OTUZ İKİ YILDIR SÜREN BAŞARI

Astım ve KOAH alanında özel olarak çalışan, bu alanda uluslararası çalışmalar yürüten ve otuz iki yıldır hastalara şifa sağlayan Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, hobi olarak uzun yıllardır devam eden yemek merakını, eşsiz tariflerle hazırladığı “Arzu’nun Mutluluk Reçeteleri” kitabı ile taçlandırdı.

Solunum hastalıkları alanında ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atan ve görevleri bulunan Yorgancıoğlu halen Türk Toraks Derneği 1. Başkan Yardımcısı, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün en önemli kuruluşlarından Global Alliance against Respiratory Diseases (GARD)’ın Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olarak akademik kariyerine devam ediyor.

“YEMEK YAPMAK BENİM İÇİN MEDİTASYON”

Yemek yapmaya eskiden beri merakı olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, “Yemek yapmak benim için âdeta meditasyon gibi. En stresli olduğum anda mutfağa girip yemek yapmaya başladığımda bütün yorgunluğumu, stresimi  unutuyorum. Bu benim için bir hayat tarzı. Annem çalışırdı. O zamandan ev işlerine ve yemek yapmaya merak sardım. Biraz zorunluluktan başladı.” diye anlattı.

 

Çok uzun yıllardır yemek yapmanın en sevdiği uğraş olduğunu belirten Yorgancıoğlu, “Mutfağım mabedim gibidir, orada huzur bulurum, en yorgun anlarımda orada dinlenirim. Müziğimi açar, bir fincan kahve eşliğinde yemekle oynamaya başlarım. Bir keşif yolculuğu, bir serüven olur bu her zaman. Lise yıllarında anne ve babama bir şeyler hazırlayıp sürpriz yapmaya bayılırdım. Bu sürprizler daha sonra eşime, çocuklarıma ve tüm arkadaşlarıma yöneldi. Sonra da damak tadlarına çok güvendiğim torunlarıma oldu. Tanrıya şükür etrafımda yeni reçetelere, yeni oyunlarıma açık çok insanım var, deneylerim her zaman çok başarılı olmasa bile beni hep yüreklendiriyorlar. İşim gereği çok sık seyahat ediyorum, Dünyanın her yerinden birşey öğreniyorum, malzemeleri ve aletleri oralardan taşıyorum. Yeri geldi bu Amerika’dan bir makarna makinesi, İspanya’dan pürmüz, İtalya’dan mürekkep balığı mürekkebi, Brüksel’den midye tenceresi oldu. Biriktirdim, biriktirdim.. sonra bir gün çok sevdiğim mesleki derneğim Türk Toraks Derneği’nden, sosyal paylaşım platformu için tariflerimi paylaşma teklifi geldi. Artık kendi evimden dışarı çıkma vaktim gelmişti demek ki. Önce orada başladım, sonra üye olmayan arkadaşlarım kendi sosyal medya hesabımda da paylaşmamı istediler. Neredeyse bir yıldır, her hafta bir tarif paylaşıyorum. Bu tariflere öyle çok, öyle içten, öyle cesaretlendirici yorumlar oldu ki ben de inanamadım yaptığım işe.” diyerek duygularını paylaştı.

#basari, #astim, #koah, #arzuyorgancioglu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here