Okmeydanı’na ultra-modern hastane


Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul’u muhtemel bir depreme hazırlayabilmek amacıyla oluşturulan İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yıkılıp yeniden yapılıyor.

İçerisinde hastaların ihtiyaçlarını karşılayabileceği mağazaların yer alacağı yeni Okmeydanı Hastanesi, ultra-modern olarak inşa edilecek. Gelecekte her türlü değişim ve gelişime açık olarak tasarlanan hastanenin Avrupa’da bile örnekleri az bulunuyor.

İstanbul’un simge hastanelerinden Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yıkılıp yeniden yapılıyor. Gelecekte her türlü değişim ve gelişime açık olarak tasarlanan hastanenin Avrupa’da bile örnekleri az bulunuyor. İçerisinde hasta ve ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılayabileceği mağaza, çalışan personel için kreşin de yer alacağı yeni hastane, ultra-modern olarak inşa edilecek. Sismik izolasyon teknolojisi ile yapılacak 1000 yataklı yeni hastanenin inşaatı Mayıs ayında başlıyor.

5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDA ODA

Genel hizmet hastanesi olarak planlanan yeni hastanenin tek ve çift kişilik tüm odaları 5 yıldızlı otel konforunda olacak. Odalar, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan nitelikli hasta odası tanımına uygun olarak içinde tuvaleti, banyosu, en fazla iki hasta yatağı, televizyonu, telefonu, yemek masası, etajeri ve yatılabilen refakatçi koltuğu bulunacak şekilde yapılacak.

Leed Gold (Yeşil Bina) Sertifikasına aday ilk kamu hastanesi olacak Okmeydanı E.A.H. deprem anında ve hemen sonrasında kesintisiz hizmet verecek.

Hastanenin yeniden yapım finansmanı için geçtiğimiz yıl Hazine Müsteşarlığı ile İslam Kalkınma Bankası arasında 158 milyon 930 bin Avro tutarında fon anlaşması imzalanmıştı.  İslam Kalkınma Bankası’ndan sağlanan bu fon Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeniden yapımında kullanılacak.

Yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin yatan hastaya hizmet verecek yeni hastane,  olası bir depremin ardından kesintisiz hizmet verebilecek şekilde sismik izolasyon tekniği ve akıllı bina teknolojisiyle inşa edilecek.

İki aşamada yapılacak yeni hastane, mevcut hastanenin işleyişi kesintiye uğramadan inşa edilecek. Yıkım işlemi sırasında işleyişin etkilenmemesi için yıkım bölüm bölüm yapılacak. Bu nedenle hastanenin tamamen yenilenmesi normale göre daha uzun bir süre ile 5 yılı bulacak.

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Enerji tasarruf sistemleri ile donatılacak hastane, tri-jenerasyon merkezi ile kendi elektriğinin önemli bir kısmını doğalgazdan
üretebilecek. Açığa çıkan ısı enerjisi ile de hastanenin ısıtılması ve soğutulması sağlanarak işletme maliyetleri asgariye düzeyde tutulacak.

Mevcut Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin toplam kapalı alanı 55 bin metrekare iken yeni yapılacak hastanenin toplam kapalı alanı 250 bin metrekare olarak planlanıyor. Acil durumlarda ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla mevcutta bin 300 metrekare olan acil servis alanı 10 bin metrekareye çıkarılacak. Toplam ameliyathane sayısı ise mevcut hastanede 17 iken yeni hastanede 28 olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here