Konuşa Konuşa BY-PASS Ameliyatı Oldu


Kalp damarlarında tıkanıklık olduğu belirlenen Azmi Cengiz 
uyutulmadan koroner by-pass ameliyatı oldu 

 

Azmi Cengiz (70)’in, şiddetli göğüs ağrısı şikayetiyle başvurduğu devlet hastanesinde, yapılan tetkikler sonucu kalp damarlarında tıkanıklık tespit edildi. Medical Park Uşak Hastanesi’ne sevk edilen Azmi Cengiz’e ameliyat öncesi gerekli tetkikler uygulandı.  Yapılan tetkiklerde, ileri derecede KOAH (Astım) hastası olduğu tespit edilen Azmi Cengiz’e kendisi için en uygun olan epidural anestezi ile yani uyutmadan by-pass ameliyatı yapma kararı alındı.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Velioğlu, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Işık ve Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Metin Aslantay’danoluşan sağlık heyeti, ender rastlanan bir ameliyata imza atarak, genel anestezi uygulamanın riskli olduğu Azmi Cengiz’e uyanık olarak (torakal epidural anestezi uygulayarak) ve kalbi durdurmadan koroner by-pass ameliyatı gerçekleştirdi.

Ameliyat öncesi yaşadığım ağrı daha fazlaydı’’ 

3 çocuk babası 70 yaşındaki Azmi Cengiz ameliyatta yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kalp krizi geçirirken beni acil olarak Medical Park Uşak Hastanesi’ne sevk ettiler. Önce Allah’a sonra doktorlarım Yusuf Bey ve Mehmet Bey’e güvenerek ameliyatımı oldum. Kalp damarlarım tıkanıktı. Ameliyat sırasında doktorlarımla ve hemşirelerle konuştum. Ameliyat sırasında da sonrasında da hiçbir ağrı duymadım. Daha önce duysam inanmazdım ama konuşa konuşa açık kalp ameliyatı oldum. Başta doktorlarımız olmak üzere buradaki ekip çok değerli, kendilerine hem ailem hem kendim adına çok teşekkür ediyoru” dedi.

By-pass kalp durdurulmadan da yapılabiliyor 

Opr. Dr. Yusuf Velioğlu; “Azmi Cengiz’e solunum durdurmadan, bilinci açık haldeyken çalışan kalpte by-pass ameliyatı gerçekleştirdik. Çalışan kalpte koroner by-pass ameliyatı, kalbi durdurmadan gerçekleştirilen bir cerrahi yöntemdir. Ameliyat sırasında özel cihazlar kullanarak, sadece üzerinde çalışılacak kalp bölgesinin hareketlerini azaltır. Bu sırada kalp hem vücuda hem de kendisine kan pompalamaya devam eder. Bu yöntemle yapılan ameliyatlar sonunda kalbin toparlanma süreci daha çabuk olur” dedi. 

Opr. Dr. Mehmet Işık, ameliyatla ilgili şunları söyledi: “Hastalarımızı ameliyata almadan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında karşılaşılabilecek riskleri minimuma indirmek için hastada bulunan risk faktörleri dikkatle incelenmekte. Ameliyat sonrası da hastalığın seyri sık sık takip edilmektedir. Medical Park Uşak Hastanesi’nde modern ve gelişmiş cihazlar kullanılarak, alanında uzmanlaşmış deneyimli kadromuzla by-pass ameliyatlarını özellikle kalbi durdurmadan yaparak başarıyla uygulamaktayız. Bu yöntemle yapılan ameliyatlar sonunda kalbin toparlanma süreci daha çabuk olur. Hastanın hastanede kalış süresi azalır.’’

Uzm. Dr. Metin Aslantay ise; “Hastamızı uyutmadan, entube etmeden, torakal epidural anestezi altında çift damar by-pass ameliyatı gerçekleştirdik. Hastamızın ileri derece astım rahatsızlığı olması dolayısıyla kendisi için daha az riskli olan bu yöntemi, tercih ettik. Böylece hasta entube edilmiyor, takibinde akciğer problemi gelişmiyor, komplikasyon daha az oluyor’’ dedi.

Medical Park Uşak Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi bölümünde; koroner by-pass, kalp kapak ameliyatları başta olmak üzere kardiyak cerrahi konusunda her türlü müdahale başarı ile yapılabiliyor. Uşak ve çevresinde ilk koroner by-pass ameliyatını gerçekleştiren Medical Park Uşak Hastanesi, acil ve kritik vakalara yaptığı anında ve başarılı müdahaleler ve verdiği hizmet ile her geçen gün bölge halkının güvenini kazanıyor. Uşak dışından da hastalar anjiyo ve kalp ameliyatı olmak için Medical Park Uşak Hastanesi’ni tercih etmeye başladı. Medical Park Uşak Hastanesi yapılan anjiyo ve kalp ameliyatları ile bölgenin önemli bir referans merkezi olma yolunda ilerliyor. Kalp ve damar cerrahisi bölümü ve yoğun bakım üniteleri ile bölgenin sağlık ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak kapasiteye sahip olan Medical Park Uşak Hastanesi, sevk edilen pek çok kritik vakanın tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here