MR Korkusuna Son


Ordu Devlet Hastanesi MR Ünitesi yenilendi. Yeni alınan MR cihazı Türkiye’de devlet hastanelerinde kullanılan ilk mobil masalı MR cihazı olma özelliği taşıyor.

Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Öztürk, “Hızla gelişen teknolojiye paralel olarak vatandaşlarımıza daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunmak için Ordu Devlet Hastanesi MR ünitesini yeniledi” dedi. Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Öztürk, yaptığı açıklamada, “Yeni alınan MR cihazı Türkiye’de Devlet Hastanelerinde kullanılan ilk mobil masalı MR cihazı olma niteliğinde. Cihaz iç genişlik olarak Türkiye’de kullanılan en üst düzey cihazlar arasında olup Kardiyak, Spektroskopi, Perfüzyon gibi birçok hastanelerde yapılamayan çekimler bu cihaz ile yapılabilmekte ve çok daha kaliteli görüntülemeler sağlamakta. Bakanlığımızın modernizasyon projeleri içerisinde hastanemizdeki mevcut cihazların yenilenmesi adına bir çalışma başlattık. Bu şekilde 3. Basamak sağlık hizmeti veren, Eğitim Araştırma-Üniversite Hastaneleri seviyesinde bulunan bu cihaz kurumumuza kazandırılmış olup, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” diye konuştu.
Yeni MR cihazının avantajlarına değinen Öztürk, “Cihazımızın açık tüp aralığı 70 santimetre, tünel uzunluğu ise 145 santimetre Bunun en büyük avantajı kapalı alan korkusu, klostrofobisi olan hastalarımız daha korkusuz ve rahat bir şekilde MR çektirebilecek olmasıdır. Hastalarımız daha önceki cihazlarla MR çektirirken iç alanın darlığı sebebiyle kendilerini mezardaymış gibi hissettiklerini ifade ediyorlardı. Bu cihazımız hastalarımızın bu korkusunu ortadan kaldırmış durumda. Cihazımızın bir başka avantajı ise hareketli masa özelliği. Bu özellik hem çalışan hem de hasta için büyük avantaj sağlıyor. Yine masa üzerine yerleştirilmiş bobinler sayesinde hastalarımıza değişik çekimler yapıldığında her defasında hastayı konumlandırma gereğini ortadan kaldırılmış durumda. Tek bir konumla hastanın tüm görüntülemelerini yapabilmek mümkün” şeklinde konuştu.

“Fazla Kilolu Hastalar da Mr Çektirebilecek”
“Yine kilolu hastalarımız düşünülerek tasarlanmış bu cihaz sayesinde 250 kiloya kadar olan kişilerin de MR’ı çekilebilmekte” diyen Öztürk, “Cihazın bir başka önemli özelliği ise kalp, bağırsak gibi hareketli organ çekimlerinde bizlere büyük avantaj sağlıyor. Yine istemsiz kas kasılmaları olan, hareket eden hastaların daha önceden MR’ını çekmemiz mümkün olmuyordu. Yeni cihazımız bu hareketi minimize ederek mükemmel görüntü almamızı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here