Novartis İlaç, Türkiye’ye Üretim Merkezi Açacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İsviçre Federal Ekonomi Bakanı Johann Schneider-Ammann ve beraberindeki işadamları heyetiyle görüştü. Toplantıda söz alan Novartis Yönetim Kurulu üyesi Alexandre F. Jetzer-Chung, Türkiye’yi Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’ya açılan bir kapı olarak gördüklerini belirtti.

 

 

Türkiye’de açacakları bir üretim merkezi ile Orta Asya ve Afrika’ya buradan satış yapmak istediklerini dile getiren Jetzer-Chung, Türkiye’yi bölgesel üs olarak gördüklerini vurguladı. Daha önce Mısır’ın, Kuzey Afrika’nın sağlık merkezi olma yönünde adımlar attığını ifade eden Jetzer-Chung, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte Kuzey Afrika’nın sağlık merkezi haline gelebileceğini söyledi. İki bakanın İsviçreli işadamlarına hitap ettiği toplantıya Novartis’in yanı sıra Zürih Sigorta, Swiss Airlines, Nestle, Swiss Bank başta olmak üzere ilaç sektöründen makineye, havacılık sektöründen enerjiye kadar İsviçre’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri katıldı. İsviçre Ekonomi Bakanı Schneider-Ammann, İsviçre ile Türkiye arasındaki bağları güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, Türkiye’deki temasları sırasında Türk ekonomisinin ne kadar başarılı ve hızlı bir şekilde ilerlediğine şahit olduğunu kaydetti. Türkiye’de 600’ün üzerinde İsviçreli firmanın faaliyet göstermesinin tesadüf olmadığını vurgulayan Schneider-Ammann, Türkiye’nin pazarının yanı sıra konum olarak diğer pazarlara açılmak için imkan sunduğuna da işaret etti.

İlaç yatırımlarına teşvik gelecek

Bakan Ergün de Novartis’in Türkiye için önemli bir firma olduğunu belirterek, ilaç sektöründeki yatırımların ‘stratejik yatırımlar’ olarak değerlendirildiğini ve önümüzdeki günlerde yeni teşvik sistemi ile birlikte ilaç yatırımlarına yönelik yeni teşvikler getirileceğini bildirdi. Ergün, Türkiye’nin, dünyadaki bölgesel gelişmeler göz önüne alındığında bir cazibe merkezi haline geldiğini ifade ederek, “Türkiye’ye yatırım yaparak Avrupa’ya, Orta Doğu’ya, Asya’ya ve Afrika pazarlarına aynı anda hitap etmek yatırımcılar açısından son derece stratejik bir adımdır. Türkiye, politik ve ekonomik istikrarını sağlamış bir ülke. Ekonomik ve siyasi istikrar, yatırımcılar için de önemli güvence. Gelinen noktada yatırımcılar açısından herhangi risk bulunmuyor. Novartis ve diğer yatırımcılar alacakları kararlarında bu konuları da mutlaka dikkate almalı” dedi.

(Star)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here