyal ve ekonomik performans açısından sınıfının en iyisi yaklaşımı temelinde izliyor. 4. kez zirveye taşıyarak Roche’u sağlık sektörünün süper lideri olarak belirleyen bu endeksler, aynı zamanda sürdürülebilirlikle ilgili konuları portföylerine entegre eden yatırımcılar için çok önemli bir gösterge görevi görüyor.

Roche’un sürdürülebilirlik alanında en önemli uluslararası kriterlerden biri olarak görülen DJSI’da 4. Kez liderliğe ulaşarak büyük bir başarıya imza atması üzerine bir açıklama yapan Roche CEO’su Severin Schwan, “Bu derecenin, şirketin sorumlu iş uygulamaları ile uzun vadeli değer stratejisinin doğrulaması” olduğunu söyledi. Schwan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Roche’un en sürdürülebilir sağlık şirketi derecesini elde etmesi, tüm paydaşlarımıza fayda sağlayacak şekilde iş yapmaya yönelik sürekli çabamızı bir kez daha ortaya koymuştur. Roche, herkes için uzun vadeli değer çıkaracak şekilde, toplumlar, hastalar ve toplum sağlığı ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştırmaya kararlıdır.

Özellikle, sürdürülebilirlik kapsamında ön plana çıkan çeşitlilik ve enerji tasarrufu alanındaki ilaç etkinliklerimizi, şirket yönetimi ve liderlik girişimlerimize entegre ettik ve buna uygun hedefler belirledik.   Ayrıca, daha fazla insanın ürünlerimizden yararlanabilmesi için, bir yandan ilaç ve diagnostik araştırma alanında uluslararası liderliğimizi korurken, diğer yandan gelişmekte olan pazarlarda yenilikçi ilaçlarımıza erişimi genişletmek için de yeni girişimler başlatıyoruz.”

DJSI, Roche’un tıp alanındaki yeniliklerini ve kişiye özel tedavi yaklaşımını vurguladı

DJSI’ın bu yılki değerlendirmesinde, sürdürülebilir bir şirket olarak Roche’un bazı çalışmaları özellikle vurgulandı. Yapılan değerlendirmede, Roche’un tıp alanında yeniliğe ve kişiye özel tedavi yaklaşımına odaklanması, sağlık bakımından etkinliği ele alan ve sağlık sonuçlarını iyileştiren stratejisi ön plana çıktı.

Geleceğin liderlerini yetiştirmeyi ve insan haklarına saygıyı konu alan Roche programları da, yine Roche’un liderliğini ilan eden DJSI değerlendirmesinde öne çıkan konular arasındaydı. Roche’un, ilaçlarına ulaşabilen kişi sayısını artırmayı hedefleyen yaklaşımı ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan farklı fiyatlandırma pilot programları da, DJSI değerlendirmesinde yer aldılar.

Roche, 2009 yılında, beş yıllık kurumsal hedeflerini belirleyerek, ilerleme durumunu ölçebilmek için de temel performans göstergelerini kullanmaya başladı. Roche’un bu 5 yıllık hedefleri arasında, 2014’ün sonuna kadar şirket içerisinde önemli konumlardaki kadınların oranını en az yüzde 50 artırmak gibi çeşitlilik hedefleri ve enerji tüketiminde yüzde 10’luk azalma ile enerji verimliliğinde artış sağlamak gibi enerji hedefleri bulunuyor.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri (DJSI) Hakkında 

DJSI, şirketlerin sosyal, ekonomik ve çevresel sorumluluklarına yaklaşımına ilişkin en yaygın kabul gören global değerlendirmedir. DJSI Dünya Endeksi, Dow Jones Küresel Borsa Endeksi’nde yer alan en büyük 2500 şirketin en üstteki % 10’unun performansını izlerken, DJSI Avrupa Endeksi de sürdürülebilirlik açısından lider konumdaki en büyük 600 Avrupa şirketinin en üstteki % 20’sinin performansını izlemektedir. DJSI Dünya ve DJSI Avrupa’ya yıllık seçimlerde, özellikle sürdürülebilir yatırıma odaklanan bir yatırım uzmanlık grubu olan Sürdürülebilir Varlık Yönetimi (SAM) tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir kurumsal ekonomik, çevresel ve sosyal performans analizi temel alınmaktadır. Kurumsal yönetim, risk yönetimi, insan kaynakları uygulamaları, müşteri ilişkileri, paydaş katılımı ve çevresel raporlama kalitesi gibi işletme uygulamalarının yanı sıra, ilaca erişim stratejileri ve Ar-Ge alanındaki yenilikler gibi sektöre özgü unsurlar da değerlendirilmektedir. Roche, DJSI Dünya ve Avrupa’ya 2004 yılından bu yana katılmaktadır ve 2012’de olduğu gibi 2009, 2010 ve 2011’de de sağlık alanında Süper Sektör Lideri seçilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here