Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşları Bir Araya Geliyor

0
3315

Sağlık sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirerek ortak çözüm alternatiflerinin oluşturulmasına zemin hazırlayan 7. OHSAD Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları, 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya Sueno Hotels Deluxe Belek’te gerçekleşecek

Bu yıl 7.si gerçekleşen OHSAD Kurultayı, her yıl olduğu gibi özel hastane yöneticileri ile Sağlık Bakanlığı ve SGK üst düzey yetkililerini buluşturacak. Kurultayın oturumlarında Sağlık Bakanlığı ve SGK yetkilileri her iki kurumun da mevzuat ve uygulamaları hakkında konuşulacak. Gerek Bakanlık gerekse SGK yetkilileri ile özel hastane yöneticileri karşılıklı soru-cevaplarla bilgi alışverişinde bulunacak. OHSAD’ın Genel Başkanı Dr. Reşat Bahat ile sağlık sektörünü ve Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantılarını sorduk.

OHSAD Kurultayı her yıl Sağlık Bakanının açılışı ile gerçekleşiyor, bu yıl açılışta kimler olacak?

“Belirttiğiniz gibi her yıl başta Sağlık Bakanı olmak üzere Çalışma Bakanı ve Kalkınma Bakanı gibi sektörümüzle ilgili Bakanlarımızı davet ediyoruz. Sağ olsunlar, programlarının müsait olması durumunda mutlaka davetimize icabet ediyorlar. Bu yıl da açılışta Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımı beklemekteyiz. OHSAD Kurultayının amacı zaten kamu ve özel, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek gündemi belirleyip, ortak çözümler üretebilmek. Bu nedenle gerek Sağlık Bakanlığı gerekse SGK’dan çok sayıda üst düzey yetkili aramızda olacak, oturumlarda konuşacak, sektörle karşılıklı soru-cevaplarla ortak paydada buluşacaklar.”

‘9 YILDIR ARTMAYAN SGK’NIN ÖDEME YAPTIĞI SUT FİYATLARIYLA HASTANECİLİK YAPMAK GERÇEKTEN ÇOK ZOR’

Bu kurultayda küçük ve orta ölçekli sağlık kuruluşlarının geleceği de konuşulacak, bu konu nasıl gündeminize geldi?

“Evet, OHSAD Kurultayının ilk oturumunda ele alınacak küçük ve orta ölçekli sağlık kuruluşlarının sorunları ve geleceği Sağlık Bakanı, Müsteşar, Müsteşar yardımcıları, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ve bürokratların huzurunda ele alınacak, çözüm önerileri değerlendirilecek. Oturumun Moderatörlüğünü Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yrd. Tarkan Alpay ve SGK Başkan Yardımcısı Dr. Orhan Koç gerçekleştirecek. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yrd. Hüseyin Çelik, GSS Genel Müdürü Dr. İsmet Köksal’ın da konuşmacı olarak yer alacağı oturumda, küçük ve orta ölçekli sağlık kuruluşlarının yöneticileri de gerek konuşmacı gerekse dinleyici olarak bulunacaklar. Sektördeki hastanelerin yüzde 60’ı 5 bin metrekareden küçük ve 100 yatak altında, 15 yıldan da yaşlı. Yani bu üyelerimizin sorunları çözülmezse bizi Japonlar tedavi etmek zorunda kalacak. Bu hastaneler mahalle aralarında vatandaşın ayağına giderek hizmet sunmuş ve yıllardır da vatandaşın problemini çözmüşlerdir. Onların dönüşümü için kaynağa, avantajlara ve kamunun yapacağı değişikliklere ihtiyaç var. Neticede vatandaşın yüzde 70’ini memnun eden bu sağlık ordusunun içinde bu arkadaşlarımızın, bu yatırımcılarımızın payı çok büyük. 9 yıldır artmayan SGK’nın ödeme yaptığı SUT fiyatlarıyla hastanecilik yapmak gerçekten çok zor. Kamu ve üniversite hastaneleri için de durum çok farklı değil ve bu durum sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. İşte tüm bunların muhatapları ile birlikte bir çatı altında konuşulması gerekiyor.”

Bu yıl kurultayda 3 tane kurs var OHSAD’ın eğitim misyonu kurultaya kurslar şeklinde mi yansıdı?

“Biz şimdiye kadar kaçmaktan kovalamaya vakit bulamadığımız için görevimiz olan bir sürü işleri aslında ihmal ettik. OHSAD’ın Kurultayları sektör için aynı zamanda bir okul. O okul niteliğini taşıması lazım. Sektörde çok iyi yetişmiş profesyonellerimiz var ve tecrübelerini paylaşmaktalar. Sektöre eleman yetiştirmek için -bunu kamu yada üniversite olarak da ayırmıyorum, onlar da bizim paydaşlarımız-  bu eğitimler yapıldığında büyük katkı sağlayacaktır. Geçen sene denemiştik ve ilgiyle karşılanmıştı. Bu yıl da denenecektir ve gösterilen ilgi üzerine daha sonra da sadece kongreyi beklemeden eğitim programlarımız devam edecek.

#Sağlık #SağlıkSektörü #OHSAD #SağlıktaOrtakÇözümToplantıları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here