Medtronic, Nasa Teknolojisini Kardiyak Cihazlarına Uyguladı!

Uzay Vakfı, Medtronic plc’nin (NYSE: MDT) vücuda yerleştirilebilir kardiyak cihazlarına bağlanan uçlarında kullanılan NASA Langley Araştırma Merkezi-Çözünür İmidi (LaRC-SI) Uzay Teknolojisi Onur Listesine® resmen dâhil etti. Tören, Uzay Vakfı’nın Colorado Springs, Colo’da düzenlenen 32’nci Uzay Sempozyumu sırasında yapıldı.

LaRC-SI, daha önceleri uzay uygulamaları, yüksek performanslı motorlar ve zorlu ortamlar için değerlendirilmiş olan, NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) Langley Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bir yalıtım malzemesi. Bu malzeme oldukça esnek, kimyasallara karşı dayanıklı ve uç sıcaklıklara karşı dirençli olup, bu özellikleri sayesinde vücuda yerleştirilebilen kardiyak cihazlar da dâhil olmak üzere tıbbi kullanıma uygun.

Uç terimi bir damarın içinden kalbe yerleştirilen ince bir lead’i ifade etmekte ve kalpten vücuda yerleştirilmiş olan kardiyak cihaza – kap pili, defibrilatör veya kardiyak resenkronizasyon tedavi cihazı gibi- bilgi sinyallerini taşıyarak cihazdan kalbe elektriksel vuruları göndermekte. Bir lead’in vasküler ve kardiyak anatominin girift kıvrımlarından geçirilmesi, bu cihazların vücuda yerleştirilmesinin en zorlu yönlerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor. NASA’nın LaRC-SI dayanıklı malzemesini kendi uçlarına uyarlamak suretiyle, Medtronic daha ince, daha esnek lead’ leri üretebilir hale gelmiş ve böylece doktorlara, ucun kalpteki ve daha küçük damarlara sahip olan hastalardaki erişilmesi zor bölgelere yerleştirilmesini optimize etme konusunda yardımcı olmakta.

Uzay Vakfı, uzak farkındalığı faaliyetlerinde küresel ve kar amacı gütmeyen lider bir kuruluş ve uzay teknolojisine dayalı olarak yenilikçi ürünler geliştiren bireylerin ve kuruluşların belirlenmesi konusunda NASA ile yakın çalışma yürütüyor. Medtronic ise, önde gelen klinisyenler, araştırmacılar ve bilim insanları ile işbirliği içinde kardiyovasküler hastalıkların ve kardiyak aritmilerin girişimsel ve cerrahi tedavisi için en geniş kapsama sahip olan yenilikçi medikal teknolojiyi sunmakta. Şirket, tüm dünyadaki sağlık hizmeti tüketicileri ve sağlayıcıları için klinik ve ekonomik değere sahip olan ürün ve hizmetleri sunma konusunda sektörde yoğun çaba gösteriyor.

#Medtronic #NasaTeknolojisi #Nasa #UzayVakfı #teknoloji #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here