Sağlık Bakanlığı’nda proje atağı

Sağlık Bakanlığı görevine yeniden getirilen Mehmet Müezzinoğlu’nun önünde, sağlık personelinin şartlarının iyileştirilmesi, koruyucu aile hekimliğinin yaygınlaştırılması, kişiye özel kanser tedavisi “ONCOGEN” projesinin hayata geçirilmesi gibi birçok konu bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, yeni dönemde Türkiye’nin “sağlıkta tüketen değil, üreten ülke” olmasını hedefleyen Sağlık Bakanlığı, biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimi artıracak. Bu kapsamda plazma fraksinasyonu ile yerli plazma ürünleri üretimine de ağırlık verilecek. Hastanelerdeki nitelikli yatak oranını yüzde 90’ın üzerine çıkarmayı planlayan Bakanlık, aile hekimi başına düşen nüfusu 3 binin altına indirmeyi planlıyor. Sağlık Bakanlığı, sağlık personelinin şartlarını iyileştirmeye dönük çalışmalara devam edecek.

Evde bakım hizmetlerinin kapsamı genişleyecek

Uzaktan sağlık ve bakım uygulamaları da yaygınlaştırılacak. Evde sağlık hizmetleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve belediyeler ile entegre edilerek evde öz bakım hizmetleri geliştirilecek. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, biyoteknolojik ürünlerde yerli üretimi artırarak, sağlıkta üreten ülke olma çalışmalarına ağırlık verecek. Bu çerçevede, plazma fraksinasyonu ile yerli plazma ürünleri üretilecek. Kişiye özel kanser tedavisini öngören “ONCOGEN” projesi hayata geçirilecek.

Şehir hastaneleri tamamlanacak

Kamu-özel ortaklığı modeli ile inşa edilen şehir hastaneleri tamamlanacak. Türkiye genelinde oluşturulacak 56 bin yatak kapasiteli hastaneler hizmete girecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü bünyesinde konuyla ilgili daire başkanlığı kurularak, projelerin kurumsal temelleri atıldı. Kullanılan altyapı ve inşaat teknolojileri, mimari tasarımları ve kampüs yerleşimiyle ilklere imza atılan bu projeler sadece “Türkiye’nin değil, bölgenin en büyük sağlık eserleri” olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar toplam 24 bin 477 yataklı 15 şehir hastanesi projesinin temeli atılırken, başta Ankara ve Mersin olmak üzere birçok bölgede inşaat teslimi noktasında geri sayım başladı. Temeli atılan şehir hastaneleri arasında Kayseri, Yozgat, Mersin, Bilkent, Adana, Isparta, Elazığ, Etlik, İstanbul Başakşehir, İzmir Bayraklı, Gaziantep, Bursa, Kocaeli, Konya Karatay, Manisa illeri yer aldı.

Uyuşturucu Eylem Planı uygulamasına devam edilecek

Diyabetin erken dönemde teşhis edilme çalışmalarına ağırlık verilecek. Böylece diyabetli bireylere yönelik bakım hizmetleri gelişecek. Obezite ile mücadele de devam edecek. Tütün ve alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşların hizmete erişimleri kolaylaşacak. Uyuşturucu madde bağımlılarına yönelik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri güçlendirilecek. Uyuşturucu Eylem Planı uygulamasına devam edilecek.

Kanser haritası çıkarılacak

Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhise yönelik taramalar yaygınlaştırılacak. Asbest ve radon gibi kanser hastalığının önemli risk faktörlerine yönelik haritalandırma yapılması planlanıyor. Bütün illeri kapsayan aktif bir kanser kayıt sistemi oluşturulacak. Türkiye genelindeki toplum ruh sağlığı merkezi sayılarının ve kapasitelerinin artırılması planlanan çalışmalar arasında yer alıyor. “1 Milyon Bisiklet Kampanyası” çalışmalarına da devam edilecek. Yerel yönetimlerin yürüyüş ve koşu yolu gibi alanlara ilişkin faaliyetleri konusunda farkındalık artırılacak.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kuruldu

Araştırma-geliştirme alanındaki boşluğu dolduracak olan “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB)” da yakın zamanda atılan adımlar arasında yer alıyor. Laboratuvar, teknik inceleme ve çalışma altyapısı oluşturulması ve projelere finansman desteği sağlamada önemli rol oynayacak olan TÜSEB ile ilgili ilk çalıştay, 26 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. Başkanlığına Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’un atandığı TÜSEB Başkanlık çatısı altında altı enstitünün kurulması planlandı. İlk altı ayda hedeflendiği gibi Türkiye Kanser Enstitüsü ve Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü kuruldu. Üç yıl içinde, Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü, Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü, Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü ve Türkiye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Enstitüsünün de hizmete girmesi için çalışmalar devam ediyor.

TÜRKÖK’te nakil sayısı 16’ya ulaştı

Hematopoietik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için oluşturulan Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) kuruldu. Bu merkez tarafından yürütülen TÜRKÖK projesi Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde gerçekleştiriliyor. 24 Kasım 2015 itibarıyla bağışçı sayısı 97 bin 398’e, nakil sayısı 16’ya ulaştı. On bir hasta için eşleşme sağlanarak ameliyatları planlandı.

İlk yerli morfin üretildi

Yerli ilaç üretimi destekleri sonuç verdi ve ilk yerli morfin üretimine başlandı. Milli Aşı Projesi ile difteri, tetanos aşısı üretiminin önü açıldı. İlaç Takip Sistemi karekodlarla izlenebilirliği sağlanmış ilaçların üretim veya ithalattan başlayarak geçtikleri her noktadan alınacak bildirimlerle takibini sağlamak üzere kurulmuş bilgisayarlar, veri tabanı, bu veri tabanını işletmeye yarayan bilgisayar yazılımları ve iletişim altyapılarını içeren İlaç Takip Sistemi, ilaçların sahteciliğe karşı korunması ve güvenlik amacıyla takip edilmesini sağlıyor. İlaç Takip Sistemi, üretici, ithalatçı, ecza deposu ve eczanelerden alınan bildirimler, geri ödeme kurumlarından alınan satış onayları ile bir ilacın birden fazla satılamamasını denetliyor.

İki milyon 600 bin kişi e-Nabız kullanıyor

Kişisel Sağlık Sistemi (e-Nabız)’nin kullanımına geçildi. Kişinin sağlık bilgileri, kişinin süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarının hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, hasta ile hekim arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişilebilen e-Nabız, dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim altyapısı olarak gösteriliyor. Devreye girdiği günden bu yana e-Nabız’da, 2,6 milyondan fazla kişi profil oluşturdu. On milyondan fazla giriş yapılan sistem, 40 milyonu aşkın sayfa görüntüleme sayısına erişti. e-Nabız üzerinden 27 bin kişi organ bağışı bildirimi yaparken, bu bildirimlerde 380 bin organ bağışlanmak istendi.

İşitme engelliler için 112 uygulaması başladı

“Engelsiz Sağlık Projesi” kapsamında görme ve işitme engelli vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak için “Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi” kuruldu. İşitme engelliler için görüntülü 112 uygulaması başladı. Akıllı cep telefonlarında kullanılmak üzere, kişinin bulunduğu koordinatları 112 istasyonlarına ileten “Acil 112 butonu” uygulaması geliştirildi. Görme engelli vatandaşlarımız için Braille Alfabesi ile kitap hazırlanıp ülke genelinde dağıtımı sağlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here