“Okullar açılmadan dişlere Check Up şart”

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın okullar açılmadan hem öğrencileri hem de velileri dişlere check up yaptırmaya çağırıyor.

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın uzun yaz tatili boyunca ihmal edilen dişler için check up yaptırmanın tam zamanı olduğunu söyledi. Tüm öğrencilerin, okullar açılmadan diş kontrollerini yaptırması gerektiğini belirten Yalçın, “Sonbahar döneminde yapılacaklar listemin en başında, çocuklarımın ve kendimin yıllık sağlık kontrollerini yaptırmak yer alır. Diş kontrolleri , özellikle yaz aylarında ihmal edildiğinden tatilden hemen sonra yapılması gereken kontrollerin başında gelir” şeklinde konuştu.

Tatil döneminde hem çocukların hem de erişkinlerin ağız hijyenlerinde bozulma olduğuna dikkat çeken Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, sık sık yemek yeme, alkol, sigara, çay ve kahve tüketiminde artışın dişlerde renkleşmeye neden olduğunu hatırlattı. Yalçın, ihmal edilen ağız hijyeni nedeniyle diş etlerinin olumsuz etkilendiğini belirterek, “Diş etlerinde kanama artışı dişeti sağlığınızın olumsuz etkilendiğini gösteren en önemli belirtidir. Ayrıca diş fırçalama sıklığının azalması yada diş ipi gibi yardımcı hijyen araçlarının kullanımının ihmal edilmesi neticesinde diş taşı oluşumu, diş etlerinde çekilme ve diş hassasiyeti oluşabilir” dedi.

Yalçın ayrıca gıdalarla ilgili şu uyarılarda bulundu: “Sert gıdalar, özellikle kuru yemişler ve sert meyveler, ön bölgedeki dişlerinizdeki dolgu ya da protezleri zedeleyebilir. Sakız çiğnenmesi arka bölgedeki dolgularınızı yerinden oynatabilir ve yine sert gıdalar dolgularda kenar kırığına sebep olabilirler. Dolgularda oluşan kenar kırıkları, çoğunlukla fark edilmezler ve zaman içinde dolgunun altından diş çürümeye devam ederek dişin çekilmesine kadar ilerleyebilecek bir süreci başlatmış olur.”

YILDA 2 KEZ KONTROL ŞART

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın erişkinlerin, diş eti sağlığı açısından ve mevcut dolgu ve protezlerinin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilebilmesi için bu mevsimde diş hekimine uğramaları gerektiğini söyledi. Yalçın, erişkinlerin Radyografi yani röntgen eşliğinde yıllık kontrollerini yaptırabileceklerini belirterek, 6 ay aralıklı olarak yılda 2 kez diş kontrolünün sağlıklı bir birey için yeterli olacağını bildirdi. Yalçın, Röntgen, tedavi amaçlı gerekmiyorsa senede 1 kez çekilmesinin yeterli olacağını söyledi.

ÇOCUKLARIN DİŞ CHECK UP’I İÇİN EN DEĞERLİ GÜNLERDEYİZ

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın okulların açılmaya başlamasıyla derslerin yoğunlaşacağı son 15-20 gün içinde olduğumuzu hatırlattı. “İşte bu yüzden bu 15 gün anne babalar için çok önemli” diyen Yalçın çocukların yaşlarına göre yapılması gerekli kontrolleri şöyle sıraladı.

ÇOCUKLARA DİŞTE HANGİ YAŞTA HANGİ KONTROL YAPTIRILMALI:

3-6 yaş Diş doktoru ile tanışma zamanı gelmiştir. Dişlerinde çürük olup olmadığı, diş fırçalama alışkanlığının düzenlenmesi açısından senede 2 kez diş doktorunuza uğrayın.

7 yaş Ortodontist kontrolu gerekli..

7-9 yaş Yeni çıkan sürekli dişlerine koruyucu(fissür örtücü) ve florür uygulama zamanı..

10-14 yaş Ortodontik tedavi yani tel tedavisine başlama dönemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here