Qualcomm Life, Avrupa’da kablosuz sağlık çözümleri’nin tanıttı


CE Sertifikalı 2net Platform, Hub ve Tümleşik Müşteri Cihazları, İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlenen Telebakım ve Telesağlık (TSA) 2012 konferansında görücüye çıktı.

Qualcomm Life, Inc. Qualcomm Life’ın 2net™ Platform ve Hub ürünleri, tıbbi cihaz üreticilerinin ve servis sağlayıcıların güvenli, bulut tabanlı bir çözüm üzerinden tıbbi cihazları kablosuz olarak bağlayabilmelerini sağlıyor. Böylece cihaz kullanıcıları, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve tıbbi görevlilerin biyometrik bilgiye erişmesi kolaylaşıyor. 2net Platform ve Hub ürünlerinin her ikisi de, Avrupa’da Class I Medical Devices (1. Sınıf Tıbbi Cihaz) belgesine sahip. Bu ürünler ABD’de, FDA listesinde Medical Device Data System (Tıbbi Cihaz Veri Sistemi-MDDS) olarak yer alıyorlar. Açıklama, 12 – 14 Kasım tarihleri arasında Hilton Birmingham Metropole Hotel’de gerçekleştirilen Uluslararası Telebakım ve Telesağlık Konferansı’nda (TSA) yapıldı.

Qualcomm Life Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Rick Valencia, “Avrupa ve ABD’de, sundukları mobil sağlık çözümlerini dünyanın çeşitli bölgelerine yaymak isteyen çok sayıda müşterimiz var ve coğrafi sınırlardan etkilenmeyen, güvenilir bir hizmet sağlamaları gerekiyor. Avrupa’da, kablosuz özellikli sağlık hizmeti ekosistemimizin lansmanını yapmak, sağlık hizmetlerine istenilen anda ve istenilen yerden erişilebilen bir dünya vizyonumuzu gerçekleştirmeye doğru atılmış bir adımdır.” ifadesinde bulundu.

Telbios ve Cystelcom. Telbios, İtalya’da kronik bakım ve hastalık yönetimi için uzaktan sağlık takibi çözümleri sağlayan lider bir kuruluş. Maliyetleri azaltmak ve teknolojik karmaşıklığı ortadan kaldırmak amacıyla teknoloji çözümü sağlayıcısı olarak Qualcomm Life ile çalışıyor. Qualcomm Life’ın kablosuz çözümü, Telbios’un, yenilikçi kronik bakım hizmetlerini daha hızlı bir şekilde genişletmek için gerek duyduğu ekonomik ve işletimsel bariyerleri azaltıyor. Telbios, 2net Platformu’na bağlanarak çok sayıda cihazdan gelen veriyi tek bir veri akışı halinde toplayabilecek ve böylece genel sağlık çalışanlarının bakım koordinasyonunu daha iyi hale getirerek hasta verileri konusunda erişim ve paylaşımı güçlendirebilecek.

mHealthAlert platformunu geliştirmiştir Qualcomm Life’ın 2net Platform ve Hub hizmetleri, yaşlıların ve kronik hastalıklara sahip hastaların mHealthAlert çözümünü kullanmasını kolaylaştıracak. Cystelcom, Qualcomm Life’ın 2net Hub hizmetinin İspanya’da dağıtımını üstlenecek ve özerk devletlerdeki Sağlık Birimleri’ne, sigorta şirketlerine ve özel hastanelere satışını gerçekleştirecek.

Mobil sağlık, kalifiye sağlık profesyoneli eksikliğinin öngörülmesine katkıda bulunarak sağlık masraflarını karşılamak ve bakım kalitesini ve niceliğini artırmak açısından Avrupa’da büyük bir potansiyele sahip. Küresel olarak değerlendirildiğinde, kronik hastalıkların en yoğun yaşandığı bölge Avrupa. Bu hastalıkların yaygınlığındaki sürekli artış Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir epidemi olarak görülüyor ve 2030 yılına kadar, Avrupa’da yaşayan 52 milyon kişinin kronik hastalıklar nedeniyle yaşamını yitireceği tahmin ediliyor.

“Hastaların durumlarının iyileştirilmesi ve önleyici tedavi girişimlerinin başarılı olması adına, sağlık alanındaki hizmet sağlayıcıların ve üreticilerin uzaktan izleme çözümlerine yatırım yapmaları gereği son derece açıktır. Avrupa’daki kamu organları, Birleşik Krallık- Sağlık Bakanlığı tarafından sponsorluk desteği verilen 3 Million Lives gibi sağlam projelerle bu alanda gelişmeler kaydedilmesi yönündeki bağlılıklarını göstermektedirler” diyen Qualcomm Life Avrupa Direktörü Laurent Vandebrouck sözlerine şöyle devam ediyor: “Qualcomm Life ABD’de müşterilerinin kablosuz sağlık alanına adım atacakları bir yol açıyor ve bu gelişme, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi Avrupa’ya ulaştıracağımız ve hepimize heyecan veren bir an.”

2net Platform, sağlık cihazlarını birbirine bağlayarak cihaz kullanıcılarının, sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve tıbbi görevlilerin bilgiye kolaylıkla erişmesini sağlayan uçtan uca, teknoloji agnostik ve bulut tabanlı bir hizmettir. 2net Hub ise platforma açılan dört kapıdan bir tanesidir ve AB Direktifi 93/42/EEC uyarınca tak ve çalıştır özelliğine sahip 1. Sınıf Tıbbi Cihaz’dır. Hub, hastanın kullandığı tıbbi cihazdaki bilgileri toplar ve bu bilgileri şifreleyerek mobil bir bağlantı üzerinden 2net Platformu’na gönderir. 2net Platformu’na üç farklı yolla daha bağlanılabilir; cep telefonları, diğer mobil özellikli aygıtlar ve müşteri hizmetleri platformuna bağlanan uygulama programı arayüzleri. Bağlanabilirlik, pan Avrupalı bir SIM kart üzerinden sağlanır ve bu kart için dolaşım ücreti söz konusu değildir. Böylece, müşteri çözümleri istenilen anda, istenilen yere ve Avrupa’daki herhangi bir ülkeye ulaştırılabilir. 100’ü aşkın tıbbi cihaz üreticisi, uygulama geliştirici, sağlık hizmetleri şirketi ve ödeyici 2net Ecosystem entegrasyonunda çeşitli aşamalara geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here