2 bin 500 hekim prostat ameliyatı izledi!


Dünyanın dört bir yanından 2 bin 500 hekimin katıldığı kongre, HD kalitesinde 3D olarak yayınlanan canlı cerrahi ameliyatlarıyla tıp tarihine geçti.

Hekimler; naklen yayınlanan prostat ameliyatlarını 3D gözlükleriyle adeta bir bilim kurgu filmi izler gibi seyretti. Cerrahlar bir yandan ameliyatı gerçekleştirdi; diğer yandan salondaki hekimlerin sorularına interaktif olarak yanıt verdi.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 30. Dünya Endoüroloji Kongresi; tıp bilimi ile teknolojiyi buluşturdu. Ürolojinin bir alt dalı olan endoüroloji alanında bilim ve teknolojinin getirdiği son yenilikler ve bulguların paylaşıldığı kongrenin ana teması canlı cerrahi ameliyatlarıydı. Eğitim odaklı kongre kapsamında İstanbul’da eşzamanlı 17 ameliyat gerçekleşti. Bu ameliyatlar; kongre salonunda HD kalitesinde canlı olarak yayınlandı. Dünya çapından kongreye katılan 2 bin 500 hekim; ameliyatları 3D gözlükleriyle bir bilim kurgu filmi izler gibi naklen seyretti. Dünya Endoüroloji Kongresi; canlı ameliyatlarda kullanılan bu teknoloji açısından tıp tarihine geçti.

Salondan ameliyathaneye interaktif bağlantı 5 gün süren kongrenin ilk gününde (4 Eylül) 5 iyi huylu prostat ameliyatı, ikinci gününde (5 Eylül) ise 4 prostat kanseri ameliyatları gerçekleşti.

Prostat kanseri ameliyatlarının 2’si Da Vinci robotuyla 3D olarak diğer 2’si 3D ve HD  laparoskopik olaraki farklı farklı masalarda uygulandı ve bu  ameliyatlar aynı anda kongre salonuna aktarıldı. Moderatörler  aracılığıyla kongre salonunda ameliyathaneye interaktif bağlantı sağlandı. Salondaki katılımcılar ile ameliyatı gerçekleştiren hekimler karşılıklı olarak kritiklerini paylaştı.

Böbreğin normal dokusunu koruyan kanser ameliyatı Kongrenin üçüncü gününde (6 Eylül) böbrek kanseri ameliyatları gerçekleşecek. Böbrek dokusu olduğu gibi korunarak kanserli hücre olarak temizlenecek.  Dördüncü gün (7Eylül) ise böbrekteki taş, 3-4 mm’lik deliklerden  veya idrar yolundan girilerek çıkarılacak.

Play station oynar gibi ameliyat simülasyonu Kongrenin; öncekilerden en önemli farkı genç hekimlere kapılarını açmasıydı. Dünya Genç Endoürologlar Platformu’ndan 300 genç endoürolog kongreye katıldı. Eğitim odaklı yürütülen kongre kapsamında genç hekimlere çeşitli fırsatlar sunuluyor. Kongre kapsamında kurulan simülasyon merkezi ise en çok genç endoürologların ilgisini çekiyor. Genç hekimler; Da Vinci robotunun da bulunduğu simülasyon merkezinde kurulan simülatörlerde; play station oynar gibi cerrahi ameliyatlar gerçekleştiriyor. Eğitim amacıyla kurulan simülatörlerle; hekimler son teknolojiyi öğrenme ve uygulama imkanı buluyor.

ÜROLOJİDE İLKLERİN HOCALARI İSTANBUL’DA

8 Eylül cumartesi gününe kadar sürecek olan kongrenin bir başka önemli yanı da dünyada ilkleri gerçekleştiren ve geliştiren tıp insanlarına ev sahipliği yapmak oldu. Kongrede ameliyatları gerçekleştiren endoürologlar şöyle:

•          Dr. Arthur Smith: İlk kapalı böbrek taşı ameliyatı uygulayan Amerikalı cerrah.

•          Dr. Ralph Clayman: İlk laparoskopik böbrek çıkartma ameliyatını gerçekleştiren Amerikalı cerrah.

•          Dr. Christian Chaussy: İlk defa vücut dışından böbrek taşı kırma yöntemini geliştiren Alman bilim adamı.

•          Dr. İnderbir Gill: Dünyada en fazla laparoskopik böbrek ameliyatı gerçekleştiren cerrah.

•          Dr. Alex Mottrie: Avrupa Robotik Cerrahi Derneği Başkanı ve Avrupa’da en fazla robotik cerrahi yapmış cerrah.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here