MEDİKALDE GELİNEN SON NOKTA

 

Happy doctors in hospital gowns

 

 

Türk mühendisler, biyologlar ve hekimler el ele verdi, kan hastalıklarına hızlı tanı koymada kullanılacak ve klinik veriler ile eğitilmiş yapay zeka kullanarak analiz eden yerli medikal cihaz üretti.

On sekiz ayda yerli teknoloji ile geliştirilen medikal cihazın prototipi üretilmiş ve çalışır durumda. Cihaz, lösemi, lenfoma, talasemi, diğer anemiler ve trombosit hastalıkları gibi bir çok kan hastalığına tanı konulmasında ve tedavi sürecinde kullanılacaktır.

Doç. Dr. Emre Tekgündüz,”Kan sayımı, dünyada olduğu gibi Türkiye’de çok yaygın şekilde yapılıyor. Ülkemizde kan sayımı değerlendirilip, bazı anormallikler tespit edildikten sonra, hastalar genellikle kan bilimi uzmanına yönlendiriliyor. Ülkemizde bunun sayısı son derece sınırlı. Seksen (80) milyonluk ülkemizde, beş yüz (500) ü aşmayan bir hematolog sayısı olduğundan, hastalara hizmet vermek için doğru hastanın bize yönlendirilmesi büyük önem taşıyor. O zamanda bu kan sayımına bütün hekimler bakıyor. Bu sistemin güzel tarafı yapay zekayı kullanması. Burada bir algoritma oluşturarak şüpheli ve gerçekten önemli bir durum varsa, o zaman hematologa göndermek şeklinde sonuç çıkartıyor. Bu bizim iş yükümüzü çok hafifletecektir. Şu haliyle hematologlardan çok hematoloji dışı alanlarda daha büyük kullanım alanı bulacağını ve doğru hastanın bizimle buluşmasını sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

bloodtest-1497001479

 

 

 

#lösemi #lenfoma #cihaz #hastane #kankanseri #kanser #sağlık #medikal #manşet #emretekegündüz #medikalteknik

 

 

 

NES TSIONA, ISRAEL - JANUARY 22: A laboratory technician picks up a test tube with a human blood sample at the Maccabi Health Services HMO central laboratory January 22, 2006 in Nes Tsiona which is located in central Israel. The laboratory, which operates a fully automated system complete with advanced robotics, can test more than 50,000 blood samples a day. The lab is considered one of the most modern of its kind in the western world. (Photo by David Silverman/Getty Images)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here